17 тиждень вагітності

17-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

На сімнадцятому тижні вагітності плід продовжує активно рости і набирає вагу. Діаметр його голівки складає 35,8 мм. Дитина тримає голову практично прямо, кількість волосся збільшилася. Обличчя набуло генетично закладених рис. Очі повністю сформовані і здатні розрізняти світло і темряву.

Якщо піднести до живота жінки джерело світла, дитина обертається в його сторону.

Сімнадцятий тиждень вагітності знаменується завершенням формування слухових кісточок, розташованих в середньому відділі вуха. Починає працювати складний передатний механізм, що перетворює звукову хвилю в нервові імпульси, і плід починає розрізняти звуки. Звичайно, він не в змозі їх аналізувати, але гучний звук, окрик, шум явно турбують його. Тоді як спокійна музика, голос матері або батька сприймаються ним, як щось заспокійливе.

Рухи дитини стають усе більш скоординовані. Під час пильнування він активно рухає руками, змахує ними, випрямляє, підносить до особи, він розгинає і згинає ніжки. Ці ворушіння вже виразніше чутні матері, хоча жінки, що виношують первісток, можуть ще і не відчувати їх.

На сімнадцятому тижні розвитку шкіра плоду придбаває характерну для людини чотиришарову будову. З’являється щонайтонша підшкірна клітковина, яка утворена “бурими жировими клітинами”. Існує думка, що кількість жирових клітин закладається у людини ще в період внутріутробного розвитку, а надалі вони лише набирають вагу за рахунок накопичення білого жиру.

Порушення обміну речовин матері, неправильне харчування, що веде до надмірного набору ваги і ожиріння, можуть позначитися на процесі закладки жирової тканини у плоду.
Триває окостеніння скелета. Кістки плоду стають міцнішими, зачатки молочних зубів покриваються дентином – твердою кістковою тканиною, що формує зуб. Продовжує удосконалюватися будова і функції інших систем організму. Тепер, коли вони сформовані, розвиток йтиме саме по цьому шляху.

До кінця сімнадцятого тижня розвитку зріст плоду в довжину вже складає 17 см, його вага, в середньому, 120 гр.

17-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На сімнадцятому тижні все більше змінюється фігура вагітної і тепер навіть худеньким жінкам доводиться змінити гардероб. Матка швидко збільшується в об’ємі за рахунок зростання плоду, накопичення навколоплідних вод і потовщення міометрія. Дно матки на 17-му тижні вагітності вже знаходиться на відстані 17-ти см від лобкового зчленування, живіт помітно випинається вперед. Натягнення зв’язок матки призводить до того, що у жінки іноді тягне живіт в пахових областях.

Шкіра жінки стає сухою, злегка натягається в ділянці живота. На передній черевній стінці стає виразно помітною пігментована середня лінія живота. Молочні залози продовжують перебудовуватися для майбутньої продукції молока. Навколососковий гурток стає коричневим, на нім з’являються дрібні вузлики збільшених сальних залоз. На поверхні грудей проступають тонкі синюваті вени.

Обличчя вагітної жінки продовжує змінюватися. У якийсь момент усі вагітні стають схожими один на одного із-за збільшеного носа, пухких губ і типового рум’янцю, що злегка припухнув, на щоках. На шкірі обличчя з’являється все більше пігментних плям. Якщо не захищати особу від сонця, кількість пігменту значно збільшується і пігментація стає більше вираженою.

Читайте також  3 тиждень вагітності

На 17-му тижні вагітності велика кількість жінок має шанс уперше почути свою дитину. Плід вже досить зміцнів, його поштовхи стають сильнішими, і відчуваються практично половиною вагітних. Рахувати ворушіння доки немає сенсу, частина з них все одно залишаться непоміченими.

У міру прогресу вагітності, матка, що збільшується, все більше відтісняє кишечник вгору і здавлює його. Це призводить до утруднення просування їжі по кишковій трубці. Деяких вагітних починає турбувати печія, тягне живіт, з’являється бурчання і здуття кишечника. Щоб уникнути цих неприємних симптомів, необхідно правильно харчуватися, не переїдати і не є на ніч. Для боротьби з млявістю кишечника рекомендується вживати більше продуктів, що містять рослинну клітковину.

Вагітність, а точніше живіт, що збільшується, може стати причиною порушення сну, особливо якщо жінка звикла спати на животі. Рецепт від безсоння один – навчитися спати на боці, злегка підтискаючи ноги до живота і прокладаючи між колінами маленьку подушку.

