40-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння
Сороковий тиждень повинен завершувати вагітність. На цьому терміні довжина плоду складає біля 53-54-х см, його вага приблизно дорівнює 3600 гр. Діаметр голівки збільшується до 93,8 мм, грудної клітки – до 98,6 мм, а животика – до 103,4 мм.
Плід абсолютно зрілий і готовий будь-якої хвилини з’явитися на світ. Із-за тісноти в порожнині матки рухи його скуті і обмежуються рухами рук і ніг. Важливо прислухатися до ворушінь плоду, рахувати їх, а за наявності щонайменших підозр в зменшенні рухової активності дитини, негайно звертатися за акушерською допомогою.
40 тижнів вагітності – плацента вже не в змозі впоратися зі своїми обов’язками і плід починає відчувати колосальну нестачу кисню. Кисневе голодування призводить до пригноблення мозкової активності, порушення роботи серця і інших органів, а у важких випадках, здатне привести до загибелі дитини.
Плацента старіє, стає тонкою, до 34,3 мм в товщину, це призводить до порушення матково-плацентарного бар’єру, упродовж усієї вагітності того, що захищав плід від інфекцій і проникнення токсичних речовин. Тепер патогенні мікроорганізми можуть, практично, безперешкодно проникнути в організм плоду і викликати розвиток внутріутробної інфекції.
40-й тиждень вагітності: відчуття жінки
Сороковий тиждень, по суті, повинен завершувати вагітність. На цьому терміні жінка вже починає хвилюватися у зв’язку з відсутністю пологів. Вона турбується, що не зможе народити самостійно, а пологи доведеться викликати або, взагалі, прибігати до кесаревого розтину.
До сорока тижнів дно матки опускається низько і нерідко тягне живіт в нижній його частині. Дихати легко, шлунок працює краще, печія виникає тільки при порушенні дієти або в положенні лежачи. Тонус матки періодично підвищується, поступово переходячи в перейми-передвісників пологів. При розвитку регулярної пологової діяльності починаються, власне, пологи. Перейми посилюються, стають регулярними і частими.
Ворушіння плоду на сороковому тижні вагітності відчуваються добре, але під час перейм руху плоду припиняються і дитина затихає, прокладаючи собі дорогу назовні. У проміжках між скороченнями матки, ворушіння поновлюються, але вони не є засадничим критерієм оцінки стану плоду, їх місце повністю займає контроль скорочень серця плоду.
Перед пологами, коли голівка дитини опускається в порожнину тазу, у жінки з’являється відчуття тяжкості і тиску в промежині і зовнішніх статевих органах, нерідко виникає біль в попереку і в задній поверхні стегна, викликана здавленням стегнового нерва. Сечовипускання стає частішим, адже об’єм сечового міхура різко зменшується.
Шийка матки стає короткою, м’якю і слизова пробка відходить назовні у вигляді великої грудки слизу, злегка забарвленої кров’ю. Розкриття шийки матки свідчить про близькість пологів.
Збільшення тиску на вени тазу призводить до наповнення гемороїдальних вузлів. У області заднього проходу з’являються хворобливі вузлики, що часто стають причиною легких кровотеч при звільненні кишечника. Здавлення стегнових вен утрудняє кровотік в нижніх кінцівках. Тільки постійне використання компресійного трикотажу і туге бинтування ніг може запобігти розвитку ускладнень, пов’язаних з варикозним розширенням вен.
Молочні залози жінки повністю готові до грудного вигодовування, їх кровонаповнення посилюється. Починається продукція молозива – густій, в’язкій, жовтуватій, високопоживній рідині, яка забезпечуватиме дитину в перші дні його життя необхідними речовинами. Приблизно на 3-4-у добу після пологів молозиво зміниться молоком.
Щоб не страждати від тріщин сосків після пологів, готуйте їх до годування вже зараз. Масажуйте їх грубим рушником і окрім підготовки до годування дитини, це послужить хорошою профілактикою переношування вагітності, адже роздратування сосків супроводжується підвищенням тонусу матки.
Болить живіт
Болі в животі найчастіше обумовлені тренувальними переймами, тобто матка готується до майбутніх пологів, здійснюючи певні скорочення. Ці перейми називаються тренувальними або неправдивими, тому як справжні пологи настануть трохи пізніше. Якщо болі відчуваються в низу живота, матка твердне, і спостерігаються кров’яні виділення, значить, плацента починає відшаровуватися унаслідок свого виснаження. У таких випадках треба відразу ж викликати швидку допомогу, щоб уникнути ризику викидня і не народити в домашніх умовах.
Болі в животі на 40 тижні вагітності можуть бути викликані фізичним навантаженням, що вплинуло на черевний прес, що викликало маткові скорочення. У подібній ситуації треба подзвонити лікареві і проконсультуватися, можливо, він призначить випити 2 пігулки Но-шпи, щоб понизити спазми. Болі можуть з’явитися на тлі стресу, тому не треба хвилюватися, особливо за майбутні пологи.
