15 тиждень вагітності

15-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

На п’ятнадцятому тижні вагітності триває внутріутробний розвиток плоду, його вага збільшується, до її кінця діаметр голівки складе 28.2 мм, діаметр грудної клітки – 28 мм, а діаметр живота – 27,6 мм. руху плоду стають усе більш активними, але ворушіння доки не відчуваються жінкою.

Плід все більше і більше нагадує новонародженого. Верхні і нижні кінцівки ростуть швидко, нігтьові ложа покриваються тонкими нігтиками. Головний мозок продовжує активно розвиватися, зростаючі півкулі мозку перестають поміщатися в черепній коробці, намічається перша звивина.

Кровоносна система досить добре розвинена, серце б’ється з частотою 150-160 ударів в хвилину, прокачувавши в добу по кровоносних судинах біля 23-х літрів крові. Шкіра плоду тонка, ранима, покрита лануго і первородним мастилом, що захищає від роздратування і підтримує постійність температури тіла плоду. Підшкірна жирова клітковина не розвинена, крізь поверхневі шари шкіри просвічують кровоносні судини, і від цього шкіра виглядає червоною. На голівці з’являється перше волосся, незабаром вони придбають закладений генотипом пігмент.

Це означає, що якщо у вашої дитини буде темне волосся, то саме зараз клітини, відповідальні за колір, почнуть робити фарбувальний пігмент.
Удосконалюються процеси кровотворення, триває розвиток кісткового мозку. Внутрішні органи продовжують настроювати свою роботу. Кишечник починає наповнюватися меконієм (первородним калом), який за рахунок домішки жовчі набуває зеленувато-чорного забарвлення. Плід вимагає все більше і більше поживних речовин, посиленого кровопостачання, тому у міру його зростання збільшується навантаження на плаценту. Вона товщає і до кінця 15-го тижня досягає 17,7 мм.

Збільшується кількість навколоплідних вод. За рахунок матково-плацентарного обміну і сечі плоду підтримується їх постійний хімічний склад і стерильність. Навколоплідні води – це перше місце існування дитини і від її “чистоти” багато в чому залежить здоров’я новонародженого. Саме тому майбутня мати повинна берегтися від інфекцій.Амніотична рідина має постійну температуру – вона на півградуса вище, ніж ваша нормальна температура тіла, і малюкові завжди тепло і комфортно.

Навіть якщо ви захворіли у вас жар, це не відіб’ється на температурі навколоплідних вод.

Малюк вже має досить розвинену слухову систему і здатний чути перші звуки – стук вашого серця і ваш голос. Тепер можна розмовляти з дитиною з упевненістю, що він розпізнає ваш голос серед різних шумів зовнішнього світу!

15-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На п’ятнадцятому тижні вагітності навіть худеньким жінкам вже доведеться змінити звичний одяг на одяг для вагітних. На четвертому місяці вагітності плід росте швидко, продовжують накопичуватися навколоплідні води, збільшується маса м’язового шару матки – це призводить до збільшення матки і живота. Висота стояння дна матки на 15-му тижні вагітності рівна, приблизно, 14-ти см, що відповідає половині відстані від пупка до лобкового зчленування кісток.

Матка піднімається з порожнини тазу, сечовипускання стає рідкіснішим, тиск на пряму кишку зменшується, стілець трохи полегшується, але замки все-таки можуть мати місце, від чого періодично тягне живіт.

Зараз, швидше за все, ви відчуваєте небувалий прилив сил (хоча, на жаль, відбувається це не з усіма). Саме на цьому терміні жінка починає розквітати. Насолоджуйтеся своїм станом – такого у вас ще не було!

На шкірі може з’явитися пігментація. Зазвичай явно помітними стають зміни на грудях і животі: ареоли темніють і збільшуються в розмірах, а біла лінія живота, що проходить від пупка до лобка, різко темніє. Усе це – результат підвищеного вироблення гормонів естрогену і прогестерону і після пологів поступово зникне. Якщо у вас шкіра дуже світла, пігментація може бути не дуже помітною. У будь-якому випадку, в літній час варто користуватися сонцезахисним кремом і носити головні убори, що відкидають на особу густу тінь.

