10 тиждень вагітності

10 тиждень вагітності: розвиток плоду

Десятий тиждень вагітності, що відповідає восьмому тижню розвитку зародка, завершує ембріональний період розвитку людини. З наступного тижня зародок називатиметься плодом. Почнеться новий етап розвитку – фетальний період.

На десятому тижні вагітності майбутня дитина вже має свою групу крові і можна визначити її приналежність. У малюка сформувалися вуха, – вже можно йому заспівати пісеньку.

Головний мозок продовжує активно розвиватися, починається диференціювання кори. Півкулі ще більше відособляються від середнього і довгастого мозку. Нервова система повністю розділена на центральну частину і периферичну.

Голова зародка вже має округлу форму, але все ще невідповідний велика. Діаметр голівки складає 1,73 см при загальній довжині тіла 4,71 см, очі повністю прикриваються віками.

Плід активно рухається, повертає і розгинає голову, підносить руки до обличчя, “смокче палець”, випрямляє ніжки.
У цей період ембріон починає заковтувати навколоплідні води, нирки починають утворювати сечу, яка скупчується в сечовому міхурі і виводиться назовні.

На 10-у тижню вагітності закінчується перший етап формування плаценти, кровопостачання ембріона виходить на новий рівень. Зростає кількість гормонів, що синтезуються плацентою, жовте тіло вагітності, розташоване в яєчнику, починає в’янути. Плацента поступово бере на себе функцію підтримки вагітності, її товщина – 1,34 см.

10 тиждень вагітності: подумати про пологи

Можливо, ви вже трохи додали у вазі, але це не привід для занепокоєння: в першому триместрі вагітності жінка зазвичай набирає трохи від загальної ваги, яка їй належить набрати до пологів. Про що варто подумати прямо зараз, так це про те, де і яким чином ви збираєтеся народжувати. Важливо це, в першу чергу, тому, що, якщо ви зберетеся народжувати в певному пологовому будинку з конкретним лікарем, через пару тижнів вам треба буде укладати попередній договір і бронювати пологову і післяпологову палати.

На цьому терміні ваш лікар, якщо не просив раніше, обов’язково попросить розповісти історію хвороби ваших найближчих родичів. Від того, що почує гінеколог, залежатиме, на що йому звернути підвищену увагу, оскільки, якщо у вашій сім’ї є випадки захворювань, що генетично передаються, вам і вашій дитині можуть знадобитися додаткові аналізи і уважніше спостереження.

Варто замислитися про вживаний вами алкоголь. Більшість лікарів дотримуються думки, що келих хорошого вина кілька разів упродовж усієї вагітності не пошкодить ні мамі, ні малюкові.

Читайте також  40 тиждень вагітності

Проте і британський Королівський коледж педіатрів і гінекологів, і Всесвітня організація охорони здоров’я, і багато інших авторитетних інститутів і організації стверджують, що, хоча нечасте вживання вагітною жінкою невеликої кількості алкоголю навряд чи завдає шкоди дитині, проте кращим варіантом буде повна відмова від будь-яких напоїв що містять спирт на увесь період виношування дитини.

Прекрасною альтернативою алкогольним напоям для майбутньої мами стануть різні безалкогольні коктейлі на основі соків, молока і фруктово-ягідних лікерів і сиропів.

10 тиждень вагітності: відчуття жінки

На десято-одинадцятому тижні тіло матки збільшується настільки, що їй стає тісно в порожнині малого тазу. Дно матки починає підніматися над лобковим зчленуванням. Дуже скоро верхній її край можна буде промацати руками. Жінка в цей період починає відчувати повноту і деяку тяжкість в області тазу. Періодично виникають відчуття в пахових областях, що тягнуть, обумовлені натягненням зв’язок матки. Живіт почне округлятися дещо пізніше. Загальна надбавка ваги в 1-1,5 кг доки мало позначається на фігурі.

Ті вагітні, хто помітно схуднув під час токсикозу, повертаються в колишні параметри ваги.

Все ще може турбувати прискорене сечовипускання. Але поява різі, печіння, болі повинно насторожувати з точки зору інфекції сечовивідних шляхів.

На третьому місяці вагітності багато жінок починають скаржитися на безсоння. Їх сон стає чуйним, поверхневим, нерідко виникають яскраві, лякаючі сновидіння. Усе це позбавляє якісного відпочинку в нічний час, призводить до накопичення втоми. Причиною подібних явищ є надмірна збудливість нервової системи і постійні думки про здоров’я майбутнього малюка.

Формування домінанти вагітності, необхідної для турботи про майбутнє потомство, супроводжується утворенням активної зони збудження в корі головного мозку, вплив якої поширюється на інші відділи мозку і триває в нічний час. В результаті, головний мозок не розслабляється, і підсвідомість починає продукувати барвисті картинки.

Вагітна жінка зобов’язана навчитися повноцінно розслаблятися. Іноді необхідно прибігати до легких заспокійливих препаратів, типу валеріани або пустирника.

Живіт на 10 тижні вагітності

Цього тижня живіт збільшитися в об’ємі, чого не зможуть не помітити навколишні люди. Звичний одяг стане трохи затісним, вам незручно пересуватиметься на каблуках, тому рекомендується перейти на одяг вільного крою (комбінезони для вагітних, сукні, блузи, брюки, сарафани и.т.д.) і взуття з плоскою підошвою. Щоб уникнути проблем, не слід піднімати важкі предмети, щоб не ще сильніше не навантажувати і без того переобтяжений організм.