Постарайтеся провести передпологовий час в повному спокої, не бажано виходити на вулицю, тому як перейми можуть статися несподівано, що погано обернеться для вас.
Нудота
Почуття нудоти на 40 тижні вагітності може бути спровоковане пізнім токсикозом, який проявляється у 8-12 відсотків жінок. Нерідко може нудити в уранішній час доби, тому щоб не погіршувати свій стан, може обмежитися склянкою фруктового соку і сухарем. Намагайтеся більше гуляти, тому як, свіжий кисень перешкоджає виникненню нудоти. У раціоні харчування має бути присутніми більше фруктів і овочів, ніж жирних, копчених, солоних блюд.
Краще не провокувати нудоту, тому як від напруги може з’явитися блювота, запаморочення і спад тиску. Коли ознаки починають загострюватися, треба викликати лікаря, тому як напруга від блювоти примушує черевний прес трохи напружуватися, що може викликати перейми. Щоб запобігти нудоті можна спробувати споживати кисле питво, т.е.журавлиний або брусничний морс, а також вишневий компот.
Не рекомендується використати апельсини і лимони, тому як цитрусові можуть спровокувати алергічну реакцію, що негативно відбитися на розвитку плоду.
Кам’яніє живіт
Нерідко жінки скаржаться на відчуття, ніби живіт кам’яніє. Таке почуття викликане з кількох причин, наприклад тренувальні перейми (перейми Брекстона Хікса). При такому явищі матка починає скорочуватися, готуючись до майбутніх пологів. Якщо на 40 тижні вагітності кам’яніє живіт, але при цьому відсутні кров’яні виділення, то це неправдиві перейми. У подібних ситуаціях досить подзвонити лікареві, інакше відразу викликати швидку допомогу, тому як пологи можуть початися удома.
Коли ложні перейми доставляють сильний дискомфорт, рекомендується випити 2 пігулки Но-шпа і прилягти на 20-30 хвилин, тоді пройдуть усі больові відчуття. У разі раптового “каменіння” треба виконати релаксаційні вправи для дихання, яким навчають на курсах для вагітних.
Передвісники пологів на 40 тижні вагітності
Як правило, вагітним ставиться ПДП (приблизна дата пологів), але показник має погрішність в 1-2 тижні, що викликає у жінок хвилювання, відносно настання пологів. Тримайти речі для пологового будинку наготові.
Визначити пологи, що наближаються, можна деяким ознакам:
✏ Перейми Брекстона-Хікса (ложні або тренувальні)
✏ Занурення живота в тазову область
✏ Збільшення тазових кісток
✏ Прискорене сечовипускання і дефикация
✏ “Синдром гніздування”
✏ Біль в попереку
✏ Набряки
Самим явним передвісником пологів на 40 тижні є Перейми Брекстона-Хікса, адже матка починає скорочуватися, тренуючись для майбутніх пологів, щоб вільно витягнути плід. Як правило, зі збільшенням розміру матки, вона опускається в область тазу, тому як їй бракує місця, що прямо говорить про вагітність, що наближається. Набряки, сечовипускання і дефекація викликані впливом гормонів вагітності, щоб перед пологами в організмі не було нічого зайвого, що могло б ускладнити вагітність.
“Синдром гніздування” викликаний психологічними змінами, вираженими раптовою турботою про малюка (купівля посагу, прасування одягу, установка ліжечка і.т.д.).
40 тиждень вагітності: фото
Тонус матки на 40 тижні
Тонус матки на 40 тижні вагітності найточніше може визначити ультразвукове дослідження, тому при виявленні специфічних відчуттів в животі треба звернутися до лікаря і розповісти про свій стан. Визначити наявність тонусу матки можна самостійно, відчувши болі, що тягнуть, в нижній частині живота і попереку. При тонусі матка стає твердою, ніби “кам’яніє” і періодично спостерігаються переймоподібні болі. У будь-якому його прояві треба звертатися до лікарів і перед прийняттям антиспазмалитиков треба консультуватися.
Зазвичай лікарі призначають Но-шпу, тому як вона не має побічних ефектів і протипоказань для вагітних. Не менш ефективно використати свічки з папаверином, але також зі схвалення лікаря. За наявності тонусу матки треба більше відпочивати, уникати фізичного навантаження, щоб черевний прес не напружувався і провокував болі. Щоб уникнути такого явища треба дотримуватися усіх вказівок лікарів і своєчасно усувати усі його прояви.
Ворушіння на 40 тижні вагітності
Як правило, ворушіння плоду є засобом спілкування з матір’ю і “інструментом” для сповіщення про свої недуги. Також плід може реагувати на зовнішні подразники, виражаючи своє відношення в рухах, але проявлятися реакція, може по-різному. Одні діти можуть припиняти активність, коли мама сильно нервує, інші ж в повну силу даються взнаки.
