38 тиждень вагітності

38-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння

Тридцять восьмий тиждень цілком може бути завершальним терміном вагітності. Народжена на 38-му тижні дитина вже вважається доношеною, а пологи терміновими, тобто що відбуваються в призначений строк.

До кінця 38-го тижня вагітності “зростання” плоду складає в середньому 50-51 см, а вага приблизно 3000 – 3200 гр. Діаметр голівки досягає 91, мм, грудної клітки – 95,3 мм, а животика – 99,3 мм.

Доношений новонароджений має сформовану округлу голівку (і злегка витягнуту, залежно від біомеханізму пологів, форми) окружність якої 34-35 см. Розміри переднього джерельця повинні складати 2,5-3 см, заднього, – до 0,5 см, голівка – ¼ частини тіла.

У доношеного плоду добре розвинений підшкірний жировий шар, шкіра рожева і бархатиста, в деяких місцях покрита пушковим волоссям (лануго). Вже добре помітний навколососковий гурток діаметром більше 1-го см Хрящ вушних раковин пружний, нігті щільні і доходять до кінця пальчиків. Є покреслена 2/3 підошви стопи. Пупкове кільце повинне знаходитися на середині відстані між лоном і мечовидним відростком грудини.

Добре розвинені зовнішні статеві органи. У хлопчиків яєчка знаходяться в мошонці, у дівчаток великі статеві губи прикривають малі і статева щілина зімкнута. Після народження у доношеної дитини відзначається хороший тонус м’язів, добре виражені усі рефлекси, у тому числі і смоктальний. Крик такого новонародженого гучний і ясний.

На 38-му тижні вагітності плацента вже починає втрачати колишнє повнокров’я. Починаються активні процеси її старіння. Судини плаценти починають запустівати, в її товщі утворюються кісти і кальціфікати. Товщина плаценти прогресивно зменшується і до кінця 38-го тижня складає 34, 94 мм, порівняно з 35,6 мм на 36-му тижні вагітності. 

Обмеження вступу поживних речовин і кисню призводить до затримки росту плоду. З цієї миті надбавка маси його тіла загальмується і усі корисні речовини, що поступають з крові матері, розтрачуватимуться, в основному, на життєзабезпечення. Зовні ваш малюк вже виглядає так само, як і новонароджена дитина. Він вже готується до процесу пологів.

38-й тиждень вагітності: відчуття жінки

На тридцять восьмому тижні вагітності жінка знаходиться в томливому очікуванні пологів. Неповороткість, огрядність, нездатність виконувати деякі домашні обов’язки, обмеження активності дратують її. У жінки виникає відчуття, що усі навкруги народжують, а вона ніби приречена усе життя ходити з великим животом. Кожного разу, коли тягне живіт, вона з надією чекає появи перейм. Усі думки жінки зосереджені на майбутніх пологах, вона турбується, чи витримає ці випробування, представляє свою дитину, риси його обличчя.

На 38-му тижні вагітності живіт опускається вниз і висота стояння дна матки складає близько 34-35-ти см. Це відбувається тому, що голівка дитини розташовується в порожнині тазу і плід приймає остаточне положення перед пологами. Збільшена матка менше давить на внутрішні органи, не заважає руху діафрагми, і жінка відчуває, що дихати легшає набагато. Печія турбує тільки у разі порушення дієти або режиму харчування.

Зміщення голівки плоду вниз призводить до збільшення тиску на кістки тазу. З’являються больові відчуття в області лонного зчленування, нерідко виникають явища ішиазу – біль в крижах і задній поверхні ноги аж до коліна, пов’язані із здавленням стегнового нерва, що проходить поряд з маткою.

У кінці вагітності молочні залози наливаються ще більше. На поверхні шкіри з’являється сітка дрібних вен, навколососкові кухлі стають темними, на них чітко виділяються “вузлики” сальних залоз. Соски стають украй чутливими. А дотик до них викликає скороченням м’язів матки. При натисканні на сосок виділяється крапля густої жовтуватої рідини – це молозиво.

