31 тиждень вагітності

31-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

На тридцять першому тижні вагітності починається активне зростання плоду. У подальші тижні він додаватиме по 180-200 грамів. А доки, до кінця 31-го тижня гестації, його вага складе 1400-1600 гр. Діаметр голівки дитини досягне 77,8 мм, поперечник грудної клітки – 80,0 мм, а животика – 82,1 мм.

Триває активний розвиток головного мозку і диференціювання його центрів. Маса головного мозку плоду в цьому терміні вагітності вже складає біля 25 відсотків ваги мозку дорослої людини.

Накопичення підшкірного жиру супроводжується збільшенням тонусу шкіри, утворенням природних складок в областях кісткових зчленувань. Підшкірний жир надалі компенсуватиме недосконалість системи терморегуляції, і сприяти збереженню постійної температури тіла у новонародженого.

Веселкова оболонка очей плоду поступово накопичує пігмент і темніє одночасно з волосяним покривом. Проте цей процес йде набагато повільніше, ніж потемніння волосся, і більшість світлошкірих дітей народжуються з сіро-блакитними очима. Впродовж першого року життя, навіть трохи раніше, райдужка набуде остаточного кольору, закладеного генетично. Зір дозволяє плоду як і раніше сприймати тільки світло і темряву.

Розрізняти кольори дитина почне тільки через декілька місяців після народження, а доки на зміну освітленості плід реагує зміною величини зіниці або замруженням. За рахунок збільшення кількості клітин і вдосконалення структури продовжує збільшуватися маса внутрішніх органів. Підшлункова залоза вже в змозі повністю забезпечити плід інсуліном. Росте печінка, нирки, серце, легені і інші органи.

31-тиждень вагітності: відчуття жінки

Тридцять перший тиждень вагітності характеризується збільшенням ваги вагітної, щотижневий приріст маси складатиме приблизно 250-300 г, але живіт збільшується колишніми темпами і навіть ще швидше. Практично уся надбавка викликана побудовою тіла плоду.

Тіло матки швидко збільшується в об’ємі, її дно піднімається на 32см над лонним зчленуванням кісток. Жінка починає періодично помічати, що матка на короткий час приходить в тонус, чому тягне живіт, а потім, опісля буквально декілька секунд, розслабляється. Хвиля легкого збудження проходить від дна матки і закінчується внизу. Це явище іноді називають переймами Брекстона Хікса, і воно ніяк не пов’язане з розвитком передчасних пологів.
До 31-го тижня вагітності кожна жінка повинна знати, що таке передвісники пологів і як, власне, починаються пологи, щоб у разі потреби швидко зібратися і відправитися в акушерський стаціонар. Народжувати доки ще рано, тому слід зробити все для того, щоб зберегти вагітність.

Про загрозливі передчасні пологи говорять тяжкість і болі внизу живота і попереку, відчуття в промежині, поява густих слизових виділень із статевих шляхів і передчасне вилиття навколоплідних вод, що давить.

За наявності хоч би одного з цих симптомів, слід викликати бригаду “Швидкої допомоги” і відправитися в пологовий будинок для збереження вагітності або пологів.

Ворушіння дитини на 31-му тижні вагітності відчуваються добре, але їх інтенсивність все ж дещо знижується. Дитина вже знаходиться в обмежених умовах і не може так вільно проявляти свою активність. Його голівка частіше розташовується у вході в таз, і таке положення плоду зазвичай зберігається до самих пологів. Частиною, що в деяких випадках передлежить, є сідниці, тоді у верхній частині живота вдається намацати великий щільний об’єкт – голівку дитини.

Читайте також  11 тиждень вагітності

Продовжуйте рахувати ворушіння плоду, їх кількість як і раніше має бути не менше 10-ти разів за 12 годин або 4-х рухів впродовж часу відпочинку.

 

31 тиждень є трохи небезпечним, тому як у деяких жінок розвивається гестоз або пізній токсикоз. До ознак гестозу відноситься раптове збільшення маси тіла, понад 400 грам в тиждень, а також нудота, запаморочення, підвищення тиску. При виявленні подібних ознак треба звертатися до лікаря, тому як запущений гестоз перестає в нову стадію (водянка). На другій стадії гестозу у жінок з’являються значні набряки рук, ніг, особи і живота, що украй небезпечно для плоду.

Для відвертання описаної ситуації треба споживати меншу кількість рідини (не більше 1-1.5 л), відмовитися від солоного, смаженого і маринованого, насичувати організм кальцієм і вітамінами. Споживати більше молочних продуктів (кефір, сир, незбиране молоко) і фруктів (яблука, ківі, груші). Якщо гестоз не припиняється, то рекомендується перейти на госпіталізований режим.