Читайте також  37 тиждень вагітності

Ви можете виявити, що у вас несподівано почалися проблеми із стільцем, швидше за все, констипація (запори). Якщо вас це утішить, ви не самотні: більшість вагітних жінок зустрічаються з цією неприємністю. Допомогти може збільшення кількості рідини і, звичайно, перегляд дієти, яка повинна включати велику кількість клітковини різного виду : цільнозерновий хліб, свіжі фрукти і овочі, крупи, пророщені злаки і бобові.

Для кращого проносного ефекту заправляйте салати високоякісними нерафінованими оліями холодного віджимання, а уранці за півгодини до сніданку випивайте склянку теплої води або з’їдайте пару ківі або декілька слив.

На 15-му тижні вагітності закінчується формування плаценти. Система мати-плід відтепер забезпечуватиме взаємозв’язок організму жінки і дитини. Усі переживання і зміни у вашому організмі негайно відбиватимуться на стані плоду, а зміни його стану знаходитимуть відображення у вашому самопочутті.
Утворення додаткового матково-плацентарного круга кровообігу вимагає збільшеного об’єму крові. Збільшення об’єму крові йде, в основному, за рахунок накопичення рідкої її частини – плазми. Формені елементи крові не устигають утворюватися так швидко, як того вимагає вагітність. Зростання кількості еритроцитів відстає в часі, що сприяє розвитку анемії вагітних. Якщо не забезпечити постійний приплив необхідних речовин, зокрема залоза, для утворення гемоглобіну, захворювання не уникнути.

Разом з анемією прийдуть слабкість, запаморочення, мигтіння мушок перед очима. Недолік гемоглобіну приведе до кисневого голодування плоду і порушення його розвитку.

Запаморочення і слабкість можуть бути також наслідком гіпотонії – зниженого артеріального тиску. Звичайна поява таких симптомів говорить про значне порушення, нерізке зниження тиску частіше переноситься вагітній досить легко. Низький артеріальний тиск примушує організм концентрувати кровообіг в центральних життєво важливих органах, тобто в головному мозку, серці, кровотік же по маткових артеріях різко знижується.

Гіпотонія стає причиною недостатнього вступу кисню до плоду і порушує його розвиток. При вираженому падінні артеріального тиску лікар обов’язково повинен призначити відповідні ліки.

Болить живіт

Живіт може хворіти унаслідок напруги зв’язок, які стають упруже під вагою матки. У такому разі треба більше відпочивати, не піднімати важкі речі, лежати на боці, щоб матка не давила на органи. Болі в животі можуть бути викликані кишковою непрохідністю, на що вплинуло інтенсивне вироблення гормонів, що спричинило розслаблення кишкових м’язів.

Якщо на 15 тижні вагітності спостерігаються гострі болі в животі, що супроводжуються кров’яними виділеннями, то негайно звертайтеся до лікаря або викличете швидку допомогу, адже ознаки свідчать про загрозу вагітності.

Якщо больові почуття протікають разом з нудотою, запамороченням, сильним погіршенням здоров’я, то слід пройти процедуру УЗД, тому що симптоми вказують на позаматкову вагітність.

Ворушіння на терміні 15 тижнів

Враховуючи індивідуальність організму, на п’ятнадцятому тижні вагітності ви можете відчути ворушіння плоду. Варто відмітити, що у кожної жінки свій поріг чутливості, тому якщо ворушінь не відбувається, це не означає яку-небудь патологію. Річ у тому, що повторно народжуючі жінки відчувають рухову активність раніше тих, що народжували перший раз на 1-2 тижні, тому не варто заздалегідь турбуватися. Найчастіше у тих, що народжували перший раз ворушіння проявляються на терміні 19-20 тижнів.