Зараз крихітка може повідомити, якщо вона голодна, тобто своїми рухами вона робить вплив на плаценту, щоб вона поставляла більше крові, в якій містяться усі поживні речовини і кисень, що украй необхідно для неї. Якщо плід починає активно рухатися, спробуйте змінити положення, адже лежачи на спині, ви можете здавлювати судини, що частково блокує постачання крові, що викликає у малюка дискомфорт.
Щоб не доставляти неприємних відчуттів плоду, рекомендується лежати на боці, краще підкладати подушки для вагітних, тим самим, зробивши оптимальне положення. За характером ворушінь можна самостійно визначити тазове передлежання плоду, тобто якщо поштовхи відчуваються у верхній частині матки, особливо в грудях, то положення правильне (голівка в тазовій області). Інакше поштовхи відчуватимуться внизу, з чим треба звертатися до лікаря, тому як неправильне положення може ускладнити пологи.
На цьому або наступному тижні ви народите, тому будьте пильною і прислухайтеся до себе, адже передчуття може допомогти вам. Якщо слизова пробка відійшла і почалися виділення амніотичної рідини, то викликайте швидку допомогу і неодмінно лягайте в пологовий будинок, щоб пологи не почалися вдома.
40-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів
Поява білей, що мають гнійний або слизово-гнійний характер і сирнисту консистенцію, вимагає негайного вжиття заходів по боротьбі із статевою інфекцією. Не чекайте пологів, адже за наявності хвороботворних мікробів в піхві, неминуче зараження дитини в пологах. Найкращий вихід – лягти в пологовий будинок і пройти лікування на місці, адже пологи повинні початися найближчим часом.
Поява кров’яних виділень із статевих шляхів – дуже неприємний симптом. Навіть якщо кількість крові незначна, і не болить живіт, зволікати не можна, кровотеча у будь-який момент може посилитися і стати небезпечною для вас і вашої дитини. Викличте “Швидку допомогу” і вирушайте в пологовий будинок.
Рідкі сильні виділення із статевих шляхів – ознака передчасного вилиття навколоплідних вод. У нормі, води повинні виливатися з початком пологів, але навіть якщо перейм ще немає, їдьте в пологовий будинок. Тривалий безводий період багатий інфікуванням плоду.
Поява великої грудки слизу, злегка забарвленої кров’ю, у виділеннях з піхви не повинно лякати вас. Це слизова пробка, що раніше закривала вхід в матку і виходить назовні при укороченні і відкритті шийки матки. Пологи близькі, дочекайтеся регулярних перейм і вирушайте в пологовий будинок.
40-й тиждень вагітності: харчування вагітної
Пологи – не швидкий процес. У тих жінок, які вже народжували, вони зазвичай тривають 5-7 годин, у первородящих можуть затягнутися на 9-11 годин. З одного боку, весь цей час жінка, щоб поповнити сили повинна чимось живитися, але іншої сторони, можливість термінової операції різко обмежує раціон.
Можливість харчування під час пологів залежить від течії пологів, стану породіллі і плану ведення пологів, якого дотримується акушер. Одним жінкам їжа дозволяється, іншим – категорично заборонена. Навіть якщо вашій сусідці по палаті дозволили перекусити, не варто самостійно приймати рішення з приводу вашого харчування. Завжди порадитеся з лікарем.
Що і коли можна їсти під час пологів?
Не вирушайте в пологовий будинок з порожнім шлунком. Початок пологів – самий відповідний час, щоб поповнити запаси енергії. Але не варто наїдатися котлетами і картоплею. Перекусіть йогуртом, м’яким сиром, хлібцями з сиром, випийте солодкий чай, компот або кисіль.
Коли перейми стануть частими і сильними, утримайтеся від їжі, хоча мало кого відвідує справжній голод при таких відчуттях. Скорочення матки нерідко супроводжується нудотою, і навіть шматочок шоколаду може спровокувати блювоту.
Пийте воду або фруктово-ягідний сік, коли відчуєте спрагу. Якщо нудота не дозволяє цього, посмокчіть хоч би шматочок льоду або прополощіть рот холодною водою.
Під час другого періоду пологів, коли почнуться потуги, приймати їжу і пити воду заборонено. Але другий період короткий і протягом півгодини ви вже народите.
Після пологів необхідно відновити витрачені сили. Але відразу приймати їжу не рекомендується. Випийте води, а вже після 1-2х годинника відпочинку з’їжте що-небудь легке, наприклад, солодке фруктове пюре, йогурт, овочевий бульйон.
Корисні поради
Потурбуйтеся про те, щоб не забути свій мобільний телефон, якщо поїдете в пологовий будинок.
Нехай сума на рахунку буде більше, ніж зазвичай : після пологів новоспеченим мамам хочеться розповісти про своє новонабуте щастя всьому світу!