Читайте також  4 тиждень вагітності

Оскільки живіт росте, вам стає складніше пересуватися, з’являється бажання більше сидіти, або лежати. Надалі, навантаження збільшитися, тому рекомендується гуляти, виконувати гімнастику для вагітних, щоб м’язи живота були адаптовані до пологів. Варто відмітити, що треновані м’язи, дозволяють полегшити жінці процес пологів. Рекомендується тренувати черевний прес, адже лон відіграватиме важливу роль під час пологів.

УЗД на 10 тижні вагітності

Більшість вагітних жінок, бажають дізнатися стать майбутньої дитини, відвідавши одну процедуру УЗД. Потрібно враховувати факт, що геніталії плоду для визначення статі, сформуються тільки 11-12 тижня, тому точно визначити стать доки не вдасться.

Зараз УЗД проводиться для виявлення спадкових захворювань пов’язаних з Х-хромосомою, наприклад хворобою поганої здатності згущуватися крові (гемофілія), тому як у більшості випадків нею страждає чоловіча стать. Ультразвукове дослідження дозволяє виявити багатоплідну вагітність, а також вроджені вади і генетичні відхилення, пов’язані із спадковими чинниками.

Згідно з нормами ВООЗ, перше УЗД проводиться в проміжку 10-12 тижнів, для виявлення вроджених вад. Друга процедура ультразвукового дослідження (20-24 тиждень) проводиться з метою визначення статі і інших чинників, що стосуються анатомії плоду. І останнє УЗД (32-34 тижні) відбувається на етапах вагітності, що завершуються, щоб визначити кількість амниотичної рідини, стан і діяльність плаценти, життєздатність плоду і його бідуючу готовність до виходу на світло.

При нормально протікаючій вагітності УЗД проводиться в три етапи, але при сильних болях, кров’яних і коричневих виділеннях, а також інших підозрілих ознаках вас направляють на повторне проходження ультразвукового дослідження. На подальших сеансах УЗД ви можете упізнати ПДП (передбачувана дата пологів) і стан прогресуючої вагітності, а також місце закріплення плаценти, виявити ускладнення(гіпертонус матки, истмико-цервикальная недостатність, відшаровування плаценти).

На десятому тижні, одному з головних завдань стає відвідування дільничного лікаря, який обстежить, розпитає про ваше самопочуття. При підозрах на можливість переривання вагітності, лікар може направити на огляд до інших фахівців і виписати напряму на здачу аналізів.

10 тиждень вагітності: фото

 10 тиждень вагітності

10 тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Нормальні виділення із статевих шляхів на 10-му тижні вагітності – помірні, світлі, молочного кольору, однорідної консистенції. Зміна характеру виділень повинна стати приводом для позачергового звернення до лікаря. Найчастіше поява білей пов’язана із запаленням піхви – кольпітом, причиною якого можуть бути найрізноманітніші мікроорганізми, починаючи від грибів Кандида, закінчуючи хламідіями, трихомонадами, гонококами і іншими збудниками інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Читайте також  12 тиждень вагітності

Наявність інфекції в піхві може стати причиною внутріутробної інфекції, порушення розвитку плоду і навіть його загибелі. При появі нетипових виділень із статевих шляхів необхідно пройти додаткове обстеження і лікування.

Якщо болить живіт і виділення із статевих шляхів носять кров’яний характер, почався викидень. Загрозу переривання вагітності можна усунути, якщо вчасно звернутися по медичну допомогу.
Іноді поява кров’яних виділень, що мастять, провокується статевим актом або гінекологічним дослідженням. Найчастіше це буває за наявності ерозії шийки матки. Рихлі повнокровні тканини шийки матки легко травмуються і починають кровоточити, але болю в животі при цьому немає.

10 тиждень вагітності: харчування вагітної

Харчування вагітної жінки повинне включати різноманітні продукти, які б забезпечували організм матері і плід усіма мікроелементами. Украй необхідним мікроелементом при вагітності є, приміром, цинк.

Цинк входить до складу багатьох ферментів, що приймають долі у біохімічних реакціях організму. Він потрібний для синтезу більше трьохсот білків.

Дефіцит цинку виникає при захворюваннях верхніх відділів травного тракту, захворюваннях печінки, нирок, різних аутоіммунних процесах. При недоліку цього мікроелемента людина стає схильній застуді, різним інфекціям. У жіночому організмі цинк входить в структуру рецепторів для естрогену, тобто в якійсь мірі бере участь в підтримці вагітності.

Нестача цинку може призводити до переривання вагітності, вад розвитку легенів і нервової системи у плоду, наприклад, до водянки мозку, розщеплювання верхнього неба, викривлення хребта, гриж.
Найбільше цинку міститься у висівках, пророщених зернах пшениці, насінні соняшнику і гарбуза. Багато його у вівсяній і ячмінній крупі, яйцях, горіхах, м’ясі кроликів і курчат, бобових культурах, зеленому чаї. Дещо менше його міститься в малині, чорній смородині, овочах, рибі, яловичині, картоплі, хлібі, спаржі, буряці. Додайте більше цих продуктів у свій раціон харчування і дефіцит цинку вам не погрожуватиме зовсім.

Корисні поради

Під час вагітності дуже важливо стежити за споживанням достатньої кількості рідини. Це означає не лише багато пити, але і включити в щоденне меню продукти, що містять багато води.

Дині, кавуни, апельсини і інші соковиті ягоди і фрукти дуже смачні і забезпечать вас великою кількістю рідини і вітамінами.

10 тиждень вагітності : відео

Джерело