11 тиждень вагітності

11-й тиждень вагітності: розвиток плоду

Одинадцятий тиждень вагітності характеризується швидким зростанням плоду. Раніше зігнуте тіло плоду починає випрямлятися. До кінця тижня його довжина складе 5,9 см. Голова все ще велика, 2,11 см в діаметрі, вона вже не так щільно притиснута до грудей. “Хвостик” практично зник, ноги наздоганяють у своєму розвитку верхні кінцівки, вже чітко виражені усі суглоби, а на пальцях помітні маленькі нігті.

Продовжують розвиватися м’язи плоду, його рухи стають усе більш виразними, хоча ще не відчуваються матір’ю. Дитина складає губи трубочкою, робить смоктальні рухи, гримасує. Обличчя все більше придбаває людські риси. Очі закриті віками, утворюється веселкова оболонка. Вушні раковини розташовані ще низько, але вже наступного тижня вони займуть своє нормальне положення.

Плід заковтує навколоплідні води. Починає працювати його кишечник, помітні перші перистальтичні рухи. Печінка видає перші порції жовчі і синтезує білки крові. Активно працюють нирки і інші органи сечовиділення. Навколоплідні води поповнюються сечею, оновлюючи їх склад 10 раз на добу. Сеча плоду не містить токсичних продуктів обміну, адже плід для виведення продуктів життєдіяльності “користується” видільною системою матері.

Частково навколоплідні води потрапляють в його дихальні шляхи, що необхідно для нормального розвитку дихальної системи.

На 11-му тижні вагітності остаточно формується вилочковая залоза. Утворюється лімфатична система і в крові з’являються перші імунні клітини – лімфоцити, які захищатимуть маленький організм від сторонніх білків.

Одинадцятий тиждень вагітності характеризується максимальною продукцією тестостерона статевими залозами у хлопчиків. В той же час, відзначається пік концентрації хоріонічного гонадотропіну в організмі матері. Це в сукупності забезпечує статеве диференціювання гіпоталамуса – центральної залози, розташованої в головному мозку. Формується гіпоталамо-гіпофізарна система, що відповідає за підтримку гормонального балансу в організмі людини.

Одночасно спостерігається структурно-функціональна організація інших ендокринних залоз, наприклад, щитовидна залоза вже починає виробляти йодтиронини.

Несприятлива дія певних чинників на організм матері на 11-му тижні вагітності, порушення гормонального фону, прийом деяких лікарських препаратів можуть порушити процеси формування гормональної системи, викликати вади розвитку статевих органів, відбитися надалі на їх функції.

11-й тиждень вагітності: підготовка до народження дитини

На цьому терміні ви вже, якщо хочете, можете почати вивчати програми курсів допологової підготовки. На цих курсах детально розповідають про фізіологію вагітності, обговорюють меню вагітної жінки, пояснюють механізм народження дитини і допомагають отримати уявлення про організацію грудного вигодовування і життя з дитиною в перші місяці.

11-й тиждень вагітності: відчуття жінки

Початок третього місяця вагітності може бути досить непростим часом для жінки, очікуючої дитину. Все ще турбують, хоча вже і трохи менше, нудота і блювота вранці, слабкість і млявість. У жінок, що страждають токсикозом першої половини вагітності, симптоми стають легшими, але все таки зберігається погане самопочуття. Саме воно все частіше примушує турбуватися про дитину, про те, чи нормально вона росте і розвивається, якщо мама почуває себе погано.

Але, не дивлячись на все це, вагітна вже починає помічати у своєму здоров’ї зрушення в позитивну сторону. На 11-му тижні вагітності зменшується загроза викидня і ризик вад розвитку плоду. Це заспокоює жінку і дає можливість розслабитися і відчути себе майбутньою матір’ю. Багато вагітних відмічають, що саме в цьому терміні вони уперше почали переживати материнські почуття. Вагітність стає звичним станом і перетворюється на приємне очікування змін.

Читайте також  20 тиждень вагітності

Жінка все частіше розглядає себе в дзеркало, намагаючись уловити щонайменші зміни фігури. Матка збільшується до розмірів дитячої голівки і вже не вміщується в порожнини тазу. Її дно починає виступати над лобковим зчленуванням і в нижній частині живота утворюється помітне випинання – натяк на “вагітний” животик. Навіть, попри те, що фігура міняється трохи, більшість жінок вже зараз починають придбавати одяг для вагітних.

І в поведінці жінки, і в читанні книг про вагітність, і в постійному контролі своїх відчуттів чи “не тягне живіт”, чи “немає підозрілих виділень” – у всьому знаходить відображення перебудова вищої нервової діяльності і формування домінанти вагітності.

На 11-му тижні вагітності шкіра жінки стає сухішою, зникає жирний блиск, зайва пористість, вугри і прищі. Догляд за шкірою стає простішим, та і волосся треба мити набагато рідше. Формування додаткового, матково-плацентарного круга кровообігу супроводжується зміною серцевої діяльності. Артеріальний тиск у деяких вагітних як і раніше залишається зниженим, хоча сила і частота серцевих скорочень починає збільшуватися.

