18-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння
На вісімнадцятому тижні вагітності довжина тіла плоду разом з голівкою складає 20 см, його вага збільшується і досягає 200 гр, найбільший діаметр голівки дитини – 39,5 мм, поперечник грудної клітки – 39,4, а животика – 39,5 мм.
Тіло дитини вже сформоване, голівка тепер не виглядає великою. Верхні і нижні кінцівки розвинені рівномірно, вже сформовані фаланги пальців. Співвідношення довжин окремих частин кінцівок правильне.
Довжина стопи плоду в цей час складає приблизно 2,5 см і її відношення до довжини стегна і гомілки зберігається на все життя.
У міру зростання і розвитку м’язової системи плоду, його рухи стають усе більш виразними, у вісімнадцять тижнів їх починають відчувати навіть жінки, очікуючі першу дитину. Ворушіння плоду ще не такі сильні, швидше, вони нагадують легкі поштовхи і перистальтику кишечника, щоб їх можна було злічити, тому доки досить просто факту їх наявності. Зафіксувати їх, не пропустивши жодного, можна тільки за допомогою точних приладів (близько 3 рухів за 10 хвилин).
Статеві органи плоду остаточно сформовані і мають усі відділи, хоча у плодів чоловічої статі, яєчка все ще знаходяться в черевній порожнині, на шляху в мошонку. У дівчаток помітні статеві губи, клітор, є піхва, матка, маткові труби і яєчники, у хлопчиків в наявності статевий член, простата, насінні бульбашки і насінники.
Плацента функціонує в повну силу, забезпечуючи зростаючий маленький організм усіма необхідними речовинами. Її товщина на вісімнадцятому тижні вагітності вже складає 21,26мм. Виділяючи гормони вагітності, плацента викликає в організмі жінки зміни, спрямовані на виношування плоду, – послаблення тонусу матки, зімкнення шейного каналу, підтримка кров’яного тиску у фето-плацентарної системі кровообігу, існування домінанти вагітності.
18-й тиждень вагітності: стать дитини
Хлопчик або дівчинка? Якщо ви плануєте проводити ультразвукове дослідження найближчим часом, лікар з дуже високою мірою достовірності визначить пів вашого малюка. Звичайно, скажуть вам, кого ви чекаєте, тільки якщо ви хочете знати це заздалегідь.
Можете не сумніватися, що за увесь термін вагітності ви не один десяток разів почуєте від родичів і знайомих варіанти статі майбутнього малюка. На жаль багатьох, дослідники встановили, що визначення статі дитини по бабусиних плітках – за формою вашого живота, змінам вашої зовнішності і іншим ознакам – усього лише вигадки, на які варто покладатися не більше, ніж на чисту випадковість. І проте деякі знаходять забавним подібне вгадування.
Визначити стать дитини ви можете і прямо зараз, скориставшись нашим сервісом “Визначення статі дитини”.
18-й тиждень вагітності: відчуття жінки
На вісімнадцятому тижні вагітності усі жінки починають відчувати ворушіння плоду. Вони доки не виразні, слабкі і більше схожі на рух газів по кишечнику, але пройде трохи часу і поштовхи і перевороти дитини можна буде досить точно злічити.
Вагітна жінка додає у вазі, в середньому, по 500 г в тиждень. Приріст маси обумовлений зростанням плоду, накопиченням навколоплідних вод, розвитком тканин матки і деяким збільшенням підшкірної клітковини. Живіт продовжує з кожним тижнем збільшуватися в об’ємі. Зростаюча матка розтягує власні зв’язки і сухожилля м’язів передньої черевної стінки, тому у вагітних часто тягне живіт внизу у бічних відділах.
Ці болі носять не спастичний, а швидше такий, що коле характер, і особливо часто виникають при вставанні з ліжка або випорожнення, під час напруги передньої черевної стінки при чханні або кашлі. Вони не мають періодичності, швидко проходять, що відрізняє їх від болів при загрозі викидня.
Сечовивідні шляхи в 18 тижнів вагітності ще залишаються розширеними, і занедбаність сечі з сечового міхура в сечоводи все ще має місце. Загроза пієлонефриту вагітних не минула, тобто тяжкість в попереку не завжди треба зв’язувати з напругою матки, а підвищення температури тіла – із застудою. Треба зробити аналізи сечі і переконатися в тому, що нирки здорові.
Вже починаючи з 18-ти тижнів вагітності, виникає тенденція до затримки натрію і зайвої рідини в організмі вагітної жінки. Можуть з’являтися легені набряки на руках і ногах, частіше помітні по відмітинах від гумок шкарпеток або по сліду від кільця на пальці. Якщо досі особливі обмеження в живленні не було потрібне, то зараз слід зменшити кількість споживаної солі, а краще і зовсім замінити її соєвим соусом. Кількість води, що випивається, слід залишити колишнім.