Цього тижня почалося вироблення гормону релаксину, який злегка “розм’якшить” кістки в тазовій області, щоб голівка плоду змогла вільно вийти назовні.Подальші тижні можуть супроводжуватися болями в попереку і животі, що пов’язано з підвищеним тиском матки на хребет і поруч розташовані органи. Не варто дивуватися з появи вен на стегнах і інших частинах тіла.

Причини розширення вен:

✏ Вживання алкогольної і тютюнової продукції;
✏ Надмірна вага;
✏ Надмірні навантаження на організм;
✏ Схильність організму.

Варикоз з’являється не відразу, тому визначивши перші симптоми його можна запобігти. Якщо у вас спостерігаються судоми в період сну, болі у момент ходьби, тяжкість в ногах, підвищена стомлюваність, значить, скоро вени почнуть розширюватися, утворюючи синюваті кровоносні “ниточки”. Щоб уникнути розширення вен треба носити спеціальні антиварікозні чулочки. Придбайте взуття з плоскою підошвою, що не створюватиме навантаження, тим самим запобігаючи розширення вен. Давайте ногам відпочити, більше лежите, що не дасть виникнути варикозу.

Якщо варикоз прогресує, то зверніться до лікаря, він вам призначить спеціальні мазі (наприклад, гепаринову), що допоможе зупинити це явище.

На 31 тижні перепочинок може доставляти масу дискомфорту, викликаним тиском матки в області діафрагми. Не треба хвилюватися, тому як це тимчасове явище, яке пройде після занурення матки в тазову область. Ніколи не сидіть, склавши одну ногу на іншу, адже це викликає бурхливу реакцію у плоду, пов’язану з дискомфортом.

З грудей продовжує вироблятися молозиво, що говорить про активну роботу пролактіну (гормон лактації). Запам’ятайте, його ні в якому разі не можна зціджувати, інакше станеться скорочення матки, що приведе до виходу плоду з матки. Ваші груди стали об’ємними, кожна з яких важить в середньому трохи більше 200 грам.

У зв’язку з тим, що матка стає більше, вона тіснить довколишні органи, особливо сечовий міхур, шлунок і кишечник. При тиску на сечовий міхур, у вас можуть з’явитися часті позиви до сечовипускання, тому на ніч не бажано пити багато рідини, інакше доведеться часто вставати в туалет, не даючи організму відпочити. Коли матка давить на шлунок, у жінок спостерігається печія, з якою краще боротися після консультації лікаря.
Тиск на кишечник провокує виникнення запорів, що обмежує діяльність проштовхування переробленої їжі. У таких випадках треба збільшити кількість їжі, але зменшити порції.

Читайте також  32 тиждень вагітності

УЗД на 31 тижні вагітності

Процедуру ультразвукового дослідження необхідно пройти кожній вагітній жінці, тому як воно більше треба лікарям, щоб мати більше уявлення про ваш стан. Якщо вас турбують болі в животі, кров’яні виділення і інші неприємні симптоми, рекомендується пройти ультразвукове дослідження, щоб уникнути сумних наслідків.

На 31 тижні вагітності УЗД буде проведено для обстеження анатомії плоду (внутрішніх органів), об’єму навколоплідної води, стану плаценти (міра прикріплення і зрілості). Якщо у вас спостерігалися судинні захворювання, то вам необхідно пройти допплерометрию, яка дозволить оцінити кровотік матки, а також усіх вторинних судинних систем. Також цю процедуру призначають при занижених фізичних показниках плоду, наявності гестозу, маловодді і багатоводді.

31 тиждень вагітності: фото

 31 тиждень вагітності

Пологи на 31 тижні вагітності

Як правило, недоношені діти більше схильні до ризику різних захворювань і ускладнень. Річ у тому, що малюк з’являється на світ з менш розвиненими органами і системами, що в майбутньому може позначитися на їх розвитку і здоров’ї. Недоношені діти, народжені в проміжку 20-25 тижнів, мають низьку вірогідність виживання і повноцінного розвитку.

Щоб уникнути передчасних пологів треба:

✏ Не піднімати важкі предмети;
✏ Уникати попадання в організм інфекції;
✏ Відмовитися від вживання алкоголю і тютюнової продукції;
✏ Не приймати препарати, послаблювальної дії;
✏ Більше відпочивати;
✏ Не хвилюватися.

Якщо ви помітили рідкі виділення з піхви, значить, почали відходити води, що супроводжується раптовими “схоплюючими” болями. При таких симптомах треба дзвонити в швидку допомогу, інакше є ризик народження в домашніх умовах.

