Перепади настрою під час вагітності: причини та рекомендації як контролювати емоції

Під час вагітності жінка змінюється не тільки зовнішньо, але і характером. Емоції часто зашкалюють,чому потім сама собі дивується: вагітна може розплакатися через незначні проблеми, дуже сильно чогось захотіти з’їсти і вередувати через це, часто бувають відчуття тривоги.

Причини зміни настрою та підвищеної емоційності під час вагітності

Перепади настрою цілком нормальні, особливо в першому триместрі вагітності  та в останні місяці вагітності (періоди, коли в організмі відбуваються значні зміни). Такому психо-емоційному стані жінки є логічне пояснення – це гормональні зміни. У жінок, які не вагітні, гормони естроген і прогестерон, які організм виробляє для регулювання репродуктивної системи організму, знаходяться в практично в ідеальному балансі, якщо немає ніяких порушень. Під час вагітності виробляються й інші гормони, які призводять до зміни обмінних процесів в організмі, також може виникати дефіцит певних вітамінів, оскільки значну частину поживних речовин «забирає» дитинка, а організм мами отримує те, що залишається. Все це в сукупності викликає емоційні зміни. Плюс втома, фізичне навантаження, зміни в обміні речовин, певні проблеми на роботі чи в сім’ї виводять з-під контролю емоції та поведінку вагітної жінки. Як з цим боротися?

Як врівноважити свій емоційний стан під час вагітності?

Поставити емоційний дисбаланс під контроль не просто, навіть коли жінка не вагітна. Однак можна зробити кілька речей, щоб покращити свій настрій, навчитися розслаблятися:

    • По-перше, вагітна жінка швидко втомлюється і їй потрібно більше часу для відпочинку і сну, який теж буває неспокійним. Якщо ви і так втомлені, а на день заплановано багато справ, то злості, паніки, конфліктів не уникнути. Потрібно правильно розпоряджатися своїм часом і відпочивати так, як вам того хочеться: масаж, прогулянки, басейн, йога, просто полежати в ліжку, дивитися хороший фільм. Дозвольте собі проводити час максимально комфортно, розслаблятися. Якщо не хочеться кудись іти, чи щось робити, то не потрібно себе змушувати і це має розуміти чоловік. Такі прості речі допоможуть знизити загальний рівень стресу. Перепади настрою все одно будуть спостерігатися, але досить стримано.
    • Хороше харчування. На голодний шлунок і невагітні не зможуть правильно мислити і працювати. А улюблена їжа спонукає вироблення гормону щастя. Харчування має бути збалансованим! Продуманий раціон допоможе вам отримати всі речовини, необхідні для росту дитини, уникнути дефіциту вітамінів, що забезпечить хороший зовнішній вигляд жінки і хороше самопочуття, не буде запаморочень в голові. Здорова дієта дасть вам необхідну енергію, завдяки якій вам буде легше впоратися з наслідками змін.
  • Вагітним не варто проводити багато часу в лежачому положенні. Якщо вагітність протікає добре, то фізична діяльність піде на користь: плавання, йога, ходьба або будь-який інший вид спорту підвищить рівень ендорфінів. Вправи – це відмінний спосіб зняти стрес, подолати занепокоєння і розчарування. Ви будете почувати себе краще не тільки фізично, а й емоційно, що дозволить тримати під контролем негативні наслідки змін в організмі.
  • Якщо є проблеми, чи образа, про неї потрібно говорити, а не закриватися в собі і хнюпитись на всіх. поговоріть про це: будь-яку проблему легше вирішити, якщо ми говоримо про це. Говорити потрібно відверто про все, що турбує, розставляти всі крапки над і. Діліться проблемою з чоловіком, подругою, батьками, лікарем, на форумах в інтернеті навіть з незнайомими людьми. Люди також поділяться досвідом і це допоможе справитися з відчуттям тривоги, адже ви не самі.
  • Зміна настрою, постійні переживання часто переслідують жінок, які раніше втрачали дитину під час вагітності. Для них особливо небезпечні такі відчуття тривоги, оскільки на підсвідомому рівні вони наче очікують на повтор страшного сценарію минулого. Нерви часто стають причиною викидню. Потрібно налаштовувати себе на позитив, на те, що все буде добре, і воно так буде.
  • Жінки стають роздратованими часто через зміни, які відбуваються з їхньою зовнішністю: зайві кілограми, поява пігментних плям чи розтяжок на шкірі пригнічують жінку, адже в підсвідомості вона хоче бути стрункою красунею після пологів. Знову ж таки, щоб не було проблем з зайвими кілограмами та розтяжками, потрібно контролювати свій раціон харчування. А про фігуру потрібно думати після народження дитини, і багато молодих матусь уже через два місяці після вагітності мають прекрасні параметри фігури.
Читайте також  8 тиждень вагітності — основні зміни і небезпеки

Перепади настрою цілком природні. Це ознака того, що гормони роблять свою роботу, щоб допомогти вашій дитині правильно розвиватися. Проте, якщо ви відчуваєте безперервні і інтенсивні зміни, які вже переходять в депресію, потрібно поговорити про це з лікарем, адже депресія може посилитися після пологів і вийти з неї буде важче.

Джерело