20 тиждень вагітності

20-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

Двадцятий тиждень вагітності є своєрідним рубежем у внутріутробному існуванні плоду. Пройде ще пару тижнів, і дитина вже офіційно вважатиметься життєздатною, тобто здатною вижити поза організмом матері. Усі внутрішні органи сформовані і більш менш готові здійснювати свої функції. Плід вже бачить і чує, він уміє ковтати, смоктати.

Нервова система продовжує активно накопичувати необхідну кількість нейронів і удосконалювати зв’язки між ними. Кора головного мозку формує борозни і звивини. Триває диференціювання її відділів. Ендокринна система дитини вже виконує свої функції, регулюючи постійність внутрішнього середовища організму і беручи участь в роботі усіх органів і систем організму.

Рухи плоду відчуваються виразно і кожна мати в змозі їх злічити. Час від часу необхідно прислухатися до ворушіння плоду, оскільки його занепокоєння або, навпаки, зайвий спокій зазвичай говорять про внутріутробне страждання що потребує невідкладної уваги.

Зазвичай впродовж 10-ти хвилин жінка повинна відчувати хоч би один рух дитини. Але враховуючи те, що періоди пильнування плоду змінюються періодами сну, в розрахунок береться середнє значення за декілька годин.

До кінця двадцятого тижня вагітності довжина плоду складає 26 см, його вага 330-350 гр, діаметр голівки – 46.6 мм, діаметр грудної клітки – 46,4 мм, а животика – 47,0 мм.

Щоб повною мірою задовольнити запити зростаючого організму, плацента розвивається у міру росту плоду. До кінця двадцятого тижня вагітності її товщина, практично, у усіх жінок складає 21,96 мм, а ось розташування може бути різним. У більшості вона прикріпляється ближче до дна матки, але приблизно в 1 відсотку випадків може розташовуватися занадто низько, частково або повністю перекриваючи вихід в канал шийки матки.

До кінця вагітності, у міру зростання матки, плацента ще може мігрувати вгору, звільняючи вихід з матки, але іноді передлежання зберігається і стає показанням для операції кесаревий розтин.

Зараз, на двадцятому тижні вагітності, тиск зростаючого плоду на плаценту, розташовану на виході з матки, може призводити до кровотечі. При появі крові із статевих шляхів слід негайно звернутися по медичну допомогу.

20-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На двадцятому тижні вагітності дно матки досягає рівня пупка. Живіт набуває округлої форми, талія, практично, зникає. Шкіра передньої черевної стінки натягається, пупкова ямка згладжується. Помітно посилюється пігментація середньої лінії живота. Іноді відзначається зростання волосся від лобкового зчленування вгору до пупка.

Читайте також  42 тиждень вагітності

Молочні залози стають важкими. Вже зараз доведеться замінити старий бюстгальтер новим, більшого розміру. Придбаваючи нижню білизну, приділите увагу його якості. Перевагу слід віддавати виробам з натуральних волокон.

Шви бюстгальтера мають бути плоскими і не прилягати до області соска, а бретелі – широкими, такими, що добре підтримують груди. Неправильно підібраний бюстгальтер – одна з причин формування розтяжок на шкірі молочних залоз, позбавитися від яких, практично, не вдається.

Збільшення живота супроводжується зміщенням центру тяжіння тіла вагітної і спричиняє за собою зміну осанки. Плечі жінки відхиляються назад, живіт і таз випинаються вперед.

Вплив гормонів вагітності торкається і структури сполучної тканини, у зв’язку з чим, розслабляються крижово-клубові та стегнові зв’язки і розширюється таз. Зміна осанки і незвичайне навантаження на хребет стають причиною болів, що тягнуть, в спині.

Вірогідність виникнення болів в спині різко зростає при значній надбавки у вазі.

Розтягування власних зв’язок матки призводить до того, що у жінки нерідко тягне або коле живіт в нижніх бічних областях. Особливо часто це буває у момент вставання після випорожнення або ліжка. Цей біль зазвичай швидко проходить і не повинен викликати занепокоєння.

Щоб зменшити неприємні відчуття, вагітним рекомендується контролювати свою вагу, відмовитися від носіння взуття на каблуках, стежити за осанкою при ходьбі, уникати тривалого стояння.
За наявності варикозного розширення вен, болів і підвищеної стомлюваності ніг, не варто забувати про носіння компресійного трикотажу. Стягуючі панчохи і колготи дозволяють запобігти застою крові у венах нижніх кінцівок і утворенню тромбів. На терміні 20 тижнів вагітності зростає загроза розвитку пізнього токсикозу. Патологія на перших етапах характеризується появою пастозності в області гомілок і рук.

Якщо ви помітили глибокий слід від гумових шкарпеток, ваша обручка стала вам тісною і відзначається патологічна надбавка ваги (більше 500 гр в тиждень), варто замислитися про існування водянки вагітних.

