36 тиждень вагітності

36-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

На 36-му тижні вагітності довжина плоду складає 47 см, вага в середньому 2800 гр, діаметр голівки – 87,7 мм, грудної клітки – 91,8 мм, а животика – 94,8 мм.

Ми вказуємо усереднені значення зрісту і ваги плоду, точні значення багато в чому визначаються спадковістю і умовами розвитку дитини.

До 36-ти тижнів вагітності плід накопив достатню кількість підшкірного жиру і тепер уже виглядає досить угодованим. Шкіра стала рожевою і бархатистою. Вона практично позбавлена пушкового волосся і лише місцями покрита жирним первородним мастилом.

Волосики на голові стали трохи довше, добре помітні брови і вії. Нігті і на руках, і на ногах вже покривають нігтьові ложа. Хрящі, що формують вушні раковини, стали помітно щільніше, вже утворені усі завитки і поглиблення зовнішнього вуха.

Посилене зростання плоду призвело до того, що йому стало тісно в порожнині матки. Рухи різко обмежилися. Поштовхи і удари як і раніше чітко відчуваються матір’ю. Кількість ворушінь складає, в середньому, 1 раз в 15 хвилин. Плід зайняв своє “законне” положення, і це передлежання тепер уже збережеться до кінця вагітності. Кінець, що передлежить, голівка або таз плоду, починає опускатися в порожнину тазу.

В 36 тижнів внутрішні органи добре розвинені. Судиноруховий і дихальний центри в головному мозку вже повністю дієздатні. Серце б’ється з частотою 140 ударів в хвилину, його биття стало чітким і добре помітним в акушерський стетоскоп. У легенях міститься достатня кількість сурфактанту. У разі народження, дитина буде здатна вижити самостійно, без підтримки материнського організму і спеціальної медичної допомоги.

Плацента до 36-го тижня починає потихеньку в’янути, але у більшості випадків вона доки ще справляється зі своїми функціями. Її товщина складає 35,59 мм. При передчасному старінні плаценти і розвитку плацентарної недостатності із-за порушення припливу поживних речовин спостерігається відставання плоду в розвитку і зростанні. Кисневе голодування позначається на сердечній діяльності і функціях усіх органів плоду. Глибоке порушення фето-плацентарного кровообігу може привести до загибелі дитини.

36-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На тридцять шостому тижню виношування дитини жінка вже точно знає, що вагітність це не просто приємне очікування – це важка праця і від того, наскільки добре буде зроблена ця робота, залежатиме здоров’я дитини і її самої. Майбутня мати вже стала огрядною, їй важко навіть пересуватися, не кажучи вже про те, щоб виконувати роботу по будинку. Безпорадність починає дратувати її, тому жінці ще більше хочеться, щоб пологи настали швидше. Вона прислухається до того, як тягне живіт, і підсвідомо чекає перейм.

В очікуванні пологів вагітна стає дратівливою і трохи вередливою. Майбутнє випробування тривожить її, чи вистачить сил, чи все буде в порядку з дитиною, чи зможе вона доглядати за ним відразу після народження. Не варто хвилюватися, вагітність і пологи – це природний процес, в який лікарі втручаються тільки для того, щоб виправити помилки природи. Ніхто і ніколи ще не залишався вагітною назавжди, усім матерям довелося пройти через це, а деякі навіть відразу наважуються на другу дитину, означає не все так страшно.

Вдумайтеся, хіба природа, основна мета якої еволюція, могла б створити таку перешкоду, яку неможливо було б пройти середньостатистичній жінці. У чому тоді був би сенс відтворення?

Зараз у кінці вагітності вам варто зібратися і зберігати спокій, відмітаючи похмурі думки і зупиняючи оповідачів всяких “страшилок”. Якщо вас мучить безсоння, приймайте валеріану або пустирник. Попросіть чоловіка зробити вам легкий погладжуючий масаж. Правильно організовуйте своє спальне місце і провітрюйте кімнату перед сном. Більше спіть і відпочивайте, культивуючи в собі позитивні думки і емоції. Ваше основне завдання – придти до пологів максимально сильної і відпочилої.

