13 тиждень вагітності

13-й тиждень вагітності: розвиток плоду

Тринадцятий тиждень вагітності є дуже важливим для вашої дитини. Цей момент вважається ключовим у формуванні подальших взаємовідносин матері і плоду.

Плацента закінчує свій розвиток і повністю бере на себе функції підтримки вагітності, виробляючи прогестерон і естроген. Її товщина до цього моменту досягає 16-ти мм.

Пропускаючи через себе необхідні для зростаючого організму білки, жири і вуглеводи, вона стає непереборним бар’єром на шляху багатьох токсичних речовин.

Саме з цього періоду стає можливим лікування багатьох захворювань матері, ліків, що вимагають застосування, наприклад, антибіотиків. Плацента захищає плід від впливу імунної системи вагітної жінки, перешкоджає розвитку резус-конфлікту.

Головний мозок дитини розвивається швидкими темпами. З’являється все більше рефлексів. Плід стискає ручки в кулаки, витягає губи в трубочку, гримасує, тягне пальці в рот, здригається. Частину часу він проводить активно, але найбільше – спить. Рухи плоду можуть бути доки виявлені тільки за допомогою приладів.

Активно формується кісткова система плоду, в кістках починає відкладатися кальцій і велику роль в цьому грає вже досить розвинена щитовидна залоза. Кістки кінцівок подовжуються, закладаються перші ребра, костеніють кістки черепа і хребта. Голівка вже не притиснута до грудей, на личку чітко визначаються надбрівні дуги, перенісся, підборіддя. Очі зближуються, вони доки прикриті щільно зрощеними віками. Вушка займають своє нормальне положення.

Шкірні покриви плоду дуже тонкі і ніжні, підшкірної жирової клітковини доки практично немає, тому шкіра виглядає зморшкуватою і червоною, на її поверхні помітні дрібні кровоносні судини.

Дихальна система досить добре сформована. Плід “дихає”, але при цьому голосова щілина залишається щільно зімкнутою, подібні рухи швидше тренують м’язи грудної клітки і діафрагми. Невелика кількість навколоплідних вод все ж потрапляє в легені, особливо, якщо дитина страждає від браку кисню, тому, якщо мати хвора, а в навколоплідній рідині містяться хвороботворні мікроби, може виникнути внутріутробна інфекція.

До кінця тринадцятого тижня вагітності довжина тіла плоду від верхівки до п’ят складає 8,72 см, діаметр його голівки – 2,97 см.

13-й тиждень вагітності: відчуття жінки

Приголомшливо: ви переступили межу першого триместра вагітності!

Тринадцятий тиждень вагітності, як і попередні, може нести жінці змішані почуття. З одного боку, відчуття реальності вагітності радує і наповнює приємними очікуваннями, а з іншою, дає зрозуміти, що колишнє безтурботне життя вже неможливе, і постійне почуття відповідальності за життя маленької людини не дозволяє відчувати себе, повною мірою, вільною.

Шлях до материнства повний хвилювань і випробувань і особливо важкий для тих жінок, які чекають первістка. Постійні думки про те, чи вистачить здоров’я і сил виносити і народити здорову дитину, доповнювані “страшними” оповіданнями оточення про ускладнення вагітності і пологів, не можуть залишити байдужій навіть психологічно урівноважену жінку, що нерідко призводить до нервових зривів і сліз.

Але в цілому, емоційний стан майбутньої матері стає позитивнішим, і цьому, поза сумнівом, сприяє зникнення симптомів токсикозу першої половини вагітності. Явні прояви вегетативної дисфункції в перші три місяці, що визначалися лабільністю настрою, поступово зникають. Жінка починає почувати себе досить комфортно і відчуває неймовірний прилив сил.

Читайте також  33 тиждень вагітності

На тринадцятому тижні плацента вже майже сформована. Утворення матково-плацентарного круга кровообігу призводить до гіпотонії – зниження артеріального тиску крові на 5-15 мм рт. ст. У більшості випадків гіпотонія переноситься жінкою легко і не призводить до погіршення здоров’я. Проте при значному зниженні артеріального тиску слід прибігати до медичної допомоги. Низький тиск крові супроводжується скороченням периферичних кровоносних судин, у тому числі і в матці, що призводить до “обкрадання” зростаючого плоду.

Підвищення артеріального тиску на терміні 13 тижнів вагітності, швидше за все, пов’язані не з схильністю до гіпертонії, а із захворюваннями нирок. З’являється головний біль, серцебиття, відчуття жару у верхній частині тулуба і особі. Додаткове обстеження нирок, серця, консультація у терапевта і кардіолога допоможуть встановити істинні причини стану і підібрати відповідну терапію.