Варто відмітити, що при виникненні передчасних пологів, вірогідність виживання плоду складає 99 відсотків. Але до досягнення 9 місяців він знаходитиметься під спеціальним наглядом. Зараз у плоду все добре, він готуватися до виходу на світло, його розвиток протікає дуже інтенсивно. А ось вам треба набратися терпіння і сил, адже залишилися всього 2 місяці, за які буде витрачено більше сил, ніж за другий триместр, із-за великого навантаження (вага плоду, матки, плаценти і власне набрані кілограми).

Цього тижня до вашої маси тіла додасться близько 10 кілограм. Не варто хвилюватися, тому що ця вага призначена для виношування і подальшого вигодовування плоду. Категорично забороняється сідати на дієту і намагатися скинути вагу, адже таким чином, створюється загроза для подальшого розвитку малюка.

31-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Вагітна жінка повинна стежити за характером виділень із статевих шляхів. У кінці вагітності їх кількість може трохи збільшуватися, оскільки кровонаповнення статевих органів досягає свого максимуму. Але при цьому виділення залишаються світло-сірими або молочними за кольором, не втрачають однорідність і кислуватий запах.

Поява сирнистих виділень з піхви, можливо у поєднанні зі свербежем, печінням в області статевих органів, що є симптомом кандидозу (молочниці) – дуже докучливого і часто такого, що зустрічається захворювання у вагітних. Щоб позбавитися від кандидозу назавжди, доведеться трохи почекати, адже повноцінна терапія захворювання включає вживання внутрішньо сильнодіючих протигрибкових препаратів, зараз же під час вагітності слід підтримувати чистоту піхви за допомогою місцевої терапії.

Читайте також  14 тиждень вагітності

Відсутність інфекції статевих шляхів у кінці вагітності не менш важлива, чим на самому її початку. Адже під час пологів дитина стикається з мікроорганізмами, що знаходяться в піхві. Саме тому наявність слизових, слизово-гнійних, гнійних виділень з піхви повинна стати приводом для додаткового обстеження і лікування.

Поява яскраво-червоних кров’яних виділень із статевих шляхів у вагітної жінки може бути викликана передлежанням плаценти або її відшаруванням. Навіть якщо виділень зовсім небагато і відшарування незначне, але у жінки болить живіт, що свідчить про підвищення тонусу матки, ситуація може кардинально змінитися не в кращу сторону. Кровотеча може у будь-який момент стати загрозливою.
Поява рідких, таких, що нагадують забілену воду виділень із статевих шляхів, говорить про вилиття навколоплідних вод. Води можуть виливатися одномоментно, і це не може пройти без уваги. Але в деяких випадках вони підтікають маленькими порціями, і небезпека цієї ситуації в тому, що жінка може не відразу надати значення цьому симптому. Будь-яка підозра на порушення цілісності плодових оболонок повинна стати приводом для звернення до лікаря. Адже дитина у цей момент піддається ризику внутріутробного інфікування.

31-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Дотримуватися режиму харчування, обмежувати себе, відмовлятися від деяких продуктів вагітної не просто, особливо якщо досі не було досвіду контролю свого живлення. Але все таки варто зібратися з силами і думати про те, що усе зроблене вами – на благо вашої дитини і для збереження власного здоров’я.

Не використайте їжу, як нагороду або засіб для підняття настрою. Їжте тільки тоді, коли ви голодні і вставайте з-за столу з відчуттям легкого голоду. Відволікайте свої думки від їжі, подивіться кіно, шануйте книгу, а ще краще прогуляйтеся, адже в цьому випадку ви будете далеко від холодильника.

Щоб “не виростити” сильне відчуття голоду, провокувальне переїдання, перекушуйте чим-небудь низькокалорійним, наприклад яблуками, ягодами.

Тримайте поза увагою ласощі, ваш погляд не повинен постійно натикатися на вазу з цукерками або печивом.

Виключіть жирні продукти з раціону, це допоможе понизити калорійність без збитку для кількості білків, вітамінів і мінеральних речовин.

Купуючи продукти в магазині, віддавайте перевагу менш жирним аналогам, наприклад, маложирному молоку, нежирному сиру, 10-15% сметані замість 25-30.

Корисні поради

Погано спите? Ви не самотні. Більшість жінок страждають безсонням на останніх тижнях вагітності. Може, ваш порятунок полягає в зміні положення під час сну. Але будьте готові до того, що, як тільки ви знайдете ідеальну позу і почнете блаженно занурюватися в сон, ваш організм підніме вас з ліжка і відправить до туалету. Що ж, доведеться це пережити.

На цьому терміні багато жінок бачать дивні і навіть страшні сни про дитину і її народження. Не тримайте це в собі, поговоріть з ким-небудь, хто зможе вас заспокоїти. Також згадайте, що ваш порятунок – тотальне розслаблення і дихальна техніка. Про них вам можуть розповісти на зайнятті йогою або в групі з підготовки до пологів.

31 тиждень вагітності: відео

Джерело