Читайте також  7 тиждень вагітності

На 36-му тижні вагітності навіть жінки, що не страждають пізнім токсикозом, помічають набряки на ногах, викликані порушенням відтоку крові із-за здавлення вен тазу збільшеною маткою. Як зрозуміти, що це не гестоз ? Якщо набряки з’являються до кінця дня, після тривалого стояння або сидіння, швидше за все, набряки не пов’язані з патологією. Щоб остаточно переконатися, полежте на дивані, поклавши ноги на подушку і тим самим надавши ним піднесене положення.

Набряки, що є проявом токсикозу, ніколи не зникнуть, можуть лише трохи зменшитися, зате пастозність, викликана застоєм крові, зникне без сліду.

Ворушіння плоду на 36-му тижні вагітності відчуваються добре, хоча загальна кількість рухів, чутних і не чутних жінкою, до кінця вагітності зменшується практично в 2 рази. Дитина знаходиться в дуже обмежених умовах, рухатися їй стає все складніше. Проте, уважна мама, за 12 годин, так само як і раніше, повинна налічити не менше 10-ти ворушінь.

Неприємні прояви вагітності, такі як спазми м’язів рук і ніг, тяжкість в попереку, біль в лобку і стегнових суглобах, все ще продовжують турбувати жінку. У деяких загострюється геморой. Випадні з анального отвору гемороїдальні вузлики травмуються, зудять, а іноді стають причиною легких кровотеч. Не соромтеся розповісти про існуючу проблему лікареві, він порекомендує вам відповідні для вагітних ліки.

Болить живіт

Болі в животі на 36 тижні вагітності можуть бути буденною ознакою, що не несе, якійсь небезпеці, а можуть стати симптомом загрози.

У більшості випадків, больові відчуття спровоковані тиском матки на довколишні органи. Якщо біль проявляється вверху живота, значить, тиск спрямований на шлунок. Інакше, симптом вказує на плід, тому рекомендується звернутися до лікаря. Тиск обумовлений масою плоду, плаценти, об’ємом навколоплідній рідині. Для полегшення состояниянужно тримати рівну осанку, щоб маса розподілялася по хребту.

Біль може бути спровокований тиском на кишечник, тому як він не може виконувати хвилеподібні скорочення для проштовхування їжі.

Якщо на 36 тижні вагітності болить живіт, рекомендується відразу повідомити лікаря, тому як це створює загрозу вагітності, особливо на цьому терміні. Частенько болі відбуваються із-за тонусу матки. Тонусом є болі, що тягнуть, в ділянці живота. При таких симптомах треба відразу повідомляти лікаря, тому як лікується не сам тонус, а причини його виникнення. Причиною може бути понижене виділення гормону прогестерону, розвиток вад або запальні процеси.
Нерідко з цієї причини можуть спостерігатися болі в попереку, що частенько доставлятиме дискомфорт. Тонус матки відчувається затвердінням матки, больовими відчуттями в ділянки живота або раптові скорочення. Найтяжчим наслідком може стати раптове переривання вагітності, тому при описаних симптомах треба звертатися до лікаря і пройти сеанс УЗД.

Секс при вагітності 36 тижнів

Варто відмітити, що в період вагітності можна займатися сексом, не прибігаючи до контрацептивів, адже під дією гормонів, жінка не може двічі завагітніти. Статевий контакт без презерватива дозволяється за відсутності ризику переривання вагітності, тому як загроза може загостритися під дією оргазму, що викликає маткові скорочення.

Якщо ви хочете займатися сексом, то переконаєтеся в дотриманні повній гігієні чоловіка і відсутності статевих інфекцій.
Просте недотримання чистоти статевих органів може спричинити занесення інфекції в організм і негативно відбитися на майбутній дитині. Не рекомендується використати техніку кунингулус, тому як в процесі бактерії порожнини рота можуть потрапити в статеві шляхи через слину, що посприяє розвитку інфекцій і створить загрозу вагітності. Перед статевим контаком, треба проконсультуватися з дільничним лікарем, тому як він спостерігає за вашим станом і особливостями здоров’я, що допоможе уникнути можливих ризиків.

Якщо по закінченню сексу ви почули біль в животі або виникли сильні вагінальні виділення, то звертайтеся до лікаря, щоб уникнути ризику переривання вагітності.

Читайте також  19 тиждень вагітності

Маловоддя на 36 тижні вагітності

Якщо в плодовому пухирі спостерігається дефіцит амніотичної рідини, значить, це маловоддя. Воно небезпечне тим, що плід може отримати механічну травму, тобто рухаючись в матці, зачепивши стінку, малюк може пошкодити що-небудь, за умови дефіциту навколоплідної води. При виявленні маловоддя, треба відразу дзвонити в швидку допомогу, тому як це створює серйозну загрозу для плоду. Нерідко при дефіциті амніотичної рідини відбуваються передчасні пологи або мимовільні аборти.