На 13-му тижні вагітності як і раніше можуть турбувати запори, викликані зниженням тонусу мускулатури травного тракту і тиском зростаючої матки на кишку. Навіть якщо від переповнювання кишечнику вже тягне живіт, приймати послаблюючі препарати під час вагітності протипоказано, вони можуть спровокувати викидня. Регулювати випорожнення необхідно за допомогою дієти і збереження рухової активності.
Як просувається йога? Непогано було б продовжувати більшість вправ упродовж усього терміну вагітності, хоча, безумовно, ви не раз захочете закинути будь-які навантаження і забути про спорт на декілька місяців.

Болить живіт

Больові відчуття можуть бути викликані через зростання матки, яка займає все більше місця в черевній порожнині, при цьому чинячи тиск на довколишні органи. Це тимчасове явище, тому як організм ще не адаптувався до необхідних навантажень. Якщо на 13 тижні вагітності болить живіт і при цьому біль носить схожий на перейми характер і постійно посилюється, то треба звертатися до лікарів, тому як несподівано зростає ризик переривання вагітності.

Також причиною больових відчуттів можуть стати розтягування м’язів самої матки. У таких випадках, особливо при посиленні болю, лікарі призначають Но-шпу, що понизить больове відчуття. Сам препарат не має побічних ефектів і протипоказань для вагітних. (але без показань лікаря використати не треба).

При виникненні “різальних” болів в животі або кровотечі, відразу ж дзвоните в швидку допомогу, тому як симптом вказує на викидня. Також живіт може хворіти за наявності позаматкової вагітності, що можна визначити після сеансу ультразвукового дослідження.
Розміри живота

Багато жінок починають хвилюватися, оскільки на 13 тиждень вагітності живота ще не видно або він є, але його не помічає оточення, адже це важливо для майбутніх мам. Річ у тому, що все залежить від вашої комплекції і одягу. Як правило, одяг вільного крою набагато зручніший, але візуально приховує живіт. У жінок худорлявої статури живіт буде помітніший, ніж угодованих, тому не варто хвилюватися і вселяти собі вигадані недоліки.

Зверніть увагу, що у тих, що народжували перший раз живіт помітніший до другої процедури УЗД (20-24 тиждень). Видимість живота залежить від глибини тазу, тобто якщо ви худорлявої статури, але маєте глибоку тазову область, живіт все одно буде менш помітний.

Читайте також  22 тиждень вагітності

На жаль, немало жінок ігнорують візити на УЗД, аргументуючи тим, що від нього немає користі, особливо у випадку з визначенням статі. Насправді, ультразвукове дослідження має масу можливостей, можливо, про яких знає не багато хто.

13 тиждень вагітності: фото

 13 тиждень вагітності

УЗД на 13 тижні вагітності

УЗД дозволяє визначити:

✏ Стан міометрії матки;
✏ Стан плаценти, що є однією з головних причин проведення дослідження, тому як плацента поставляє плоду кисень, поживні речовини, при цьому захищає його від зовнішніх чинників дії. Важливість плацента в тому, що імунна система малюка ще не сформована, щоб самостійно справлятися з інфекціями, які не представляють загрозу для матері, але згубні для плоду;
✏ Склад і кількість навколоплідної води (амніотична рідина);
✏ Стан шийки матки;
✏ Виявлення вад і розвиток аномалій у плоду, а також ознак хромосомної патології, адже через дві-три тижні виявити подібні явища буде досить складно. При виявленні хромосомної патології у лікарів є час, щоб встигнути провести генетичне дослідження і при критичному результаті запобігти подальшому протіканню вагітності;
✏ Гестаційний вік плоду, що дуже важливо для акушерів, тим самим вони орієнтуються у разі виникнення яких-небудь проблем;
✏ Стать дитини

З вищеперелічених чинників стає ясно, що проходження УЗД просто потрібне під час вагітності.

Цього тижня токсикоз починає “відступати”, проте, у деяких жінок його ознаки можуть залишатися, що виражаються в нудоті і запамороченні, тому намагайтеся більше гуляти на свіжому повітрі, їсти свіжі фрукти і овочі, займатися гімнастикою, плаванням (по можливості), а також наслідувати рекомендації лікарів. Якщо у вас тягне живіт, супроводжуючись кров’яними виділеннями із статевих шляхів, то треба звернутися до лікаря, в крайньому випадку, викликати швидку допомогу.

