Коли сімейна пара розуміє, що готова стати батьками, не знає, що очікувана вагітність наступає. Звертаються до лікаря, загальні обстеження відхилень зі здоров’ям не показують. Та й лікарі заспокоюють, що детальні аналізи та обстеження потрібно робити після року безуспішного планування дитинки. Однією з причин може бути те, ще чоловік з дружиною планують вагітність у дні, коли дозрівання яйцеклітини (овуляція) або ще не відбулася, або вже відбулася.
Таких сприятливих днів для зачаття є тільки кілька в місяць і не всі жінки відчувають, коли в них відбувається овуляція. Є один зі способів визначити дні овуляції за допомогою вимірювання базальної температури та заведення графіку даних температури.
Як же їх обчислити? Допоможе графік базальної температури. Його дані, а також цифри підкажуть, що настав саме той день. Ну а якщо і це не допоможе у плануванні вагітності, то варто тоді звертатися до лікаря за детальнішою консультацією і обстеженнями.
Що таке базальна температура?
Коли ми хворіємо, то визначаємо температуру тіла за допомогою термометра, затиснувши його рукою під пахвою. Базальна температура визначається іншим способом – кінчик термометра потрібно ввести в пряму кишку. Краще користуватися ртутним термометром, він точніше показує температуру, та й мити його зручніше.
Для складання графіка вимірювати цю температуру краще з ранку, відразу після дзвінка будильника, ще краще – не встаючи з ліжка. Так температура вийде найточнішою. Ну, а якщо ви станете вимірювати її протягом дня, на показники впливають багато факторів: вживання їжі, рух, емоції, погода на вулиці і т. д.
Також варто врахувати, що вплинути на показник базальної температури можуть і вживання спиртних напоїв минулого дня, нервовий стан, нічний інтим.
Тому графік будується з даних, не за один місяць, а за 3-4 місяці.
Які показники базальної температури вважаються нормальними?
Якщо довго вести графік, ви помітите, що ваша температура весь час змінюється. І це нормально! Якраз ці зміни вас і цікавлять.
Норма для першої фази циклу – від 36,4 до 37 градусів.
В середині циклу (коли яйцеклітина зростає і ось-ось дозріє, градусник базальна температура стане 37,3 градуси. Цей стрибок – дія гормону прогестерону.
Ну, а коли цифра базальної температури знову знизиться, це означає, що овуляція відбулася.
Після зачаття базальна температура теж змінюється. Якщо після овуляції ви бачите, що ніякого зниження температури немає – навпаки, вона ще й трохи підвищилася, причому надовго (у різних жінок градусник показує від 36,9 до 37,4 градуса), це може означати вашу вагітність.
Втім, якщо ваш графік кожного місяця різний, або відбуваються стрибки / падіння температури, то це не дуже добре. На БТ впливають і патології (запалення, збій гормонів і так далі). Так що ваш температурний графік не тільки допоможе вам зловити овуляцію, але і вчасно підкаже про що певні порушення у роботі жіночих статевих органів, які не мають яскраво виражених симптомів.