Читайте також  26 тиждень вагітності

На чутливість також впливає комплекція, тому як у худорлявих жінок жировий прошарок значно менший, що дозволяє раніше відчути рухи плоду. Відчуття будуть слабкими, тому як плід ще малий і відстань від руки до стінки матки досить велике. На 16 тижні ви відчуєте відчутні рухи, лежачи на спині. Відчуття проявляються у вигляді легкої вібрації, що деякі називають імпульсами матки, а не рухами плоду. Не варто плутати рухи плоду і роботу кишечника, що частенько зустрічається у жінок на цьому терміні.

Форма живота на 15 тижні вагітності

Матка досягає області лобка і з наступного тижня почне височіти над лоном, що значно позначиться на опуклості живота. Організм індивідуальний, тому процес підвищення може початися на 1 тиждень раніше. Замеряя матку, починаючи від лонного зчленування, лікар зможе визначити інтенсивність її зростання, отже, перебування навколоплідної води і розміру плоду. Цікавим фактом є те, що висота матки в сантиметрах відповідає терміну вагітності в тижнях, тобто якщо висота рівняється 15 сантиметрам, то термін вагітності складатиме 15 тижнів.

Якщо розміри матки впродовж 1-2 місяців не збільшуються, то з’являються підозра наявності гіпотрофії (затримка росту плоду). Також причиною недостатнього розміру може стати і маловоддя, тобто недостатній об’єм амніотичної рідини.

Причини маловоддя:

✏ Аномалії в період утробного розвитку плоду;
✏ Високий артеріальний тиск;
✏ Багатоплідна вагітність;
✏ Переношування;
✏ Інфекційно-запальні захворювання;
✏ При розладі обмінних процесів.

За рахунок періодичної зміни навколоплідної води, плід насичується усім необхідним, тому як оновлена рідина містить в собі більше поживних речовин. Як підтвердили учені, навколоплідна вода здатна оновлюватися 10 раз на добу, тим самим зберігаючи свій хімічний склад (органічні речовини, сіль і вода).

Навколоплідна вода і бульбашка, грають найважливішу роль в захисті малюка (від зовнішніх чинників, внутріутробних механічних переломів), харчуванні і підтримці вільного руху, а також вони сприяють розвитку травної системи, нирок і беруть участь в процесі обміну речовин.

Спочатку в організмі жінки виникає амніотична рідина, а потім плід. Вода є звичним місцем існування, з цієї причини методика пологів у воді отримала широке поширення в західних країнах. Не рекомендується народжувати поза пологовим будинком, тому як попадання інфекції в процесі пологів може привести до плачевного результату.

15 тиждень вагітності: фото

 15 тиждень вагітності

УЗД на 15 тижні вагітності

Як правило, УЗД є найточнішим і інформативним засобом для оцінки вагітності і розвитку плоду, що дозволяє виявити природжені патології плоду, стан плаценти і матки, кількість навколоплідних вод, розміри матки і плоду. На цьому терміні вагітності ехографія (УЗД) проводиться з метою з’ясування деяких чинників :

✏ Визначення аномалій в розвитку плоду;
✏ Наявність багатоплідної вагітності;
✏ Об’єм амніотичної рідини;
✏ Оцінка серцебиття плоду;
✏ Загальна життєдіяльність плоду;
✏ Екстраембріональна структура плоду(внутрішні органи);
✏ Оцінка міри ризику переривання вагітності;
✏ Перевірка матки на наявність захворювань і патологій статевих органів жінки(кіста, міома, внутрішньоматочна перегородка).

Цей список дозволяє визначити лише частину життєво важливих показників, тому для нормального протікання вагітності відвідуйте усі ультразвукові процедури.

15-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Характер виділень із статевих шляхів – важлива ознака, що дозволяє судити про чистоту піхви і благополучній течії вагітності. Якщо виділення помірні, що залишають лише невеликий слід на нижній білизні, світлі, однорідної консистенції і злегка кислуватого запаху, турбуватися не про що, мікрофлора піхви не порушена і вагітності не погрожує ніяка статева інфекція.

