Антибіотики при ангіні

Антибіотики при ангіні

Кращий антибіотик при ангіні — поняття відносне. Найчастіше оптимальним засобом від ангіни вважається амоксицилін. Він має таке поєднання всіх властивостей, яке забезпечує максимальну ефективність, безпеку і простоту його застосування, і тому препарати саме на його основі прописуються сьогодні для лікування ангіни в переважній більшості випадків.

Амоксицилін від ангіни

Тим не менше, в деяких випадках амоксицилін використовувати не можна або не має сенсу. Це буває пов’язано зі стійкістю збудника ангіни до всіх пеніцилінів взагалі (амоксицилін відноситься до пеніцилінової групи антибіотиків), або до наявності у хворого алергії на ці засоби. У дуже рідкісних випадках амоксицилін може не прийматися — наприклад, в експедиційних умовах, при дуже обмеженому наборі засобів у медика. У таких ситуаціях потрібно вибирати, який антибіотик кращий при ангіні, виходячи з наявних обмежень. І як показує практика, навіть тут завжди можна підібрати інший засіб, досить ефективний, щоб швидко і надійно вилікувати хворобу.
Відразу зауважимо, що практично всі антибіотики від ангіни дозволені для дітей, багато — навіть для грудних, за умови дотримання вказівок лікаря. Далі ми допоможемо батькам розібратися, який антибіотик кращий при ангіні дитині, якщо амоксицилін їй пити не можна, але в цілому правила вибору антибіотика для дорослих аналогічні таким і для дітей.

А тепер по порядку, і почнемо з амоксициліну.

Чому амоксицилін — найефективніший антибіотик від ангіни?

Амоксицилін — це напівсинтетичний антибіотик, створений на початку 70-х років минулого століття і почав активно використовуватися з 1972 року. Він спочатку створювався як заміна пеніциліну, яка була б позбавлена недоліків попередника, але зберегла б його основні переваги. Поставленої мети фармацевти добилися, отримавши не просто хороший антибіотик, який допомагає і при ангіні, і при безлічі інших поширених захворювань, але і цілком доступний для широкого споживача засіб.

Серед головних переваг амоксициліну можно виділити:

  • Висока ефективність. Якщо у бактерій в конкретному випадку немає стійкості до пеніцилінів або до β-лактамних антибіотиків взагалі, він при правильному системному застосуванні забезпечує одужання і захист від ускладнень в переважній більшості випадків;
  • Висока біодоступність: зі шлунка в кров проникає 93% речовини, з крові в тканини, де знаходяться бактерії — 83%. Це вище, ніж у всіх інших антибіотиків цієї групи. Навіть якщо амоксицилін і поступається деяким іншим антибіотиків за силою дії, за рахунок того, що основна його частина в організмі добирається до бактерій, він майже завжди виявляється ефективнішим конкурентів;
  • Делікатність дії: амоксицилін слабо впливає на кишкову мікрофлору, за рахунок чого рідко викликає розлади травлення. Він же нечасто призводить до різних побічних ефектів;
  • Невисока вартість. Деякі таблетовані препарати Амоксициліну стоять 10-20 гривнів заупаковку з 10 таблеток, будучи одними з найбільш недорогих антибіотиків взагалі;
  • Наявність великої кількості лікарських форм — суспензій, розчинів для ін’єкцій, капсул і таблеток, порошків. Це дозволяє застосовувати Амоксициллин перорально, внутрішньовенно, внутрішньом’язово, давати його дітям і робити ін’єкції його для тих пацієнтів, які не можуть самостійно ковтати.

Амосін

Амосін — препарат на основі амоксициліну

Як підсумок, амоксицилін — найефективніший антибіотик при ангіні. З цієї причини всі інші антибіотики ми будемо порівнювати з ним, вказуючи в основному їх недоліки.