Готуйте молочні залози до годування дитя, масажуючи соски грубим рушником. Шкіра сосків огрубне і в подальшому, коли ви годуватимете грудьми, на ній не утворюватимуться тріщини. Роздратування рецепторів сосків підвищує тонус матки і стимулює розвиток пологової діяльності, тобто є засобом природної профілактики переношування вагітності.

Набряки на 38 тижні

Набряки на 38 тижні вагітності можуть проявлятися на ногах, руках і особі, а при натисненні залишають горбки. З подібними ознаками треба звертатися до лікаря, тому як симптом вказує на негативні зміни в організмі. Як правило, набряки спостерігаються усередині організму, що можна визначити по раптовій надбавці ваги. Виникнення такого явища може бути спровоковано пониженою роботою ниркової системи, яка не справляється з наказаними завданнями. Також набряки можуть виникнути при розвитку гестозу або варикозу.

Читайте також  15 тиждень вагітності

За наявності будь-яких ознак, треба повідомити свого лікаря, щоб він визначив причину і призначив відповідне лікування. Щоб не допустити набряків, рекомендується більше відпочивати, щоб не допустити розширення вен, а також обмежити добову норму рідини (при пониженій роботі нирок). Щоб запобігти варикозу, бажано носити взуття на плоскій підошві і використати антиварикозні колготки. У будь-якому випадку, спочатку оповіщаєте лікаря про які-небудь ознаки, а потім приступаєте до дій.

Варто відмітити, що набряки можуть з’явитися при серцевій недостатності, що загрожує загибеллю плоду, тому нешкідливе явище може спричинити серйозні наслідки.

Болить поперек

Якщо у вас на 38 тижні вагітності болить поперек рекомендується звернутися до лікаря, щоб він призначав необхідний масажний комплекс. Хворобливі відчуття в області попереку викликані збільшенням і підйомом матки, що зміщує центр тяжіння, що викликає сильне навантаження на хребет. При досить сильних болях лікарі призначають Но-шпу, що є ефективним засобом при спазмах. А доки біль доставляє вам дискомфорт, можна скористатися бандажем, що триматиме осанку рівніше і понизить навантаження на спинку, що полегшить ваш стан.

Лежачи на ліжку намагайтеся прийняти бічне положення, щоб матка на давила і була можливість відпочити організму від повсякденних навантажень. Знаходячись в сидячому положенні, спирайтеся на спинку, це полегшить ваш стан. Чергуйте положення, щоб до вечора не розболілася уся спина, особливо не проводьте багато часу за телевізором або комп’ютером.

Пронос під час 38 тижня вагітності

Під час діареї відбувається втрата рідини з організму, тому треба звернутися до лікаря, що він виписав спеціальний сольовий розчин. Щоб уникнути обезводнення рекомендується споживати більше бульйонів, фруктових соків, настоїв (ромашка, кора дуба, черемха). Якщо діарея триває впродовж 2-3 днів, викликайте лікаря, адже симптом вказує на легку ступінь отруєння (несвіжий продукт, порушення мікрофлори). Ніколи не прибігайте до самостійного лікування, наприклад, ви зміцнюватимете випорожнення, а проблема буде в токсикації.

Якщо були виявлені інфекції в організмі (наприклад, дизентерія), то не відмовляйтеся від стаціонарного лікування, адже будь-яка інфекція здатна завдати шкоди, поставивши вагітність під загрозу.

Поява на 38 тижні вагітності проносу може бути спровокована тонусом матки, що провіщає швидкий початок пологів. Якщо діарея спостерігається разом з частими позивами сечовипускання і болями в животі, то треба викликати швидку допомогу, адже несподівано можуть початися пологи.

