8 тиждень вагітності — основні зміни і небезпеки

Восьмий тиждень вагітності

З восьмого тижня внутрішньоутробного життя відзначають зростання ембріона, який подовжується протягом тижня на 5-6 мм: від 15 до 20-21 мм. Тіло майбутньої дитини починає випрямлятися за рахунок розгинання голови. Триває активне окостеніння хрящової тканини. На обличчі ембріона формується ніс, оформляються вилиці і надбрівні дуги, в повній відповідності з генетичним кодом. Ці пропорції лицевого черепа вже не змінюються протягом життя, як і форми вушних раковин.

Саме в цей час визначаються спадкові риси дитини: на кого вона більше схожа — маму, тата чи на дідусів з бабусями. Після народження зміни лицьового черепа не відбуваються, і здаються зовнішні зміни обумовлені подальшим зростанням мімічних м’язів, після закінчення чого дитина набуває остаточних рис обличчя. Тому часто перше враження виявляється єдино вірним. Так кажуть про новонародженого, що він схожий на тата, а потім, чомусь змінюють думку і вважають, що більше, все-таки, на маму, а після закінчення росту кісток — до 21 року — знову дитина стає схожим на тата (дідуся , бабусю).

Лопатоподібні долоні перетворюються на кисті рук, так як зникають міжпальцеві мембрани. До кінця восьмого тижня внутрішньоутробного розвитку очі ембріона прикриті повіками.

Зміни в організмі дитини на 8 тижні вагітності

Восьмий тиждень внутрішньоутробного розвитку в організмі дитини відбувається найважливіша зміна: формується чотирикамерне серце, отже, утворюється два кола кровообігу і венозна кров циркулює окремо від артеріальної. У звязку з новою системою кровообігу необхідність у ядерних еритроцитах знижується, і їх кількість різко зменшується вдвічі — на зміну еритробластам (ядерним червоним кров’яним тільцям) утворюються еритроцити такої ж будови, як у дорослої людини.

В ендокринної системі відбувається формування постійної нирки. Первинна нирка, по суті, представляє собою зачаток двох «безстатевих» систем, поділяється на сечовидільну та статеву систему відповідно до складу статевих хромосом ембріона. Статеві валики перетворюються у відповідні органи людини: при ХХ — в жіночі, при ХY — в чоловічі. Відбувається це під дією жіночих або чоловічих гормонів, які виробляються в сітчастому шарі кори надниркових залоз ембріона.

Внутрішньоутробний розвиток за жіночим типом

І зараз відбувається формування жіночих репродуктивних органів — яєчників, в корі яких закладається певне число фолікулів — майбутніх яйцеклітин.

На восьмому тижні закладається 7 мільйонів фолікулів. У процесі внутрішньоутробного розвитку, що опинилися неповноцінними, клітини гинуть, і до моменту народження дівчинки залишається 1 мільйон фолікулів. До статевого дозрівання «губиться» ще дві-три чверті фолікулів, і до часу перших місячних залишається близько 250-300 тисяч потенційних яйцеклітин. Так відбувається досить жорсткий природний відбір, обмежений межами яєчників майбутньої мами.

Читайте також  Перепади настрою під час вагітності: причини та рекомендації як контролювати емоції

Внутрішньоутробний розвиток за чоловічим типом

Стать дитини формується з восьмого тижня у ембріона чоловічої статі, при наявності в короткому плечі Y-хромосоми SRY-гена відбувається вироблення тестостерону, в результаті чого утворюються яєчка. При ураженні, відсутності, або неповноцінності SRY-гена, розташованого в лагідному плечі чоловічої статевої Y-хромосоми, аж ніяк не відбувається диференціювання статі за жіночим типом, але зупиняється розвиток плоду і відбувається мимовільний викидень.

Природний відбір щодо чоловічої статі значно жорсткіший, ніж жіночої. Якщо у жінок при неповноцінності фолікулів відбувається обмеження овариального резерву (періоду можливості завагітніти і виносити дитину), то «неповноцінні» чоловіки позбавляються можливості народитися. Так відбуваються викидні плодів чоловічої статі з генетичних причин.