Читайте також  32 тиждень вагітності

Болить живіт

При виникненні сильних болів, треба завжди звертатися до лікарів, тому як больові відчуття не завжди є ознаками нормально протікаючої вагітності. Якщо в лікарському укладенні вказаний інтенсивний приріст матки, то невеликі болі в черевній області не є небезпечними ознаками. Коли больові відчуття спостерігаються в області ніг, значить, матка давить на сідничий нерв, матки, що пролягає уздовж задньої стінки.

До того ж болі в животі на 20 тижні вагітності можуть бути викликані тиском на травну систему, що погіршує діяльність перистальтики. Запам’ятайте, що за будь-яких обставин треба в першу чергу звертатися до лікаря, щоб провели комплексний огляд. Якщо больові відчуття супроводжуються кровотечами, то треба викликати швидку допомогу.

Живіт на 20 тижні вагітності

На двадцятому тижні, ваш живіт помітно збільшиться, особливо в об’ємі. Через стрімке зростання матки, пупок може злегка виступати, в чому немає нічого протиприродного. Не лякайтеся якщо помітите червонясті лінії на животі, адже ця ознака, разом з коричневими лініями називаються розтяжками. Зараз дно матки розташовується на 4-3 сантиметри вище від рівня пупка. Як було сказано вище, збільшена матка тіснитиме довколишні органи, що створить утруднення при диханні.

Ця проблема зникне, коли матка опуститися в тазову область. Якщо почастішали сечовипускання і з’явилися невеликі болі в животі, значить, плід опускається вниз, розширюючи стегна.

20 тиждень вагітності: фото

 20 тиждень вагітності

20-й тиждень вагітності: виділенні із статевих шляхів

Виділення із статевих шляхів на 20-му тижні вагітності мають бути світло-сірими або молочними за кольором, однорідними по консистенції, кислуватими по запаху. Відхилення від цієї норми, тобто поява сирнистих згустків, грудок слизу або гною свідчить про наявність інфекції і є приводом для додаткового обстеження.

Причинами кров’яних виділень із статевих шляхів в середині вагітності можуть бути пізній викидень, що почався, передлежання або відшарування плаценти і захворювання шийки матки, що характеризуються наявністю ерозії на поверхні її слизової оболонки.
При ерозії шийки матки не болить живіт, виділення незначні, що мастять, з’являються після статевого акту або гінекологічного дослідження. Кров’яні виділення у будь-якій кількості за наявності спастичних болів в животі характерні для загрози переривання вагітності. Іноді подібну картину має і передлежання, і відшарування плаценти. У будь-якому випадку, поява крові у виділеннях із статевих шляхів повинна насторожувати і бути приводом для негайного звернення до лікаря.

Читайте також  15 тиждень вагітності

20-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Попри те, що нудота і блювота першого триместра давно позаду, у вагітної жінки може зберігатися тяга до певних харчових продуктів, що на тлі збільшеного апетиту іноді приймає масштаби шкідливої звички.

Пристрасті до певних продуктів диктується потребами організму, але під впливом гормонів вагітності гіпертрофується. Програма, яка виробляється організмом для ліквідації дефіциту якихось речовин, не лише покриває недостачу, але і призводить до неконтрольованого поглинання бажаного блюда.

Якщо у вас виникло непереборне бажання з’їсти плитку шоколаду, швидше за все, в організмі не дістає вуглеводів, але щоб заповнити недолік, краще з’їсти щось менш калорійне і довго переварюване, наприклад, хлібець з висівками або фрукти, шоколаду ж вистачає в об’ємі 2-3-х часточок. Цукор, що міститься в солодощах, швидко всмоктується і різко підвищує рівень глюкози, після чого слідує такий же швидкий спад і ще сильніше бажання з’їсти солодкого.

При нестачі фолієвої кислоти “прокидається” любов до брокколі, а при дефіциті вітаміну В виникає бажання випити пива.

Необхідно слухати свій організм і вчасно ліквідовувати нестачу корисних речовин за допомогою найбільш корисних продуктів.
Бажання з’їсти “солоненького”, так поширене у жінок в другій половині вагітності, і може сослужити зовсім погану службу. Сіль викликає затримку води в тканинах і сприяє утворенню набряків. Крім того, у любительок солоних продуктів відзначається тенденція до росту артеріального тиску, що представляє загрозу для серцево-судинної системи.

Корисні поради

Малюк знайомиться із смаком їжі, яку ви вживаєте, ковтаючи амніотичну рідину, яка зберігає мікрочастки вашої їжі. Тому не обмежуйте свій раціон більше ніж необхідно.

Роблячи під час вагітності свій стіл як можна різноманітнішим, ви сприяєте розвитку смакових рецептів малюка і допомагаєте майбутній піврічній дитині, що пробує перший прикорм, швидше адаптуватися до нової їжі і спокійно відноситися до постійного збагачення меню.

20 тиждень вагітності: відео

Джерело