Болить живіт

У зв’язку з великим об’ємом і вагою матки, болю в животі не повинно вас дивувати. Частенько, больові відчуття виникають при розтяганні м’язів матки або підвищеного навантаження на організм. У таких випадках треба більше відпочивати і, лежачи на ліжку міняти своє положення. Найоптимальнішим є бічне положення, тому як знижується навантаження на хребет, матка не давить на довколишні органи, що дає можливість вам повноцінно відпочити.

Болі в животі на 38 тижні вагітності можуть бути викликані тиском на кишечник, що створює навантаження і перешкоджає проштовхуванню їжі в анальний канал. У подібних випадках рекомендується зменшити об’єм споживаної їжі. Якщо вас часто мучить відчуття голоду, тоді можна збільшити кількість денної їди, а порції залишити невеликими. Такий раціон допоможе уникнути запорів, що теж пов’язане з тиском матки.

Можливі причини больових відчуттів:

✏ Розтягування маткових м’язів;
✏ Передчасне відшарування плаценти
✏ Ризик переривання вагітності;
✏ Навантаження на живіт(при піднятті важких предметів);
✏ Апендицит;
✏ Панкреатит.

При сильних періодичних болях, що супроводжуються кровотечею, рекомендується звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу, тому як будь-який симптом може оповідати про серйозну загрозу.

Тягне живіт

Буває так, що на 38 тижні вагітності тягне живіт, ці відчуття можуть бути спровоковані опусканням живота в тазову область. Якщо вам стало легше дихати і матка відчувається трохи нижче, значить, опускається живіт, в чому немає нічого страшного. Як тільки плід повністю опуститися біль зникне. Якщо матка стає твердою і починає скорочуватися, то своєрідне відчуття викликано тонусом матки і для уточнення причин рекомендується звернутися до лікаря.

Коли болі посилюються, лікарі призначають Дюфастон, Но-шпа і інші препарати, сприяючі убиранню стану. Розпочинати прийом лікарських засобів тільки з дозволу лікаря, щоб уникнути негативних реакція організму і токсикації (по незнанню дозування).
Подібні явища іноді є наслідком перейм Брекстона Хікса, тобто матка “тренується” для майбутніх пологів, скорочуючись, час від часу, що і викликає відчуття, що тягнуть. Якщо почуття викликає страх або породжує стресовий стан, то звернетеся до лікаря, щоб упевнитися в причині появи. Запам’ятайте, що прийом спазмалитиков здійснюється тільки зі схвалення лікаря.

Читайте також  14 тиждень вагітності

Секс на пізніх термінах вагітності

Секс на 38 тижні вагітності є хорошим родовим стимулятором, який раджу лікарі на пізніх термінах вагітності. Статевий контактособенно позеленений, якщо вагітність досягла 40 тижнів, що допоможе уникнути переношування плоду. Не рекомендується статева близькість, якщо відбувалися передчасні пологи або є ризик. Щоб не допустити ранніх пологів, бажано займатися сексом у бічному положенні.

Забороняється використати техніку кунілінгус, тому як бактерії слинної залози можуть потрапити в статеві шляхи і викликати неприємні наслідки, що піддасть вагітність загрозі, незважаючи на пізній термін. Не бажаний статевий контакт в місіонерській позі, тому як він може спровокувати передчасні пологи.

Статева близькість забороняється, якщо:

✏ Чоловік має інфекційні захворювання;
✏ Багатоплідна вагітність;
✏ Є ризик повного або часткового відшаровування плаценти;
✏ Прозорі або кров’яні виділення із статевих шляхів.

Намагайтеся наслідувати усі вказівки лікаря, якщо він заборонив статевий контакт, то не ігноруйте його припис, щоб уникнути плачевних наслідків.

37 тиждень вагітності: фото

 38 тиждень вагітності

Ворушіння плоду на 38 тижні вагітності

Зараз ворушіння стали рідше, тому що плід став великим і простір в матці зменшився. Крихітка вже перекинувся вниз голівкою і уперся ніжками в ребра, тому в період активності може заподіюватися вам біль. Якщо раніше добових ворушінь налічувалося близько 20-30, то зараз 10 є нормою.