Читайте також  36 тиждень вагітності

Розвиток кандидозу призводить до появи сильних сирнистих виділень з піхви, трихомониаз супроводжується щедрими, рідкими, пінистими, гнійними білями. Для хламідіозу характерні мізерні слизово-гнійні виділення, а для гонореї – щедрі гнійні. Нерідко інфекції, що передаються статевим шляхом, загострюються на тлі вагітності, що розвивається, іноді зараження настає вже під час виношування дитини. У будь-якому випадку, лікування має бути проведене негайно.

Усі ці захворювання створюють загрозу інфікування плодових оболонок, переривання вагітності, порушення розвитку плоду і виникнення інфекційних захворювань новонародженого.

Як і раніше, на більше ранніх термінах вагітності, поява кров’яних виділень із статевих шляхів є приводом для негайного звернення до лікаря. Навіть якщо виділення не щедрі, що мастять, але болить живіт – треба терміново викликати “Швидку допомогу” і відправитися в стаціонар для збереження вагітності.
Кров’яні виділення, що мастять, з піхви після гінекологічного огляду, узяття мазків або статевого акту можуть бути обумовлені наявністю ерозії на шийці матки. В цьому випадку для уточнення діагнозу і вирішення питання про лікування проводиться кольпоскопія.

15-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Які чинники слід врахувати при складанні раціону харчування для вагітної жінки?

В першу чергу, термін вагітності. Якщо в першому триместрі вагітності збільшення калорійності раціону не вимагалося, то тепер активно зростаючому плоду недостатньо запасів матері і добову кількість споживаної енергії необхідно збільшити на 200 ккал.

По-друге – особливості течії вагітності. При зниженому артеріальному тиску рекомендується ранок розпочинати з чаю або чашки кави з солодким печивом або сухарем. При схильності до гіпертонії слід обмежити вживання солі і рідини. Наявність захворювань шлунку вимагає щадної дієти. Для того, щоб понизити вірогідність застою жовчі і утворення каменів в жовчному міхурі, рекомендується часте живлення і обмеження вживання тваринних жирів.

Усім вагітним, без виключення, корисно збільшити долю в раціоні харчування продуктів, що містять аскорбінову кислоту і залізо, вживати більше клітковини, щоб посилити перистальтику в’ялого кишечника і запобігти замкам. Харчування жінки, що виношує дитину повинно враховувати усі наявні захворювання, щоб запобігти розвитку ускладнень.
У третіх, особливості конституції. Повним вагітним рекомендується дещо обмежити споживання жирів і простих вуглеводів, оскільки надмірна вага, як правило, свідчить про їх безконтрольне поглинання. Жінкам з дефіцитом маси тіла необхідно, навпаки, збільшити калорійність раціону, за рахунок корисних продуктів, наприклад, м’яса, рослинних жирів, каш.

По-четверте, якщо робота вагітної жінки пов’язана з фізичним навантаженням, калорійність її раціону харчування має бути вища, ніж при сидячій роботі. На період знаходження в лікарні, при дотриманні постільного режиму споживання калорій необхідно дещо понизити.

По-п’яте, мешканкам півночі рекомендується споживати на 10-15 відсотків більше калорій, ніж мешканкам півдня. У зимовий час усім необхідно збільшувати калорійність раціону харчування, а влітку вживати більше рідини.

Корисні поради

Як поживають ваші стосунки з батьком майбутньої дитини? Якщо ви раптом відчули надзвичайне сексуальне бажання, реалізуйте його швидше! Ви здивуєтеся, але дуже багато вагітних жінок виявляють себе на піку сексуальності приблизно до середини терміну. Частково це пов’язано з роботою гормонів, завдяки яким тіло стає набагато чутливішим до дотиків, чим до вагітності.

Деякі жінки признавалися, що таких оргазмів, як під час очікування дитини, у них ніколи не було до вагітності. Так що насолоджуйтеся цим новим станом настільки, наскільки вистачить сил!

15 тиждень вагітності: відео

 

Джерело