Накопичення рідини в організмі вагітної може призводити до погіршення зору, особливо, якщо до зачаття зір не був ідеальним. Після пологів гострота зору стане колишньою. Зараз же необхідно відвідати окуліста і підібрати відповідні лінзи. При дуже поганому зорі, потрібне постійне спостереження профільного лікаря, швидше за все, в такій ситуації вам не доведеться народжувати самостійно, знадобиться операція кесаревий розтин.
Якщо зір погіршується різко, з’являються точки, плями, круги перед очима і, що саме головне, ці симптоми зберігаються більше двох годин, слід негайно звернутися по медичну допомогу. Бездіяльність може закінчитися повною втратою зору – сліпотою.
Болить живіт
Больові відчуття можуть спостерігатися у кожної 2 жінки, що викликано посиленням навантаження на хребет. Біль “віддає” в черевній порожнині, адже шкіра живота сильно напружена, що примушує клітинам руйнуватися, при цьому утворюючи “розтяжки”. Такі ознаки можуть спостерігатися після 19-20 тижня, але якщо плід великий, то на 1-2 раніше. Больові відчуття можуть бути викликані із-за тривалого пересування або сидячого положення і тривати в області ніг, де пролягає сідничий нерв, який нерідко затискає матка.
Намагайтеся обережно сідати на випорожнення або нагинатися, тому як, різкі рухи посилюють біль, після чого нервові закінчення повільніше заспокоюються.
Виправити проблему можна шляхом споживання продуктів з великим вмістом кальцію (молочні каші, рибне філе, м’ясо птахів і тварин, горіхи и.т.д.). Якщо болі турбують часто, то рекомендується звернутися до лікаря, він призначить вам карбанант або лактат кальцію.
Причиною виникнення болів в животі на 18 тижні вагітності може стати надмірне споживання їжі, що примушує кишечник посилено працювати, чому заважає тиск матки. У таких випадках треба переглянути раціон харчування, збільшити кількість їди і зменшити порції.
Зміна животика
Матка продовжує розвиватися, набуваючи яйцевидної форми, що впливає на опуклість живота. Якщо ви відчули, що живіт став сильніше виступати, і матка поважчала, то звернетеся до лікаря, тому що ознаки вказують на наявність багатоводдя. В результаті такого симптому живіт придбаває розміри що не відповідають терміну, тому як об’єм амніотичної рідини збільшується більше, ніж на півтора літри.
Маленький розмір животика на 18 тижні вагітності свідчить про маловоддя, обратне говорить про багатоводдя. При виявленні маловоддя, вам треба відвідати дільничного лікаря, тому як це впливає на життєздатність плоду. Якщо живіт має інтенсивний приріст, рекомендується пройти повторну процедуру УЗД, для з’ясування темпу розвитку плоду, тому як стрімке збільшення розмірів живота може свідчити про багатоплідну вагітність. Бувають погрішності, тобто на першому УЗД не помічають другий плід.
Випадки дуже рідкісні, але все таки, зустрічаються в житті.
18 тиждень вагітності: фото
18 тиждень вагітності: аналізи
Здача аналізів потрібна для повнішої оцінки вашого стану і протікання вагітності. На 18 тижні вагітності вам треба здати клінічний аналіз крові (з пальця) для з’ясування рівня гемоглобіну в крові, тому як низький показник наражає вагітність на небезпеку. Якщо вам призначений плановий прийом, то слід здати аналіз сечі (вимагається при кожному відвідуванні лікаря). Перед набором сечі слід з вечора підмитися кип’яченою водою, а перед виходом з будинку набирати сечу в посудину.
Якщо ви раніше не пройшли скринінгове дослідження, то рекомендується зробити це зараз, адже воно дозволяє виявляти природжені патології плоду (ППП). Здача крові на АФП і ГХ (з вени) дозволяє визначити хромосомні захворювання (синдроми Едвардса, Патау, Дауна і.т.д.).
УЗД на 18 тижні
Ультразвукове дослідження (УЗД) має ряд можливостей, що дозволяють визначити усі фізичні параметри плоду, плаценти, стан матки. УЗД дозволяє визначити стать дитини з точністю до 98 відсотків враховуючи цей термін), наявність природжених захворювань, аномалії в розвитку, об’єм амніотичної рідини і інші чинники.
За допомогою УЗД на 18 тижні вагітності можна виявити величезну кількість чинників.