З цього тижня треба фіксувати усі рухи, тому як зростає ризик асфіксії. Якщо ворушінь не спостерігатиметься впродовж 10-12 годин, треба звертатися до лікаря, або викликати швидку допомогу. Після доставки у лікарню в першу чергу буде призначена кардіотокографія (КГТ), щоб прослухати серцебиття плоду. Як правило, на 38 тижнів ультразвукове дослідження не проводиться, воно може бути призначене за наявності вагомих обгрунтувань.

Пологи на 38 тижні

Якщо ви помітили кров’яні виділення, що супроводжуються переймоподібними болями в животі, то викликайте швидку допомогу, тому як скоро почнуться пологи. Пологи на 38 тижні вагітності вважаються нормальними, а діти, що народилися в цей період вагітності, вважаються цілком самостійними, на відміну від тих які народилися на 1-3 тижня раніше.

Дитині не знадобиться устаткування штучної вентиляції легенів і тепла, тому що у нього накопичена достатня кількість теплообмінного жиру, і легені досить розвинені, що дозволить самостійно дихати.

Якщо у вас почали відходити води і інтервали меду переймами стають усе менше, то треба дзвонити в швидку допомогу, тому як скоро почнуться пологи. Якщо відсутні подібні ознаки, то треба грунтовно підготуватися до від’їзду, зібравши сумку.

Що треба узяти в пологовий будинок:

✏ Медичний поліс;
✏ Обмінна карта;
✏ Документ, що засвідчує особу;
✏ 2-3 бюстгальтери;
✏ Стільниковий телефон;
✏ Халат;
✏ Тапки;
✏ рушник;
✏ 2-3 упаковки прокладок.

Не хвилюйтеся, що ваші пологи ніяк не почнуться, тому як малюк “сам знає”, коли йому народитися.

Другі пологи на 38 тижні

У повторнородящих живіт опускається за 2-3 години, звільняючи місце біля діафрагми. Після цього у вас зникне перепочинок і болі у верхній ділянці живота, тому як матка перейде вниз (тазову область). Про пологи, що наближаються, оповідає раптове зниження маси тіла, тому як організм позбавляється від зайвої рідини, тобто розріджується і виходить шеечная слиз, звільняється сечовий міхур, кишечник. Із статевих шляхів може виділятися ясно-жовта рідина, іноді з домішкою крові.

Слизова пробка витягається з організму впродовж 2-3 годин, в середньому по 20-30мл. Зазвичай після виходу слизу, пологи настають через 2-3 дні. Якщо ви первородящая, то не варто спиратися на ознаки першої вагітності, тому як вони можуть розрізнятися. Якщо при першій змінності відхід слизової пробки стався за день до пологів, це не говорить про те, що другий раз буде саме так.

Передвісники пологів

Як правило, про народження дитини найточніше можуть “сказати” пологові перейми. Пологові перейми відрізняються від неправдивих тим, що мають постійний інтервал між скороченнями і з кожним разом біль тільки посилюється, живіт кам’яніє на 5-15 секунд. Головне відмінністю від тренувальних як і раніше являється регулярність, тому як неправдиві можуть виникати з різним проміжком, тобто після першої перейми пройде 15 хвилин, після 5, а третя може виникнути через півгодини.

Читайте також  39 тиждень вагітності

Також на 38 тижнів вагітності передвісником пологів є відходження слизової пробки що являється в якості “замку”, щоб повністю захистити плід від всіляких загроз. Виділення відбуваються в невеликих кількостях по 15-25 мл Тривалість відходження слизової пробки складає 1-3 дні, варто відмітити, що бувають випадки, коли увесь слиз виділяється одним разом. Рідина, що виділяється, не має кольору і запаху, по консистенції нагадує рідкувате желе.

