16 тиждень вагітності

16-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага і ворушіння

До 16-го тижня вагітності плід вже досить зміцнів, його вага збільшилася. Його кістки містять деяку кількість кальцію, м’язи розвинені, голівка не притиснута до грудей. Рухи рук і ніг стають усе більш активними. Під час пильнування дитина зазвичай гримасує, мружиться, зводить брови, відкриває і закриває рот. Він активно рухає кінцівками, згинаючи і випрямляючи їх, розгинається і нахиляє тулуб.

Деякі жінки, у яких вже є діти, починають відчувати рухи плоду на 16-му тижні вагітності. Ці ворушіння доки не схожі на поштовхи і удари, які турбуватимуть майбутню матір у кінці вагітності, вони, швидше, схожі на перистальтичні рухи або переміщення газів по кишечнику.

Скільки рухів повинен здійснювати плід?

В середньому за 10 хвилин вагітна жінка повинна відчувати 1 ворушіння дитини, але доки вони не такі виразні, не варто займатися їх підрахунком, їх точну кількість можна зареєструвати тільки за допомогою спеціальних приладів.

Обличчя плоду повністю сформоване, очі і вушні раковини розташовані на своєму місці, чітко вимальовується форма носа, вже є вії і брови, рідкісне пушкове волосся на голові. Повіки вже розділилися, і цього тижня дитина уперше розплющить очі. Шкіра все ще залишається червоною, оскільки підшкірна клітковина доки не розвинена. Усе тіло покрите густим білим мастилом, що захищає шкіру до пологів.

У дівчаток яєчники містять близько 400 тис. преморбіальних фолікулів і вже опустилися на своє місце, в тазову область, сформована матка, фаллопієві труби і піхва. У хлопчиків яєчка ще знаходяться в черевній порожнині, але зовнішні статеві органи вже сформовані за чоловічим типом. На цьому терміні за допомогою потужних датчиків при УЗД можна припустити вірогідну стать дитини, але це дослідження ще дуже спірне.

Усі внутрішні органи плоду функціонують, серце б’ється з частотою 150-160 ударів в хвилину. Бруньки утворюють сечу, що виділяється кожні 45 хвилин в загальній кількості 400-500 мл на добу. До кінця 16-го тижня вагітності лобово-потиличний розмір голівки плоду складає 32,1 мм, діаметр грудної клітки – 31.9 мм, діаметр живота – 31,6 мм. Товщина плаценти збільшується відповідно до терміну вагітності і досягає 18,55 мм.

16-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На 16-му тижні вагітності деякі жінки вже починають відчувати ворушіння дитини. Найчастіше це жінки, які вже були вагітні і мають дітей. Ті, хто чекає первістка, починають відчувати рухи дитини дещо пізніше, в 18 або навіть 20 тижнів. Плід доки ще маленький і його рухи не сприймаються жінкою, як поштовхи або перевороти.

Перші ворушіння подібні до перистальтичних рухів кишечника, вони порівнянні з відчуттями, які викликає просування газів по травному тракту. Пройде ще немало часу, поки дитина зміцніє, коли його поштовхи і повороти відчуватимуться виразно, а іноді навіть викликати біль. Рахувати ворушіння доки не має сенсу, оскільки далеко не усі вони відчутні. Трохи пізніше підрахунок рухів дитини буде потрібний для оцінки його стану.

Читайте також  35 тиждень вагітності

Живіт все більше округляється, дно матки піднімається все вище і знаходиться на 15-16 см від лобового зчленування. Сечовипускання практично нормалізується, а ось роботу кишечника як і раніше ускладнює гормонально обумовлена млявість м’язової стінки. Ще більше ситуація посилюється при обмеженні фізичної активності. Замки створюють загрозу викидня. При затримці стільця тягне живіт, з’являється відчуття дискомфорту і нудота. Жінка, у якої вагітність протікає без виражених порушень, повинна виконувати спеціальний комплекс вправ.

Корисні прогулянки на свіжому повітрі і особливо плавання. Включення в раціон харчування продуктів, що чинять послаблювальну дію, допомагає нормалізувати стілець.

Ближче до кінця першої половини вагітності іноді виникає пієлонефрит. Захворювання провокується гормональним впливом прогестерону, на тлі якого виникає міхурно-сечовідний рефлюкс. Сеча з сечового міхура закидається у вищерозміщені відділи сечовивідних шляхів. За наявності інфекції в сечовому міхурі, уретрі, хвороботворні мікроби потрапляють у бруньки і викликають запалення чашково-мискової системи. Такий симптом пієлонефриту, як тяжкість і біль в попереку іноді плутають із загрозою переривання вагітності.