Сечовипускання стає рідкіснішим, адже зростаюча матка вже практично перестала здавлювати сечовий міхур і піднялася вище в черевну порожнину. Але зате посилився її тиск на кровоносні судини тазу, що у поєднанні з посиленим кровонаповненням тазових органів, призводить до деяких проблем.

Геморой на 11 тижні вагітності

Вже на самому початку вагітності може загострюватися або уперше маніфестувати геморой. Гемороїдальні вузлики можуть бути непомітні самій жінці, але лікар при огляді завжди зверне увагу на стан слизової прямої кишки. Гемороїдальні вузли, розташовані низько, можуть випадати при звільненні кишечника, викликати свербіж, печіння, біль і кров’яні виділення із заднього проходу. Загостренню геморою, крім того, сприяють понижена фізична активність, тривале сидіння і такі невід’ємні ознаки вагітності, як запори.

Якщо ви чекаєте двійнят, ви можете почувати себе “більше вагітною” в порівнянні з жінками, очікуючими одного малюка: швидше набирати вагу, більше втомлюватися, частіше і довше відчувати нудоту. У вас навіть може намічатися опуклий живіт!

Небезпеки при вагітності 11 тижнів

Незважаючи на незначний термін, протипоказано відвідувати парні і сауни, тому як температура тіла при вагітності піднімається дуже швидко, що загрожує раптовим перериванням вагітності. Не заводьте домашніх тварин(кішок, собак) і гризунів щурів, хом’яків, тому як вони здатні переносити інфекцію, що може згубно позначитися на плоді. Особливо торкається кішок, які здатні переносити токсоплазмоз, що украй небезпечно при вагітності.

Здайте аналізи на наявність інших хвороб (Сифіліс, ВІЛ), тому як захворювання, ті що передаються статевим шляхом є смертельними для плоду. Намагайтеся уникати інфекційних таких захворювань, як кір і краснуха. Якщо жінка перехворіє краснухою, то плід може народитися з дефектами органів чуття (поганий слух, часткова сліпота), а також не виключені природжені патології, викликані на тлі хвороби.

Живіт на 11 тижні вагітності

Як правило, ріст живота обумовлюється терміном вагітності, а об’єм залежить від особливостей організму. Якщо у вас глибокий таз і високе зростання, то живіт буде менш помітний, чим у жінок худорлявої статури і низького зрісту. На видимість живота впливає комплекція, тобто у повних жінок черевна порожнина закриває жировим прошарком, що робить його менш помітним. На виступ робить вплив величина плоду або наявність багатоплідної вагітності.

Читайте також  4 тиждень вагітності

На одинадцятому тижні у вас не буде видно живота, тому як вага плоду складає декілька грам і матка не досягла великих розмірів. Варто відмітити, що на об’єм живота не впливає прийом рідини, але істотно збільшує живіт наявність багатоводдя.

Якщо вас щось турбує (великий розмір, об’єм), то зверніться до лікаря для з’ясування відповідності розміру плоду відносно терміну.

Якщо на 11 тижні у вас великий живіт, то треба пройти процедуру ультразвукового дослідження, адже збільшення об’єму може бути викликане наявністю пухлини, яка розвивається від плаценти. У такому разі треба негайно звертатися до лікарів, тому пухлина може спровокувати загибель плоду. На розмір живота може вплинути дефіцит амниотичної рідини (маловоддя) про яку треба відразу повідомляти лікарів.

11 тиждень вагітності: фото

 11 тиждень вагітності

УЗД на 11 тижні вагітності

Не рекомендується ігнорувати візити на УЗД, адже воно дозволяє виявити вроджені вади і інші відхилення, які ще до народження можна вилікувати шляхом лікарських засобів.

При нормально протікаючій вагітності, перше ультразвукове дослідження проводиться на 10-12 тижні, але існують ситуації, коли УЗД необхідно провести на більше ранніх термінах (наприклад, при підозрі на відшаровування плаценти або сильних кров’яних виділеннях).

Причини призначення УЗД :

✏ Визначення позаматкової вагітності;
✏ Виявлення проблем пов’язаних з плацентою;
✏ Виявлення неправильного розвитку органів малюка і матері;
✏ Перевірка стану матки;
✏ Виявлення гідроцефалія і мікроцефалія;
✏ Фіксація кількості навколоплідної рідини;
✏ Визначення статі дитини;
✏ Аналіз розмірів плоду і швидкості зростання;
✏ Виявлення випадків народження двох і більше плодів;
✏ Виявлення пухлин матки;
✏ Визначення потворності і інших синдромів.

Ефективність устаткування стає вище, що дозволяє визначити важкі аномалії в розвитку і перервати вагітність малотравматичним методом у разі крайньої необхідності.