Безсоння може провокуватися нічними судомами литкових м’язів. Річ у тому, що перебудови гормональної системи під час вагітності не обмежуються тільки статевими залозами. З п’ятого місяця вагітності починає збільшуватися щитовидна залоза, отже, збільшується продукція її гормонів. Дія гормонів щитовидної залози призводить до серцебиття, пітливості, сухості шкіри, підвищеної стомлюваності.

Разом з цим, функції паращитовидних залоз знижуються, тобто виникає дефіцит кальцію, що призводить до судом м’язів. Додаткове включення в раціон харчування продуктів, багатих кальцієм, прийом препаратів кальцію, разом з регулярним і недовгим перебуванням на сонці, значно поліпшить стан.

Під час вагітності абсолютно нормально часто бігати в туалет. Проте, якщо під час сечовипускання ви відчуваєте хоч би невелике печіння, варто звернутися до лікаря, оскільки подібні неприємні відчуття можуть означати наявність циститу. Цистит – частий супутник вагітності, але це не означає, що його варто залишати без уваги.
Прекрасно, якщо ви регулярно робите вправи. Тільки пам’ятаєте, що зв’язки зараз м’якше і більше схильні до розтягування, чим до вагітності, тому будьте обережніші з різкими рухами або надмірними навантаженнями, вони можуть викликати розтягування і деформацію зв’язок.

Оберігайте себе від будь-якого сигаретного диму. Пасивне паління може привести до недостатньої маси тіла новонародженого.

17 тиждень вагітності:  болить живіт

Як правило, в першому триместрі виникають болі унаслідок адаптації організму до навантажень, із-за збільшення матки. У більшості випадків, болі до 20 тижня не є негативною ознакою, тому що відбувається розтяжка м’язів, витіснення розташованих рядом органів і інші фізичні зміни.

Проте якщо болі супроводжуються кровотечею, то треба викликати швидку допомогу, навіть при невеликих виділеннях об’ємах крові. Болі, що “тягнуть”, відбуваються унаслідок збільшення матки, тому хвилюватися не варто. Якщо болі періодично доставляють вам дискомфорт, то краще звернутися до дільничного лікаря для з’ясування подробиць, що виходять з індивідуальних особливостей вашого організму.

Збільшення живота на 17 тижні

З кожним днем вагітності ваш живіт збільшується, розширюючи черевну область, тому як матці перестало вистачати місця в черевній порожнині. Поступово живіт виступатиме вперед, утрудняючи процес дихання. Проблеми з диханням можуть тривати до третього триместра, тобто доки матка повністю не опуститися в тазову область. Якщо раніше, живіт ріс меншими темпами, і не було розтяжок, то зараз вони можуть з’явитися.

Читайте також  1 тиждень вагітності

Розтяжками називають довгасті лінії, що пролягають вертикально уздовж пупка. Таке явище викликане руйнуванням клітин шкірного покриву. У більшості випадків у первородящих форма живота округла і центр розташований посередині пупка. У повторнородящих живіт характеризується зміщенням центру тяжіння і виглядає трохи “відвислим”.

17 тиждень вагітності: фото

 17 тиждень вагітності

Ворушіння плоду на 17 тижні вагітності

Перші ворушіння починаються на 8 тижнів, коли сформуються нижні і верхні кінцівки. У більшості випадків, первородящие відчувають ворушіння на 20-21 тижні, тому як не здатні відрізнити природну роботу організму від рухів плоду. Повторнородящі здатні відчути ворушіння на 16-18 тижні, можливо раніше. Варто відмітити, що це усереднені цифри, адже немало вагітних відчувають ворушіння вже на 11-12 тижнях, особливо торкається жінок худорлявої статури з менш глибоким тазом.

Річ у тому, що у кожної жінки свій поріг чутливості, що дозволяє раніше відчути малюка.

Як відрізнити ворушіння плоду від інших відчуттів:

✏ Слабка пульсація в черевній порожнині;
✏ Вібрація в самому низу живота;
✏ Відчуття, ніби в животі щось переміщається.

Багато тих хто народжує перший раз не реагують на подібні ознаки, розцінюючи як неправильну роботу кишечника. Не варто переживати, якщо плід весь день не давав ознаки, тому як, увечері він надолужить упущений час. Зазвичай ворушіння відбуваються в період пильнування мами.

Лікарські препарати

Деякі жінки вважають, що ліки, що відпускаються без рецепту, не несуть загрозу вагітності (приміром, аспірин). Запам’ятайте, що звичайні знеболюючі препарати, що здаються нешкідливими можуть завдати значної шкоди плоду. Найпростіші і звичніші лікарські засоби мають складний склад (фенацетин і аспірин) здатні завдати збитку плоду. Простий сироп від кашлю “Бромгексин” або “Кликодин” містить в собі 25% спирту, що прирівнюється до вживання алкоголю в малих дозуваннях.