13-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

На тринадцятому тижні вагітності характер вагінальних виділень у вагітної жінки не повинен змінюватися. Виділення із статевих шляхів як і раніше мають бути помірними, ясно-молочними, однорідними, із злегка кислуватим запахом. Вагітність вимагає від організму матері спокою імунної системи. Для того, щоб плід не був знехтуваний, імунний захист стає менш агресивним.

Загальне зниження імунітету у зв’язку зі змінами гормонального фону, нерідко стає причиною розвитку молочниці, що супроводжується появою білих сирнистих виділень із статевих шляхів, свербежем і печінням в області зовнішніх статевих органів. Захворювання обов’язково вимагає місцевого застосування протигрибкових препаратів.

Послаблення імунного захисту відкриває можливості для прояву папілломовірусної інфекції. Вірус, який цілком міг існувати в організмі жінки ще до вагітності, починає активно розмножуватися і викликає появу папілом і конділом в області геніталій. При розташуванні утворень в піхві і на шийці матки, єдиним зовнішнім проявом захворювання будуть білі – виділення із статевих шляхів слизово-гнійного характеру.

Папілома, вірусна інфекція, може викликати рак шийки матки, внутріутробне інфікування плоду і інфекційні захворювання новонароджених.

Читайте також  31 тиждень вагітності

Кров’яні виділення із статевих шляхів, особливо, якщо на додаток до них, болить живіт, свідчать про викидня, що почався. Вагітність можна врятувати, якщо вчасно звернутися по медичну допомогу.
Поява кров’яних виділень, що мастять, після статевого акту або гінекологічного дослідження наводить на підозру про захворювання шийки матки і наявності ерозії. Додаткова кольпоскопія розвіє сумніви і дозволить підібрати метод лікування.

13-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Харчування вагітної жінки на 13-му тижні вагітності, як і раніше, має бути дробовим, частим, щадним і збалансованим по складу і кількості калорій. Їжа повинна задовольняти не лише потреби матері, але і запити зростаючого плоду.

В той же час, вагітність – не привід давати свободу шкідливим харчовим звичкам і відпускати ситуацію з набиранням ваги на самоплив. Цілком зрозуміло, що різного роду переживання і сумніви, які неминучі під час виношування дитини, часто “заїдаються” цукерками, здобними булочками і іншими порожніми і шкідливими продуктами. Неконтрольоване споживання цукру, борошняних виробів, жирів призводить до швидкого набору ваги, тоді як оптимальним вважається збільшення 500 г на тиждень.

Накопиченню жирів в організмі сприяє, і це цілком зрозуміло, – зниження фізичної активності.
Жінки, що страждають ожирінням і швидко набирають вагу під час вагітності, ризикують порушити вуглеводний обмін у своєму організмі і захворіти цукровим діабетом, гіпертонією, варикозним розширенням вен нижніх кінцівок. Різке збільшення маси тіла приведе до появи розтяжок на шкірі живота, стегон, сідниць і молочних залоз. Повні вагітні зазвичай народжують дітей з великою вагою, що згодом нерідко хворіють на цукровий діабет і страждають гіпофункцією щитовидної залози.

Звичайно, вагітність не привід сідати на строгу дієту – вона несумісна з виношуванням дитини, оскільки може позбавити його необхідних поживних речовин. Вагітність не вимагає повної відмови від солодощів, але харчуватися одними цукерками і тістечками, на догоду своїм звичкам, теж не можна. Їжа повинна приносити задоволення, але не перетворюватися на культ. Калорійність харчового раціону в першу половину вагітності може залишатися на “добеременном” рівні, і тільки після 20-ти тижнів можна додати 200 додаткових кілокалорій.

Це порівнянно з калорійністю одного великого банана або двох тостів з плавленим сиром. Дотримання норм живлення дозволить вам набрати за час вагітності не більше 9-11-ти кг, якщо ви носите одну дитину, і 15-17-ти кг, якщо ви виношуєте двійнят. Полі пологів ваша вага швидко відновиться, а фігура легко повернеться до колишніх форм.

Корисні поради

Другий триместр – час, коли майбутня мама починає почувати себе набагато краще. Якщо ви відчуваєте давно забутий прилив сил і ентузіазму, чом би не направити енергію на регулярні вправи?

Басейн, йога, прогулянки – продовжите список приємних навантажень самі і не відкладайте початок зайняття в довгий ящик. Тільки, займаючись йогою, не забудьте попередити про вагітність свого інструктора, оскільки не усі позиції і вправи дозволені очікуючій дитину жінці.

13 тиждень вагітності: відео

 

Джерело