Нестача навколоплідної води може викликати зменшення кількості ворушінь, що негативно відбитися на розвитку хребта плоду. При маловодді діти народжуються з недоліком ваги, з синюватим відтінком шкіри, що викликано гіпоксією. Якщо лікарі запропонують лягти в стаціонар, то не відмовляйтеся, адже при нестачі навколоплідної води, пологи можуть пройти дуже складні і ваших зусиль може бути недостатньо.

При такому діагнозі лікарі призначають лікарські препарати, сприяючі поліпшенню обмінних процесів, що відновить дисбаланс амніотичної води без наслідків. Головне вчасно звернеться до медичної допомоги, що поможетизбежать сумних наслідків.

Ворушіння на 36 тижні вагітності

Плід росте, простору в матці стає менше, що відбивається на кількості добових ворушінь. Період активності пройшов, тому не треба дивуватися зі зникнення дивовижних “перекидів” і булькань, адже рухи тепер можуть доставляти вамдискомфорт, тому як вони стали сильніше. Якщо вам здається, що з плодом щось неблагополучне, можете скористатися методикою Д.Пірсона, грунтованою на підрахунку кількості ворушінь. Для цього треба за 12 годинний період (з 10: 00 до 22: 00) порахувати усі ворушіння.

Якщо результат рівняється 10, значить, все нормально, інакше звернетеся до лікаря. Не засмучуйтеся, якщо 3-4 години плід буде спокійним, адже він може спати, а прокинувшись знову приступити до рухової активності. Буває так, що жінки помиляються або поріг чутливості занадто високий, тому налічується менше 10 ворушінь. У такому разі можна стимулювати рухи дитини, з’ївши трохи солодкого(цукерка, шматочок торта, мармелад). Через кров до малюка потрапить глюкоза, що простимулює його до руху.

Також можна скористатися невеликою затримкою дихання, що змусить малюка “заявити” про себе.

36 тиждень вагітності: фото

 36 тиждень вагітності

Пологи на 36 тижні вагітності

Цього тижня можуть виникнути пологи з кількох причин:

✏ Прийом послаблюючих препаратів;
✏ Вада матки;
✏ Важка форма гестозу;
✏ Гіпертонія;
✏ Діабет;
✏ Дефіцит необхідних гормонів;
✏ Інфантилізм;
✏ Істміко-цервікальна недостатність;
✏ Підняття важкого предмета.

Якщо ви народите малюка цього тижня, то не хвилюйтеся, адже він має право на повноцінний розвиток, тому як медицина дозволяє “виходити” недоношених діточок. При виникненні “стягуючих” болів рекомендується дзвонити в швидку допомогу, прийнявши 2-3 пігулки но-шпи. Якщо виділення не мають кольору і супроводжуються рясністю, значить, плодовий пухир був пошкоджений, слідчий, почала виділятися амніотична рідина.

Ні в якому разі не нервуйте, адже стресовий стан може спровокувати перейми, що спричинить передчасні пологи.
Що стосується масажів, то їх можна починатися з дозволу дільничного лікаря. Запам’ятайте, що масаж сосків стимулює скорочення матки, що призводить до передчасних пологів, тому самостійно виконувати процедуру забороняється. Намагайтеся більше знаходитися удома, бажано, щоб були присутніми близькі, адже у момент перейм вони зроблять усі необхідні дії, тому як раптові перейми можуть викликати у вас паніку.

Не провокуйте організм, не піднімайте важких предметів, не нагинайтеся занадто низько і уникайте стресових ситуацій.

Підготовка до пологів

Тренувальні перейми стали сильніше? Не хвилюйтеся: це ще не пологи, і ці перейми абсолютно безпечні. Перейми Брекстона Хікса відрізняються від родових відсутністю болю і тим, що не стають сильніше і швидко припиняються. Ви зрозумієте, коли почнуться справжні перейми: вони спочатку відбуватимуться через рівні проміжки часу, і поступово інтервал між ними почне скорочуватися, а самі перейми ставатимуть сильніше. Окрім психологічної підготовки до моменту пологів, ви можете допомогти собі, готуючи промежину до появи дитини.

