23 тиждень вагітності

23-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

Двадцять третій тиждень вагітності характеризується бурхливим розвитком дихальної системи плоду. У його легенях утворюються альвеоли і починають виробляти особливу речовину – сурфактант, яке не дає легеневим мішечкам спадаться після першого вдиху.

При недоліку цієї речовини альвеоли злипаються, і новонароджений випробовує колосальну дихальну недостатність після народження. До кінця вагітності ще є час накопити сурфактант в достатній кількості.

До двадцять третього тижня вагітності плід вже набув основних навичок життя : уміє ковтати, смоктати, “їсти”, “пити”. Він “дихає” з частотою приблизно 60 раз на хвилину, нагадує про своє існування, штовхаючи маму один раз в 10 хвилин, мочиться 8-10 раз на добу, поповнюючи запаси навколоплідних вод.

В цей час з кишечника плоду може почати виділятися меконій. Але це, швидше, не ознака функціональної зрілості травної системи, а показник внутріутробного страждання дитини. У нормі первородний кал виділяється тільки при народженні. Зате потрапляючи в навколоплідні води, меконій може заноситися в легені, викликаючи надалі серйозні захворювання.

Накопичення навколоплідних вод до двадцять третього тижня вагітності, практично, закінчено. Тепер плід, збільшуючись в розмірах, все більше і більше випробовуе дефіцит простору.

Поштовхи і ворушіння стануть ще відчутнішими, але рухи вже будуть менш розмашистими, а перевороти – і зовсім неможливими. Поки ж дитина рухається досить вільно і нерідко міняє своє положення в матці.

До кінця 23-го тижня вагітності довжина плоду складає 29 см, вагу – 520 г, діаметр голівки – 56,3 мм, грудної клітки – 56,5 мм, животика – 57,6 мм. Товщина плаценти досягає 24,52 мм.

23-й тиждень вагітності: відчуття жінки

Попри те, що неприємні відчуття токсикозу першої половини вагітності вже давно позаду, і прилив фізичних сил в наявності, робочі і домашні обов’язки починають даватися жінці важко. З одного боку, починає заважати живіт, що збільшується, адже плід росте нестримно, піднімаючи вгору дно матки кожного тижня на 1 см Незграбність рухів вагітною ускладнюється зміною осанки.

Читайте також  29 тиждень вагітності

Плечі все більше відхиляються назад, а живіт випинається вперед, нерідко відчуваються болі в області крижів, лонного зчленування кісток і тазостегнових суглобів через що хода стає трохи розвалькуватою. З іншого боку, жінка настільки заклопотана своїм станом, що стає дуже забудькуватою і розсіяною. Тут немає нічого дивовижного і не треба “страчувати” себе за залишений включеним чайник, природа потурбувалася про те, щоб усі думки вагітної були спрямовані на виношування дитини.

Ваші близькі повинні зрозуміти вас і не вимагати надто багато.

Вага жінки на 23-му тижні вагітності збільшується в середньому на 500 гр. Надмірну надбавку лікарі розцінюють, як накопичення рідини і водянку. Набряки можуть бути явними і помітними на руках, ногах, стегнах і навіть на животі, а можуть бути прихованими, коли зайва рідина рівномірно розподіляється по усьому організму, порушуючи роботу різних органів. За відсутності лікування, у слід за набряками починає збільшуватися артеріальний тиск, а потім з’являється білок в сечі.

Це ознаки пізнього токсикозу, який іноді приймає важку течію, загрозливу життю жінки і дитини.

Накопичення зайвої рідини в організмі вагітної іноді супроводжується здавленням чутливих нервових закінчень і, як результат, виникненням відчуття повзання мурашок, оніміння, заціпеніння в руках. При поєднаному дефіциті кальцію вже зараз можуть виникати судоми рук і ніг.

Ворушіння плоду на терміні вагітності 23 тижні відчувається добре. Дитина активно рухається, штовхається і перевертається. В середньому, вагітна жінка повинна відчувати не менше 10-ти рухів дитини за 12 годин звичайного життя. Проте рухова активність – поняття відносне. Одні діти ворушаться дуже активно, не даючи спокою своїм мамам, від чого у тих періодично тягне живіт, інші – спокійніші і ледве-ледве подають знаки про своє існування.

Насторожувати жінку повинно не те, що її дитина слабо або рідко “штовхається”, а швидше сам факт зміни ворушінь, тобто зменьшення їх частоти і послаблення сили.