✏ Довжина від темряви до крижів (дозволяє точніше визначити термін вагітності, обчислюється, грунтуючись на спеціальні медичні таблиці);
✏ Біпариєтальний діаметр (відстань між тім’яними кістками голови малюка);
✏ Вимір кола голови (допомагає визначати термін вагітності і дає можливість визначити вірогідність поява дитини на світ природним чином);
✏ Довжина стегнової кістки (цей показник допоможе визначити приблизний ростна момент народження, тобто зараз можна дізнатися, зростання дитини на 8-9 місяцях);
✏ Коло живота малюка (сприяє у визначенні розмірів плоду і допомагає припустити майбутню вагу дитини при народженні).
Незважаючи на поліпшене самопочуття, намагайтеся дотримуватися наших рекомендацій, тобто приділяти собі більше уваги, виконувати гімнастику для вагітних, живитися тільки здоровою їжею, уникати стресових ситуацій і, звичайно ж, проводити більше часу на свіжому повітрі. Не забувайте відвідувати планові перевірки і процедури УЗД, на яких можна отримати багато інформації про свого малюка.
18-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів
Виділення із статевих шляхів у жінки, що знаходиться на 18-му тижні вагітності, по суті, не повинні відрізнятися від нормальних виділень в звичайний час. Вони лише трохи щедріші, оскільки гормональний вплив прогестерону призводить до накопичення в клітинах слизової оболонки піхви глікогену, активного розмноження молочнокислих бактерій і пропотівання більшої кількості рідини. Збільшення кількості вагінальних виділень – свого роду захист від проникнення патогенних мікробів всередину матки.
Нормальні виділення мають світло-сірий або молочний колір і легкий запах кислого молока. Вони однорідні, не містять згустків, грудок слизу або гною. Зміна характеру вагінальних виділень і поява білей свідчить про приєднання інфекції і виникненні кольпіту або ендоцервіциту.
Запалення піхви може бути викликане активізацією патогенної флори, що знаходиться в статевих шляхах, як, наприклад, при кандидозі або неспецифічному кольпіті. Проте не можна виключати і розвиток інфекції, що передається статевим шляхом. Для уточнення причини патологічних виділень із статевих шляхів потрібні додаткові дослідження.
Молочниця – поширене явище під час вагітності, на щастя, що досить успішно піддається лікуванню. Якщо ви підозрюєте у себе молочницю, не відкладайте візит до лікаря на післязавтра.
Якщо болить живіт і проявилися кров’яні виділення із статевих шляхів, навіть незначні, характеру, що мастить, слід викликати “Швидку медичну допомогу”. Це викидень, що почався, і зберегти вагітність можливо тільки пройшовши лікування. Сама по собі біль в животі теж є приводом для звернення до лікаря.
Якщо кров’яні виділення мізерні, з’являються періодично після статевого акту або гінекологічного огляду і не супроводжуються болем в животі, швидше, можна думати про ерозію шийки матки. Запалені тканини шийки легко травмуються і кровоточать.
Ще однією, грізнішою причиною кров’яних виділень з піхви на 18-му тижні вагітності, може бути низьке розташування плаценти. У нормі плацента розташовується ближче до дна матки, але іноді її край опускається низько і навіть перекриває цервикальний канал. Бурхливе зростання плоду і збільшення матки супроводжуються розтягуванням її нижнього сегменту, тоді як плацента, практично, не здатна розтягуватися. Крайові судини її можуть лопатися і кровоточити, що знаходить відображення в появі крові в піхві.
Кровотеча при передлежанні плаценти частіше буває не щедрою, але іноді вона може приймати загрозливі масштаби. Особливо небезпечно, коли разом з передлежанням, спостерігається збільшення тонусу матки. У такій ситуації потрібно негайну медичну допомогу.
18-й тиждень вагітності: харчування вагітної
Харчування вагітної жінки на 18-му тижні нічим не відрізняється від такого як на 17-му тижні. Раціон харчування має бути складений так, щоб потреби організму жінки і плоду задовольнялися повною мірою по калорійності, поживним речовинам, вітамінам і мікроелементам. Бракуючі компоненти жінка повинна отримувати при вживанні вітамінно-мінеральних комплексів.
Корисні поради
Тепер, коли ваш живіт росте як на дріжджах, будьте готові до того, що родичі, друзі, колеги і просто випадкові люди захочуть до нього доторкнутися.
Деякі вагітні жінки не звертають уваги на прагнення кожного залучитися до очікування крихітки, тоді як інших майбутніх мам це бажання оточення сильно дратує. Якщо ви не терпите постійних дотиків до себе, тим більше від малознайомих або чужих людей, не соромтеся тактовно попереджати про це або обережно ухилятися.
18 тиждень вагітності: відео