Вирішальне значення в цьому випадку має дослідження сечі. Ось чому так важливо вчасно і правильно здавати сечу для аналізу. Пиелонфрит вагітних створює загрозу передчасних пологів і внутріутробного інфікування плоду. Жінки, що перенесли запалення нирок, часто страждають від гестозів другої половини вагітності і нерідко стають власницями хронічного пієлонефриту після пологів.

Плануючи черговий візит до акушера-гінеколога, заздалегідь підготуйте список питань, на які хочете отримати відповіді. І не сподівайтеся на свою пам’ять – записуйте. Забудькуватість і неуважність вагітних давно стала приводом для жартів, але така особливість пам’яті абсолютно нормальна під час очікування дитини.

Ворушіння на 16 тижні вагітності

Як було сказано вище, ви можете відчути ворушіння “крихітки”, але кожен організм індивідуальний, тому не треба лякатися за відсутності почуття внутрішніх рухів. У кожної жінки свій поріг чутливості, статура, що впливає на відчуття ворушінь. До того ж, у тих, що народжують перший раз ворушіння можуть відчутися через два тижні, тому не треба хвилюватися, це природний процес. Є жінки, у яких це почуття проявляється на 13-14 тижнях, чому не варто дивуватися.

Нерідко гіперактивність плоду приводить мам до хвилювання. Бувають випадки, коли плід має маленьку вагу і його рухи майже не відчутні, тоді ворушіння відчуваються на 21-23 тижнях.
Багатьох цікавить питання, про те, в скільки починається перше ворушіння плоду. Перша “заява” про себе відбувається на 8 тижні, але із-за маленьких розмірів, підшкірного шару і слабкості рухів жінки не можуть відчувати рухів. Деякі жінки стверджують, що відчували ворушіння на 7-8 тижні, на самій же справі тривале зосередження і робота організму створюють ілюзію для мам, тому як на таких термінах відчути рухи не можливо.

Якщо ви не кинули палити, то самий час зробити це зараз і змусити чоловіка зробити те ж саме (якщо він палить), тому як, пасивне паління сильніше шкодить вашому здоров’ю, ніж активне. Намагайтеся живитися тільки здоровою, свіжою їжею, без добавок і замінників. Не припиняйте прийом призначених препаратів (фолієва кислота і препарати заліза). Стежте за своїм здоров’ям, виконуйте гімнастику, дихайте свіжим повітрям, гуляючи на природі.

Читайте також  10 тиждень вагітності

Живіт на 16 тижні вагітності

Цього місяця матка підніметься над лонним зчленуванням, що збільшить опуклість живота. До того ж животик збільшиться в об’ємі, що зробить вашу талію трохи округлою. Якщо у вас велика глибина тазу, то явні ознаки збільшення можуть проявитися вже через 1-2 тижні.

Якщо живіт починає несподівано хворіти, спочатку треба заспокоїтися, потім відвідати лікаря, щоб уникнути ризиків. Частенько, болі в черевній порожнині є фізичними змінами впродовж усього першого триместра. Річ у тому, що вироблення маси гормонів, сприяє розм’якшенню тканин і м’язів, тому при збільшенні навантаження відбуваються больові відчуття.
При виникненні епізодичних або періодичних болів, що характеризуються коленнями і невеликим “тягарем” треба звертатися до фахівця, тому як симптоми вказують на початок переривання вагітності, особливо якщо ознаки супроводжуються кровотечами.

16 тиждень вагітності: фото

 16 тиждень вагітності

Важливість УЗД на 16 тижні

Не варто лякатися, якщо на процедурі УЗД вам поставлять діагноз “Внутріутробна затримка розвитку плоду” (ВУЗРП). Назва діагнозу говорить саме себе, але підтверджується він не частіше, ніж в 5 відсотках випадків. Зазвичай це відбувається унаслідок спадкових чинників, тобто батьки мають невисоке зростання і вагу, тому в 90 відсотках випадків діагноз не підтверджується.

Не рекомендується нехтувати процедурами УЗД, тому як може виникнути потовщення плаценти, що лікується шляхом лікарського втручання або сильних лікарських препаратів. Причиною діагнозу є наявність інфекційних захворювань, цукрового діабету або відмінність резус-чинника з чоловіком. Як би то не було, зберігайте спокій за будь-яких обставин, адже знервований стан тільки тягне негативний вплив.

