27-й тиждень вагітності: розвиток плоду, його вага, ворушіння
Двадцять сьомий тиждень вагітності проходить під знаком закріплення успіхів, досягнутих в процесі попереднього періоду внутріутробного розвитку.
Середньостатистичні розміри недоношеної дитини (27 тиждень гестації): довжина плоду досягає 34-х см, маса його тіла збільшується до 1-го кг, діаметр голівки – 67,9 мм, поперечник грудної клітки – до 69,1 мм, а животик – до 70,5 мм.
Недоношена дитина, народжена на терміні 27 тижнів, зовні схожа на новонароджену, усі частини тіла розвинені пропорційно, обличчя повністю сформоване, є брови, вії, волосся.
Дитина періодично розплющує очі, обертається до світла, “прислухається” до зовнішніх звуків. Він здійснює смоктальні рухи, активно рухає руками і ногами. Заковтування навколоплідних вод супроводжується гикавкою, яку майбутня мати відчуває, як легкі, часті поштовхи.
Плід “дихає” біля 40-а разів на хвилину, частота биття його серця складає 140-150 ударів в хвилину.
На 27-му тижні вагітності у плоду закладаються індивідуальні особливості обмінних процесів. Надалі вони визначатимуть швидкість і повноту засвоєння різних поживних речовин, ефективність імунного захисту, тип реакцій на стресові чинники і багато інших особливостей організму.
Ворушіння плоду на 27 тижні вагітності
Як правило, найінтенсивніші рухи доводяться на 24-32 тижні, тому як далі плід стане великим, і йому не вистачатиме простору для ворушіння. Якщо плід має велику вагу, то з цього тижня активність почне знижуватися. Попри те, що співвідношення об’єму навколоплідних вод і маси плоду зменшується, дитина все ще може міняти своє положення в порожнині матки.
Малюк може розташовуватися вниз тазовим кінцем або голівкою, але незабаром перекинутися і розташуватися інакше. Пройде ще трохи часу, і обмежені умови почнуть утрудняти рухи, тоді передлежання плоду стане остаточним і зберігатиметься до настання пологів. Доки ж недоношена дитина (27 тижнів гестації) не створює проблем в пологах при будь-якому передлежанні.
Звертатися до лікаря треба якщо:
✏ Сильна рухова активність, що не знижується за умови зміни положення впродовж декількох годин;
✏ Припинення ворушінь на дванадцять і більше годин;
✏ Кількість ворушінь складає менше 10 за 12-годинний період часу.
Якщо ворушіння здаються вам недостатніми, що доставляє психологічний дискомфорт, то рекомендується пройти КГТ і ультразвукове дослідження для підтвердження життєздатності плоду. Не треба турбуватися, якщо вдень малюк спокійний, а вночі стає активним, тому що тривалість сну збільшилася у зв’язку із стрімким зростанням.
Якщо рухів не спостерігалося впродовж 12 годин або їх кількість менше 10, тоді треба викликати швидку допомогу, тому як симптом вказує на зниження життєздатності, що загрожує загибеллю плоду. Надмірна активність є не зовсім позитивним чинником, адже посиленими поштовхами плід повідомляє вас про своє неблагополуччя. Це відбувається, якщо ви лягли на спину або сіли на випорожнення, поклавши одну ногу на іншу, що викликає у крихітки дискомфорт.
Гіперактивне ворушіння на 27 тижні вагітності, може свідчити про наявність гіпоксії (дефіцит кисню) і тоді треба викликати швидку допомогу.
Починаючи з цього періоду треба готуватися до майбутніх пологів, тобто займатися гімнастикою, покращувати своє здоров’я (якщо не робили цього раніше), перекласти усі обов’язки на чоловіка иисключить фізичні навантаження. Рекомендується відвідувати спеціальні курси для вагітних, тому як там ви отримаєте хорошу психологічну підтримку відносно майбутніх пологів.
27-й тиждень вагітності: відчуття жінки
На двадцять сьомому тижню вагітності у більшої частини жінок виникає відчуття, що вагітність нескінченна. І хоча новий стан не вимагає адаптації і здається досить звичним, огрядність, підвищена стомлюваність і надмірна пітливість вже починають трохи дратувати. Більшість колишніх активних захоплень стають недоступними, виникають трудність під час виконання домашніх обов’язків.
Живіт збільшується в об’ємі, дно матки все більше піднімається вгору і на 27-му тижні відстоїть від лобового зчленування на цілих 27 см. Збільшення розмірів матки зв’язне не лише із зростанням плоду і розвитком м’язового шару органу, але може бути обумовлено і накопиченням надмірної кількості навколоплідних вод – багатоводдям.
Зазвичай в третьому триместрі кількість навколоплідних вод вже залишається незмінною і складає близько 1,5 л. За наявності патології плаценти або плоду кількість навколоплідних вод може зростати до 3-4-х літрів. При вираженому багатоводді живіт жінки збільшується швидше, ніж при нормальній течії вагітності, опускається вниз, на передній черевній стінці і стегнах з’являються множинні розтяжки.
Зростаюча матка давить на внутрішні органи, зміщуючи їх вгору, обмежує рухи діафрагми і зменшує об’єм легенів, сприяючи розвитку задишки. Здавлення шлунку призводить до виникнення печії, а здавлення сечового міхура – до почастішання сечовипускання. Причиною багатоводдя часто є внутріутробна інфекція (хламідіоз, цитомегаловірусна інфекція, мікоплазмоз), токсикоз другої половини вагітності, порушення обміну речовин. Багатоводдя нерідко супроводжує вади розвитку плоду і резус-конфлікт.