Як правило, спирт і нікотин, навіть в маленьких кількостях здатний викликати розвиток патологічних захворювань.

Намагайтеся не проводити час, сидячи за комп’ютером або телевізором, тому що вам треба більше відпочивати, чергуючи своє положення (на боці, спині або навпаки). Приділяйте більше часу сну, адже він потрібний вагітним, особливо на такому терміні.

17-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Виділення із статевих шляхів у вагітної жінки мають бути помірними, світлими, однорідними з легким запахом кислого молока. Характер виділень обумовлений життєдіяльністю молочнокислих бактерій. При зміні переважаючої флори змінюється вид і кількість виділень з піхви. Білі при трихомониазе частіше бувають гнійними, рідкими, пінистими, при хламідіозі – носять слизово-гнійний характер, а при молочниці, найчастішому захворюванні вагітних, вони сіро-жовтуваті, сирнисті.

Якщо виділення із статевих шляхів змінили свій характер, слід про це сказати лікареві. Будь-яка інфекція може стати загрозою для плоду.
Поява кров’яних виділень із статевих шляхів, будь то коричневі виділення, що мастять, краплі крові або значна кровотеча, повинні стати приводом для виклику “Швидкої допомоги”. Якщо до того ж болить живіт, слідує, в першу чергу, думати про викидня, що почався. Тільки удавшись до медичної допомоги, можна зберегти вагітність і дитину.

Читайте також  4 тиждень вагітності

Випадки появи кров’яних виділень, що мастять, що повторюються, з піхви після статевого акту або гінекологічного огляду, говорять, швидше, про наявність ерозії шийки матки. При цьому болів в животі немає, не відчувається скорочення матки. Кровотеча досить швидко проходить, але все таки вимагає додаткового обстеження, а можливо і лікування.

17-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Формування кісткової системи плоду супроводжується збільшенням потреб організму жінки в кальції, до того ж, дефіциту мікроелемента сприяють зміни в роботі паращитовидних залоз.

Кальцій – це найважливіший мікроелемент організму людини. Він бере участь в роботі скелетних м’язів, регулює скорочення серця, підтримує нормальний артеріальний тиск, бере участь в згортанні крові, підвищує стійкість до стресу.

Усупереч поширеній думці, найбільша кількість кальцію міститься не в молочних продуктах, а в кунжуті і мигдалі. Інша справа, що багато мигдаля або кунжутного сім’я просто не з’їси.
Вводячи в раціон харчування молочні продукти, необхідно пам’ятати, що чим більше жиру міститься в них, тим менше кальцію доступний для засвоєння. Жир зв’язує кальцій, утворюючи досить міцні з’єднання, які не можуть бути зруйновані в травному тракті людини. Виходячи з цих міркувань, незбиране молоко виявляється набагато корисніше, ніж сметана або вершки. На жаль, сир теж не так багатий кальцієм, як то кажуть, адже при його виробництві велика частина мікроелементів йде в сироватку. Багато кальцію в сирі і не жирному йогурті.

З овочів рекордсменом за вмістом кальцію є селера. Багато кальцію у в’яленій рибі, сардинах, і дуже мало у відвареній рибі, яловичині, хлібі.

Вагітна жінка потребує щоденного вступу 1200-1500 мг кальцію і, на жаль, штучно створеними препаратами кальцію цю потребу не задовольнити. Кальцій засвоюється тільки в союзі з фосфором і вітаміном D, крім того, потрібна присутність магнію, цинку і каротину. Медичні препарати, які мають такий набір речовин, не показані вагітним жінкам.

Проте якщо вживати в достатній кількості печінку риб, яловичу печінку, морську капусту, креветки, оселедець, скумбрію, то впоратися з дефіцитом кальцію цілком можливо.

Корисні поради

У вас з’явилися “приливи”? Раптове підвищення температури тіла, що супроводжується інтенсивним потовиділенням і почервонінням особи, – досить поширене явище під час вагітності із-за прогестерону, який примушує різко розширюватися судини. Також під час вагітності підвищується швидкість метаболізму, через що виділяється більше тепла.

Носіть такий верхній одяг, який ви можете при необхідності легко зняти. По можливості не вживайте їжу з гострими приправами, виключіть алкоголь і кофеїн.

17 тиждень вагітності: відео

Джерело