Стежте за своїм харчуванням, звертайте увагу на виділення, адже вони допоможуть у разі відхилень (зміна кольору, характеру виділення, консистенції).

16-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Виділення із статевих шляхів вагітної жінки є чітким критерієм для оцінки стану піхви і шийки матки і течії вагітності. Наявність білей свідчить про присутність інфекції, а їх характер, частенько дозволяє заздалегідь встановити збудника захворювання. Нормальні виділення із статевих шляхів мають бути помірними, однорідними, повинні мати світло-сірий або білий колір і легкий запах кислого молока. Для контролю чистоти піхви, як мінімум 1 раз на місяць, береться мазок на флору.

Якщо болить живіт і з’явилися кров’яні виділення із статевих шляхів, говорять про викидня, що почався. Негайна медична допомога допоможе зберегти вагітність.

Кров’яні виділення із статевих шляхів при ерозії шийки матки незначні і мають зазвичай коричневий колір, не супроводжуються болем в животі і виникають після статевого акту або гінекологічного дослідження. Тканини шейку матки при вагітності стають рихлими, повнокровними, легко травмуються і починають кровоточити навіть від легкого дотику.

Читайте також  33 тиждень вагітності

16-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Останнім часом серед жінок, які піклуються про свою фігуру, все частіше зустрічаються приверженки вегетаріанства. Чи можна під час вагітності залишатися вірній цій системі харчування без шкоди для свого здоров’я і здоров’я майбутньої дитини?

Відмітимо відразу, що не дуже жорстке вегетаріанство, яке дозволяє вживання молочних продуктів і яєць, не є перешкодою для виношування здорового малюка, особливо, якщо в дієту додатково включається прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Інша справа – жорстке вегетаріанство, що передбачає харчування виключно продуктами рослинного походження. Ця дієта занадто строга.

Повна відмова від тваринних білків позбавляє жінку і дитину незамінних амінокислот, тобто може призводити до порушення розвитку плоду і ускладнень вагітності.
Вагітним жінкам категорично протипоказані строгі дієти і голодування. Православна церква не вимагає від вагітних дотримання постів. Мусульманки теж звільняються від обмежень в харчуванні.

Раціон жінки, якої б системи харчування вона не дотримувалася, повинен повністю задовольняти потреби в поживних речовинах, вітамінах і мінералах.

Джерелами білку є різне м’ясо, молочні продукти, риба, каші, бобові культури, горіхи, насіння. Найкорисніше є нежирне м’ясо кролика, індички, курку або яловичину. Риба, як мінімум 2 рази в тиждень, має бути присутньою на столі. Вуглеводи краще вживати складні, які достатньо довго перетравлюються, поповнюють поживними речовинами організм і не викликають набір ваги. Складними вуглеводами багатий хліб з борошна грубого помелу з висівками, цілісні каші, фрукти і овочі в шкірці.

Жири потрібні і тварини, і рослинні, але останні повинні складати основну долю в раціоні харчування. Звичайну столову сіль краще замінити на иодированную і фторовану. Кількість солі в їжі має бути мінімальною, ще краще – замінити її соєвим соусом. Вагітній жінці в першій половині вагітності не слід обмежувати себе в питві. Кількість рідини, вживаної в добу, повинна дорівнювати, приблизно 1,5-2 літрам.

В якості питва підходять несолодкі слабкі чаї, нейтральна мінеральна вода без газу або проста чиста вода.

Корисні поради

Ви отримуєте нескінченні поради від усього оточення? Вас замучили родичі і друзі, що невтомно запитують про ваше самопочуття і прагнучі надати будь-яку допомогу, навіть якщо вона вам не потрібна? Ви відчуваєте, що стрес став нормою життя? Стрес може позначитися і на самовідчутті малюка, тому докладете зусилля, щоб звести втручання у ваше життя до мінімуму. Ви можете почати вважати до десяти, коли відчуваєте, що готові вибухнути, або зробити декілька глибоких вдихів і повільних видихів.

Не соромтеся розмовляти про свої тривоги і проблеми зі своїм супутником життя, мамою або подругою – хто як не вони краще за інших підтримають вас в складній ситуації. Якщо робота стала постійним джерелом переживань, поспілкуйтеся з начальником або менеджером по персоналу, можливо, вони зможуть придумати щось, щоб захистити вас від непотрібних тривог.

16 тиждень вагітності: відео

 

Джерело