Читайте також  21 тиждень вагітності

23-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Виділення із статевих шляхів – один з показників благополучної течії вагітності. Їх характер визначається гормональним фоном жінки і станом мікрофлори піхви. Нормальні виділення помірні, молочного кольору, однорідної консистенції з кислуватим запахом. За наявності інфекції в статевих шляхах вони стають щедрими, містять різні домішки у вигляді сирнистих згустків, шматків слизу або гною. Зміна характеру виділень з піхви є приводом для додаткового обстеження при найближчому зверненні до лікаря.

Виділення із статевих шляхів кров’яного характеру вимагають негайних лікувально-діагностичних маніпуляцій. Якщо болить живіт, а потім з’являються кров’яні виділення, швидше можна говорити про загрозу перериванні вагітності. Ситуація така, що сильні скорочення матки приводять до відшарування плаценти і порушення цілісності її судин. Якщо ділянка плаценти, що відшарувалася, розташовується близько до цервикального каналу, болі в животі супроводять кров’яні виділення, якщо далеко – виділень не буде.
Яскраві кров’яні виділення із статевих шляхів можуть з’являтися при передлежанні плаценти, особливо, коли її супроводить збільшення тонусу матки або істміко-цервікальна недостатність. Істміко-цервікальна недостатність характеризується поступовим відкриттям шийки матки, що супроводжується руйнуванням крайових судин плаценти, що передлежить, і виникненням кровотечі.

23 тиждень вагітності: фото

 23 тиждень вагітності

23-й тиждень вагітності : харчування вагітної

Зростання плаценти і її судинного русла супроводжується збільшенням потреби в додатковому об’ємі крові, і спочатку бракуючий об’єм, компенсується за рахунок збільшення рідкій частині крові – плазми. Основа плазми крові – вода, і цілком природно, що потреби у воді повинні задовольнятися повною мірою. Але одночасно зі змінами кровообігу на 23-му тижні вагітності спостерігається тенденція до накопичення зайвої рідини.

У деяких вагітних розвивається водянка і перше, що приходить в голову, необхідність введення обмежень в питному режимі.
За наявності навіть незначних набряків, кількість рідини, що випивається, слід обмежувати до 1,5 літрів в добу (з урахуванням перших блюд), а кухарській солі – до 5-ти гр. Ще краще сіль зовсім замінити соєвим соусом. Різко зменшувати кількість рідини неприпустимо, це веде тільки до прогресу гестозу, адже зайва рідина при цій патології накопичується в тканинах, а в кровоносному руслі її навпаки стає мало.

Читайте також  42 тиждень вагітності

З напоїв вагітній жінці рекомендуються соки, несолодкі компоти і киселі, столова мінеральна вода без газу і звичайна очищена вода.

УЗД на 23 тижні вагітності

Ультразвукове дослідження дозволяє нешкідливо і безболісно провести процедуру огляду плоду, виявити безліч чинників, що впливають на вагітність. Також показники з УЗД важливі для дільничних лікарів, тому як повна інформація про протікаючу вагітність дозволить уникнути відхилень і різних наслідків. На 23 тижні у вас може пройти друге планове УЗД (якщо ви не пройшли раніше). В процесі дослідження буде проведений аналіз на наявність вроджених вад і інших чинників в цілому.

Що визначає УЗД цього тижня:

✏ Аномалії в розвитку;
✏ Наявність маловоддя;
✏ Стан плаценти;
✏ Стан матки;
✏ Наявність багатоводдя;
✏ Стать дитини;
✏ Відповідність фізичних показників відносно терміну;

Якщо ви пройшли усі планові обстеження, то присвятите вільний час малюкові. Оскільки плід може чути ваш голос і реагувати на нього, треба більше розмовляти з ним, наспівувати колискові пісеньки, що стане самим кращим проведенням часу. Не забувайте живитися здоровою їжею і дихати свіжим повітрям, що дуже корисно для плоду і вашого здоров’я.

Корисні поради

Ви вже придумали ім’я дитині? Якщо у вас немає жодної ідеї або їх надто багато, щоб вибрати, ви можете скористатися словником імен. Зазвичай в таких словниках окрім власне імені наводиться його значення. Ви можете виписати усі імена, які вам подобаються, а потім разом з майбутнім батьком дитини викреслювати ті, які подобаються менше інших.

Деякі батьки до самих пологів не можуть вирішити, як зватимуть їх малюка, але, поглянувши на дитину, познайомившись з ним, виявляють, що ім’я прийшло до них само.

23 тиждень вагітності : відео

 

Джерело