Ворушіння плоду при багатоводді стають активнішими, дитина часто міняє своє положення в матці, оскільки йому наданий більший простір для руху.
Зворотним по суті патологічним процесом під час вагітності є маловоддя, що характеризується малими об’ємами живота і низьким стоянням дна матки, в порівнянні з нормальними параметрами, характерними для цього терміну. Як і багатоводдя, маловоддя – ознака внутріутробного страждання плоду. Кількість навколоплідних вод зменшується до 500 мл, живіт жінки виглядає маленьким, ворушіння плоду стають менш активними і помітні через черевну стінку.
Через малу кількість вод практично усі частини тіла дитини можна промацати рукою. Рухи дитини ускладнені і часто призводять до того, що у жінки тягне живіт в період активності плоду. Нагадаємо, що в терміні вагітності 27 тижнів, жінка повинна відчувати не менше 10-ти ворушінь за 12 годин.
Небезпечним ускладненням вагітності є передчасне вилиття навколоплідних вод. Виділення з піхви стають рідкими і водянистими. Води можуть виливатися одномоментно, але можуть відходити невеликими порціями, частіше під час переходу жінки в лежаче положення, коли матка розслабляється, а голівка плоду відходить від внутрішнього зіву. Коли жінка встає з ліжка, голівка знову перекриває вихід навколоплідним водам, і вони перестають підтікати.
У будь-якому випадку, при щонайменшій підозрі на передчасне вилиття навколоплідних вод, необхідно негайно звернутися до лікаря.
27 тиждень вагітності: фото
27-й тиждень вагітності: виділення із статевих шляхів
Виділення із статевих шляхів вагітної жінки мають бути помірними, молочного кольору, без згустків і домішки крові, слизу або гною.
Наявність білей – сильних виділень з піхви, що мають слизовий, слизово-гнійний, характер, однорідну або сирнисту консистенцію, свідчить про наявність інфекції статевих шляхів і вимагає додаткових діагностичний досліджень і лікування. Інфекція в піхві може стати причиною внутріутробної інфекції захворювання і навіть загибелі плоду.
Якщо болить живіт, якщо матка періодично стає твердою, а тим більше, з’явилися кров’яні виділення із статевих шляхів, слід негайно викликати “Швидку допомогу”. Подібні симптоми можуть говорити про загрозу переривання вагітності, передчасного відшарування плаценти або її передлежанні.
Рідкі сильні виділення з піхви, що нагадують жовтувату воду, можуть виявитися симптомом передчасного вилиття навколоплідних вод. Навіть якщо виділення припинилися, і немає пологової діяльності, слід звернутися до лікаря. Порушення цілісності плодових оболонок відкриває шлях інфекції з піхви всередину матки і ставить під загрозу життя дитини.
27-й тиждень вагітності: харчування вагітної
Чи можна при вагітності вживати приправи? Можна, але в обмежених кількостях.
Приправами (спеціями) називають речовини рослинного походження, які при додаванні в їжу надають їй гостроту і особливий присмак і аромат. Приправи збуджують апетит, що при вагітності може зіграти негативну роль, призводячи до накопичення зайвих кілограмів. Жінкам, ожирінням, що спочатку страждає, взагалі краще відмовитися від спецій.
Вживання гострих і пряних блюд провокує спрагу, тобто збільшує вживання води і сприяє розвитку набряків. За наявності щонайменшої підозри на гестоз (токсикоз другої половини вагітності), приправи мають бути виключені із вживання, іншим їх слід використати з обережністю.
Позитивним моментом використання спецій є те, що вони дозволяють різко зменшити вживання солі. Їжа, присмачена приправою, вже сприймається як смачна, навіть якщо вона не досить солона. Але це не означає, що, приміром, м’ясо можна щедро посипати перцем, змастити гірчицею або хріном і бути упевненим у відсутності шкоди для здоров’я.
Деякі приправи слід використати обережно через їх активну дію на організм. Наприклад, велика кількість петрушки може спровокувати збільшення тонусу матки, хрін і гірчиця нерідко стають причиною гастриту, не кажучи вже про те, що усе гостре і пряне посилює печію. Крім того, спеції, як продукти, що містять у своєму складі багато ароматичних олій і біологічно активних речовин, можуть стати причиною розвитку алергічних захворювань у дитини в перший роки життя.
27-й тиждень вагітності: підготовка до пологів
Якщо на цьому терміні у вас почнуться пологи, у дитини прекрасні шанси вижити. Зрозуміло, ви вже так чи інакше замислювалися про течію пологів. Чи думали ви про того, хто буде поряд з вами в цей відповідальний період? Необов’язково це має бути батько дитини або тільки він. Ви цілком можете попросити свою матір розділити з вами це випробування. Чи, може, близьку подругу? Чи досвідчену акушерку?
Проте пам’ятайте, що в кожному пологовому будинку, якщо ви плануєте народжувати саме там, можуть бути свої обмеження на кількість присутніх під час пологів, тому не варто налаштовуватися на натовп тих, що підтримують, нехай це буде одна-дві людини.
Корисні поради
На цьому терміні вам, можливо, запропонують зробити аналіз крові на анемію.
Нестача заліза може привести до постійного почуття втоми, а також відбитися на функціонуванні плаценти, тому важливо стежити за кількістю заліза в організмі і вчасно налягти на залізовмісні продукти або, в крайньому випадку, на харчові добавки.