Розвиток тактильної і температурної чутливості з восьмого тижня вагітності починають функціонувати шкірні рецептори: тактильні і температурні. Зародок відчуває власне тіло і навколишню «обстановку». Перебуваючи в навколоплідних водах, майбутній малюк не може поранитися або отримати травматичні ушкодження, навпаки, відчуває себе цілком комфортно в навколишньому середовищі, яке дорівнює температурі тіла.

Зміни в організмі матері

У зв’язку з «гормональним вибухом» на восьмому тижні вагітності у жінки можливі прояви впливу чоловічих статевих гормонів. Причому, незалежно від диференціювання статі майбутньої дитини. Реакція синтезу статевих гормонів однакова, як в чоловічому, так і в жіночому організмі.

З холестерину послідовно з’являються: гестагени (гормони накопичення, що зберігають вагітність); андрогени (чоловічі гормони); естрогени. У кров матері надходять одночасно всі три види гормонів, тому відбувається адаптація до нового виду життєдіяльності.

Якщо жіночі гормони, отримані від ембріона, практично ніяк не впливають на організм вагітної, то проявляється дія андрогенів .Можлива поява вугрової висипки, випадання волосся, посилена пігментація. Прояви дії андрогенів ембріона тимчасові і минущі, загострювати на них уваги не рекомендується. При необхідності допустимі косметичні процедури: маски, аплікації. Проведення епіляції строго протипоказано. Больові відчуття обов’язково «дійдуть» до ембріона в якості сильного стресового чинника за рахунок викиду адреналіну в загальний кровотік матері та плоду.

Об’єктивні дані

Основні параметри: артеріальний тиск і окружність живота на восьмому тижні вагітності не мають істотних змін і знаходяться в межах тих показників, які відзначалися у жінки до зачаття дитини. Коливання маси тіла в цей період обумовлені зміною апетиту і можуть свідчити про тяжко протікаючі синдроми зневоднення, тобто, ранньому токсикозі вагітних, або про прийом додаткових продуктів з метою поліпшення розвитку плоду.

Читайте також  Вимірювання базальної температури для визначення овуляції

Розвиток ембріона не прискорюється від надлишків їжі, поживних речовин при звичайному раціоні цілком достатньо для росту плода. Тому рекомендується при підвищенні апетиту навіть в такому малому терміні вагітності, переходити на роздільне харчування: частий прийом їжі малими порціями. В результаті рецептори шлунка знаходяться в постійному контакті з їжею і подають сигнали в центральну нервову систему про надходження поживних речовин, внаслідок чого припиняється стимуляція центру насичення.

Обстеження на УЗД

З восьмого тижня вагітності при використанні ультразвукового датчика прослуховується серцебиття майбутньої дитини, яке в нормі становить від 140 до 160 ударів на хвилину.

d183d0b7d196-d0bdd0b0-8-d182d0b8d0b6d0bdd196-d0b2d0b0d0b3d196d182d0bdd0bed181d182d196-3569848

При ультразвуковому дослідженні частота серцевих скорочень плода може бути збільшена на 10-20 ударів на хвилину за рахунок додаткового викиду адреналіну, так як вплив ультразвуковими хвилями є стресом для ембріона. Аналогічні показники «знімаються» зі стінок матки, м’язи якої можуть напружуватися під впливом ультразвуку.

Фактори, що впливають на плід

На восьмому тижні зв’язок між кров’ю матері і плоду здійснюється за допомогою судин, стінки яких мають мембрани, які здатні до фільтрації великих речовин. Тим не менш, повноцінного бар’єру поки не існує. Будь-який шкідливий чинник, що потрапив з кров’ю матері до ембріону, може спровокувати неправильний розвиток тих чи інших органів плода. Забороняються такі речовини: спиртне в будь-якому вигляді, кількості, так як етанол — це отрута для ембріона); куріння — спазм судин (в тому числі, маткових) призводить до кисневого голодування (удушення) плода; лікарські препарати, що діють на судини і процеси ділення клітин, категорично забороняється прийом антибіотиків тетрациклінового ряду (тетрациклін, доксициклін, тетраністатін), оскільки вони відкладаються в зубній емалі і призводять до раннього руйнування, як молочних так і постійних зубів; хімічні речовини, в тому числі повітряні суспензії (лакофарбова продукція); анаболічні стероїди; дія іонізуючої радіації в будь-якому її прояві.