Читайте також  5 тиждень вагітності

Щодня масажуйте промежину і прилеглу до статевих губ частину піхви рослинною олією (у ідеалі такою, яке містить багато вітаміну Е, наприклад, оливковою).
На 36 тижні вагітності пологи можуть початися несподівано, тому треба бути готовою до від’їзду. Якщо ви вже вибрали пологовий будинок, то можна готувати сумку з найнеобхіднішими речами.

До речей першої необхідності відносяться:

✏ Обмінна карта;
✏ Медичний страховий поліс;
✏ Паспорт;
✏ 2-3 запасні бюстгальтери;
✏ Халат;
✏ Тапочки.

Усе це повинно обов’язково бути присутнім у вашій сумці, особливо документи, тому як без них вас не приймуть в пологовий будинок.

Цього тижня можуть початися набряки ніг, спровоковані розширенням вен, що супроводжуватиметься больовими відчуттями в ногах. У такому разі треба звернутися до лікаря, він призначить правильне лікування, враховуючи особливості вашого організму. Як правило, поява набряків говорить про першу стадію гестозу, тому помітивши симптоми, відразу ж звертайтеся до лікаря. На цьому терміні добову порцію солі треба понизити до 5 грам.

Щоб не посилювати симптом намагайтеся уникати духоти, тобто удома носіть мінімум одягу, провітрюйте кімнату. Не забувайте рухатися, щоб розминалися ноги, навіть 5-10 прогулянок підуть вам на користь, при цьому подихатимете свіжим повітрям.

36-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

Які виділення із статевих шляхів повинні змусити вас звернутися до лікаря?

Кров’яні виділення, незалежно від інтенсивності, особливо якщо на додаток до цього болить живіт – це симптоми відшарування нормально розташованої плаценти, що є приводом для виклику бригади “швидкої допомоги”.

Рідкі виділення із статевих шляхів, що нагадують злегка жовтувату або білувату воду, можуть виявитися навколоплідними водами. Незалежно від кількості виділень, навіть якщо ви сумніваєтеся в тому, що це води, слід відправитися в пологовий будинок для уточнення діагнозу.

Белі, сирнистого характеру, що містять домішку каламутного слизу або гною – ознака наявності інфекції в піхві і привід для позачергового звернення до лікаря.

36-й тиждень вагітності: харчування вагітної

Харчування жінки на 36-му тижні вагітності має бути менш калорійним, чим в другому триместрі. Харчовий раціон повинен складатися з урахуванням зниження енерговитрат, в результаті зменшення фізичної активності. В той же час, живлення має бути повноцінним з точки зору складу поживних речовин і змісту основних мікроелементів і вітамінів.

Калорійність їжі слід обмежувати за рахунок зменшення споживання простих вуглеводів і тваринних жирів. Навіть незначна надбавка ваги здається вам величезною, зредукована дієта при вагітності строго заборонена. Про фігуру доведеться піклуватися вже після пологів. Якщо плід в період активного зростання відчуватиме нестачу поживних речовин, не виключено його подальше відставання в розвитку і зниження життєздатності, що позначиться під час пологів і в ранньому неонатальному періоді.

Продукти, які ви вибираєте для свого столу, мають бути максимально безпечними. Строго стежте за їх терміном придатності, перевіряйте склад, правильно бережіть і обробляйте. Навесні не купуйте на ринку ранні овочі і зелень, в них міститься багато нітратів. Не зловживайте екзотичними продуктами, привезеними здалека і що тривало зберігаються. Це дозволить уникнути отруєння.
Харчуйтеся дробово, маленькими порціями. Пийте тільки очищену воду в кількості приблизно 1 літр в добу, іншу потребу в рідині задовольнять перші блюда і фрукти. Приблизно 1 раз на тиждень влаштовуйте собі розвантажувальні дні, звільняючи свій організм від зайвої рідини. Не їжте на ніч, особливо жирні, кислі, гострі блюда і вироби з пісочного і здобного тіста. За великого бажання можна випити склянку молока або кисіль з солодких фруктів.

Корисні поради

Цікаві подробиці: не лише ваша дитина виросла за минулі вісім місяців. Ваша матка значно збільшилася в розмірі: до вагітності вона важила 40 грамів, а зараз близько 800.

36 тиждень вагітності: відео

Джерело