Якщо ви помітили, що живіт почав опускатися вниз і дихати стало легше, то чекайте пологів, адже вони стануться впродовж 1-2 тижня, можливо, раніше.
Зараз головне не хвилюватися, адже це може сприяти виникненню перейм. Якщо вас щось турбує, то при проходженні плавного огляду не втаюйте це від лікаря, адже невеликі ознаки можуть перерости в серйозну проблему.

38-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів

На тридцять восьмому тижню вагітності статеві шляхи жінки мають бути вільні від мікроорганізмів, здатних викликати захворювання у новонародженого. “Здорові” виділення повинні мати молочний колір, однорідну консистенцію і запах злегка кислого молока. У кінці вагітності шейку матки розм’якшується і починає трохи відкриватися, а з цервикального каналу може виділятися невелика кількість слизу. Домішка слизу у виділеннях із статевих шляхів є цілком нормальною для жінки.

Патологічні білі гнійного характеру з неприємним запахом наводять на думку про наявність інфекції в піхві і вимагають додаткового обстеження і лікування.

Кров’яні виділення із статевих шляхів у кінці вагітності – ознака відшарування нормально розташованої плаценти або її передлежання. Навіть якщо у виділеннях є присутньою невелика кількість крові, якщо не тягне і не болить живіт, все одно варто викликати “Швидку допомогу” і відправитися в пологовий будинок. Невелика кровотеча впродовж декількох хвилин може прийняти загрозливі масштаби і привести до загибелі дитини і жінки.
Рідкі, схожі на каламутну воду виділення із статевих шляхів, характерні для передчасного вилиття навколоплідних вод. Води необов’язково можуть виливатися потоком, вони можуть відходити невеликими порціями, але у будь-якому випадку, підозра на порушення цілісності плодових оболонок повинна стати приводом для відвідування лікаря і госпіталізації в пологовий будинок. Відкритий доступ всередину матки протягом доби може привести до розвитку інфекції і загибелі дитини.

38-й тиждень вагітності: харчування вагітної

За декілька тижнів до пологів жінці рекомендується виключити з раціону: важко переварювані продукти, червоне м’ясо, бобові, гриби, грубі каші, наприклад, перловку або коричневий рис. Це дозволить очистити кишечник і підготувати травну систему. В той же час, живлення має бути досить калорійним, щоб жінка була повна сил перед пологами.

На 38-му тижні вагітності рекомендується збільшити долю білку в раціоні харчування, краще всього це зробити за рахунок молочних продуктів, яєць і риби. Крім того, сир, молоко, кефір є прекрасним джерелом кальцію і калію, такого необхідного в цьому терміні.

Враховуючи виражену схильність до набряків, здатних порушити кровообіг в старіючій плаценті, жінці рекомендується стежити за кількістю споживаної рідини, що виділяється, різко обмежити кількість солі і цукру в раціоні і повністю відмовитися від вживання гострих, пряних, копчених, маринованих продуктів.
Регулювати надбавку ваги можна за допомогою розвантажувальних днів, наприклад, сирного, кефірного або яблучного. Живитися треба часто, 5-6 раз на день, рівномірно розподіляючи усю кількість рекомендованого до вживання продукту, на усю їду. Наступного дня після розвантаження дозволяється вживати тільки легку їжу – каші на воді, відварені овочі, молочні продукти.

Корисні поради

Зараз самий час завершити усі справи, які буде складно закінчити з немовлям на руках. Пройдіться по магазинах, напишіть майбутньому папі остаточний список того, що йому треба буде купити до вашого повернення додому після пологів.

Ще раз уважно почитайте про те, як і коли прикласти дитину до грудей після пологів, що робити, якщо починаються які-небудь проблеми з молоком. Також має сенс ознайомитися з поняттям післяпологової депресії. Набагато легше зустрітися і впоратися з ворогом, якщо ви знаєте його в обличчя.

37 тиждень вагітності : відео

 

Джерело