Інтенсивність фізичних навантажень в цей період вагітності не має ніякого впливу на розвиток плода. Обмін киснем і живильними речовинами, що знаходяться в крові матері, в цьому терміні не залежить від швидкості кровотоку. Обмеження фізичних навантажень, аж до постільного режиму, необхідно тільки при появі ознак загрози переривання вагітності з кровотечею із статевих шляхів.

Можливі ускладнення перебігу вагітності

Викидні на даному етапі вагітності в більшості випадків спровоковані аномаліями розвитку плода, несумісними з життям. Недостатність вітаміну D може сприяти розвитку рахіту у дитини. Вимивання кальцію з стінок венозних судин призводить до розвитку геморою і варикозної хвороби.

Важливі показники результатів обстеження та аналізів

Зміни  складу крові, особливо гемоглобіну, мають певне значення щодо прогнозу здоров’я майбутньої дитини. Низькі цифри свідчать про затримку розвитку, а високі — про згущення крові, яке також не сприяє підвищенню обміну киснем між кров’ю матері та плоду.

Читайте також  6 тиждень вагітності — основні ознаки

Зміни в режимі дня і харчування

Для правильного формування клітин нервової тканини і засвоєння заліза гемоглобіном необхідна достатня кількість фолієвої кислоти, яка міститься у звичайних продуктах: зелені, овочах, злакових культурах. У зв’язку з початком секреції стресових гормонів у ембріона рекомендується утримуватися від заходів, що несуть негативне забарвлення: перегляду кінофільмів типу трилерів і бойовиків, читання подібної літератури, рок-концертів, спортивних змагань. Фізичні навантаження залишаються незмінними від періоду життя жінки до вагітності.

Популярні питання і відповіді на них:

Чи можна займатися сексом на 8 тижні вагітності?

Багатьох жінок турбує загроза викидня через заняття сексом, особливо гостро відчувають страх жінки, у яких вже був викидень раніше. Насправді в даний час доведено, що негрубий секс не може стати причиною викидня при нормальному перебігу вагітності.

Чи може токсикоз не проявлятися на 8 тижні вагітності?

Цілком нормальне явище, коли токсикозу немає зовсім. Здорова жінка може як відчувати токсикоз, так і не знати, що це таке протягом всієї вагітності.

Кровотеча на 8 акушерському тижні вагітності. Чи можна врятувати дитину?

Врятувати вагітність можна, дивлячись яка етіологія кровотечі. У будь-якому випадку необхідно пройти обстеження УЗД і лягти «на збереження» до лікарні. Якщо плацента і плід не пошкоджені, лікарі зроблять все можливе, щоб врятувати ембріон.

Який рівень ХГЛ на 8 тижні вважається нормальним?

Про норму рівня ХГЛ краще запитати у лаборанта або лікаря тієї поліклініки, де ви здавали аналіз. У більшості клінік вважається, що на 8 акушерському тижні цей показник повинен бути в межах 50 000 — 200 000 мед / мл.

Я на 8 тижні вагітності і в мене застуда з температурою. Що можна приймати від температури вагітним?

У здорової не вагітної жінки температура тіла повинна бути в межах 36,6 0С. У вагітних інші нормативні свідчення. У першому триместрі вагітності нормальною вважається температура тіла до 37,4 ºС.

Якщо у вас температура тіла піднялася до 38 ºС і більше, необхідно звернутися до лікаря за допомогою. В екстрених ситуаціях (пізній час доби, вихідні або святкові дні) можна використовувати водно-оцтові розтирання або прийняти 0,5-1 таблетку парацетамолу (з проміжком в 4 години і не більше 4 разів на день).