Існує “Генетичне УЗД “, що дозволяє визначити аномалії в розвитку, наприклад оцінка товщини комірного простору, що є одним з важливих чинників хромосомної патології. Якщо у лікарів виникають підозри на природжені аномалії, то жінці виписується напрям на скринінгове дослідження.
Періодична емоційна мінливість, підвищена дратівливість, агресивність і необгрунтований страх примушує майбутніх батьків хвилюватися, деякі з яких важко переносять подібні ознаки вагітності. Саме про це вам варто поговорити зі своїм чоловіком, розповісти про психологічні зміни, щоб він сприймав все, як тимчасове явище. Тому як ви потребуєте розуміння і підтримки з боку близьких людей.

Коли сімейні стосунки набувають “насторожуючого” характеру, краще звернутися до професійного психолога, щоб уникнути руйнування сімейних стосунків.
Нерідко у жінок з’являється запор, викликаний повільним травленням, тому вага може не додатися. До того ж на збільшення ваги, негативно впливає токсикоз, що може знизити апетит. Є категорія жінок, чия вагітність протікає в спокійнішому ритмі. У них зникають перепади настрою, дратівливість, агресивність, токсикоз, що дозволяє насолоджуватися приємними моментами. Навіть при хорошому самопочутті не варто нехтувати періодичними візитами до лікаря і процедурами УЗД.

Читайте також  41 тиждень вагітності

11-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Хоча на 11-му тижні вагітності ризик переривання вагітності значно нижчий, ніж на самому її початку, жінка зобов’язана строго стежити за своїм станом і виділеннями із статевих шляхів. Якщо болить живіт і з’явилися хоч би незначні кров’яні виділення із статевих шляхів, вона повинна негайно викликати “Швидку медичну допомогу” і відправитися в гінекологічний стаціонар. Тільки удавшись до медичної допомоги, можна зберегти дитину.

Поява кров’яних виділень після статевого акту або гінекологічного дослідження, швидше за все, говорить про захворювання шийки матки і наявність ерозії. У будь-якому випадку, стан вимагає додаткового обстеження, зокрема, кольпоскопії.
У нормі виділення із статевих шляхів у вагітної жінки мають бути світлими, однорідними, із злегка кислуватим запахом. Зміна характеру виділень, поява сирнистих пластівців, слизу, гноїть, свідчить про приєднання інфекції, що створює загрозу переривання вагітності і внутріутробного інфікування плоду.

11-й тиждень вагітності: харчування вагітної

У першій половині вагітності дотримання особливої дієти не вимагається. Харчування має бути повноцінним і задовольняти потреби організму жінки і плоду в поживних речовинах, вітамінах і мікроелементах. Необхідна кількість білків і жирів розраховується виходячи з 1,5-2-х г на кілограм маси тіла, за умови нормальної ваги жінки. Повним жінкам рекомендується дотримуватися таблиці за розрахунком калорійності харчового раціону, щоб мінімізувати надбавку ваги впродовж вагітності.

Калькулятор ваги при вагітності. Розрахувати.

Вуглеводи, що є основним джерелом енергії, повинні споживатися щодня у кількості 300-500 р. Обмеження споживання солі і рідини в першій половині вагітності не потрібні, проте це не означає, що вагітна повинна зловживати соліннями, копчениною і маринадами.

З початку вагітності жінці рекомендується вживати йодід калію в дозі 200 мг в добу, особливо, якщо вона мешкає в районах несприятливих по гіпотиреозу. Йод потрібний для закладки щитовидної залози плоду, налагодження обмінних процесів в його організмі. Велику кількість йоду містять морепродукти, наприклад, морська капуста, риба, креветки.

Розвиток кровоносної системи плоду і утворення елементів крові підвищують витрачання заліза в організмі матері і, нерідко планомірно веде до анемії вагітних. У раціоні харчування вагітною обов’язково мають бути присутніми куряча, яловича і теляча печінка – рекордсмени за змістом заліза. Проте не варто забувати, що для засвоєння мікроелемента потрібна аскорбінова кислота і молібден, що містяться в шипшині, горосі, квасолі.

11-й тиждень вагітності: аналізи і обстеження

Ви все ще можете відчувати постійну втому і нудоту вранці. Проте до 12-13 тижнів і те і інше а нормі повинно закінчитися. Між 10 і 14 тижнями вам запропонують зробити планове ультразвукове сканування. На цьому терміні лікар дивиться, чи немає багатоплідної вагітності, підтверджує передбачувану дату пологів і перевіряє, чи немає у дитини ознак синдрому Дауна.

Корисні поради

Пошукайте в Інтернеті форуми, співтовариства і групи, де спілкуються майбутні і знову такі, що відбулися мами. Зараз самий час почати збирати інформацію про курси підготовки до пологів, пологових будинках, акушерках і різних установах, які можуть вам згодитися.

Має сенс шанувати і розпитати, які пільги належать вам від держави і від роботи.

11 тиждень вагітності: відео

 

Джерело