На замітку

Не варто вважати, що якщо лікар прописує в конкретному разі не амоксицилін, а інший антибіотик, значить, він не професіонал або в чомусь помиляється. Амоксицилін — кращий антибіотик від ангіни в більшості випадків, але дуже часті і ситуації, коли інші препарати є кращими до прийому, а іноді амоксицилін при ангіні і зовсім непотрібний. Якраз завдання лікаря полягає в тому, щоб знайти найкращі ліки від ангіни в кожній окремій ситуації і призначити не ті антибіотики, які вважаються кращими в стандартному випадку, а ті, які допоможуть конкретному пацієнту з конкретною ангіною.

Амоксицилін — хороший антибіотик від ангіни для дитини. Завдяки м’якій дії по відношенню до кишкових бактерій він рідко призводить до дисбактеріозу, а в формі порошку для приготування суспензій його можна давати навіть немовлятам.

Відгук

«У нас в минулому році доча перехворіла, причому влітку, що дивно. Думали, звичайна застуда, поки не з’явилися гнійники в горлі. Повели до лікаря, він сказав, що це типова ангіна. Я попросила, щоб він призначив дійсно ефективні антибіотики, тому що при ангіні з цим не жартують. Він прописав Амоксиклав, але сказав, що якщо через два дні стан не покращиться, відразу прийти до нього. Обійшлося. Вже на наступний день після початку прийому горло у дочки стало боліти менше, температура трохи спала. Так два тижні і пили Амоксиклав, але хвороба пройшла вже через п’ять днів. Зараз читала, зрозуміла, що він і ще Аугментин — кращі антибіотики при ангіні, тому що в них відразу дві діючі речовини. Це при тому, що коштують вони дуже недорого. »

Читайте також  Масаж простати в домашніх умовах

Аня, з листування на форумі

Основні препарати на основі амоксициліну — Амосін, Амоксиклав, Амотід, Флемоксин Солютаб, Грюнамокс, Раноксіл. Всі їх у відповідних формах можна призначати дітям з самого народження, для дорослих ці засоби випускаються у вигляді таблеток, капсул і розчинів для ін’єкцій.

Амоксиклав

Амоксиклав — засіб на основі комплексу амоксициліну і клавуланової кислоти

Ще більш ефективним, ніж сам амоксицилін, вважається комплекс його з клавулановою кислотою, званий ще Аугментином. У цій комбінації клавулановая кислота сама по собі володіє деякою антибактеріальною активність, але в основному її завдання — нейтралізувати захист бактерій, стійких до пеніциліну. Препарати на основі такого комплексу виявляються ефективними в більшій кількості випадків, ніж амоксицилін поодинці. Єдиний не дуже відчутний брак антибіотику — ціна. Найдешевші ліки на основі цього комплексу — Панклав, Амоксиклав — коштують близько 50 гривень за упаковку. Інші хороші антибіотики від ангіни на основі цих двох речовин — Бактоклав, Клавамокс, Флемоклав Солютаб, Екоклав і ще кілька засобів. У багатьох випадках лікар для надійності відразу прописує саме ці препарати, а не ліки на основі одного лише амоксициліну.

Флемоклав Солютаб

Флемоклав Солютаб — комбінований лікарський препарат, що містить амоксицилін і клавуланову кислоту.

На жаль, саме ефективність і безпеку амоксициліну зіграли з ним типовий злий медичний жарт. Через повальне захоплення цим засобом і постійного прописування його всім без розбору пацієнтам, іноді — навіть при відсутності бактеріальної інфекції і ангіни, по всьому світу збудники хвороби активно виробляють до нього резистентність. У багатьох таких ситуаціях допомагає суміш амоксициліну з клавулановою кислотою, але іноді і вона не справляється. А деякі пацієнти набувають гіперчутливість і потім реагують на введення препарату алергією. Як результат, дійсно хороший і сильний антибіотик від ангіни при застосуванні в таких випадках виявляється марним. Саме тому часто лікарям доводиться починати шукати альтернативи йому.

Якими засобами можна замінити амоксицилін?

Інші ефективні антибіотики при ангіні вибираються серед таких засобів:

Інші пеніциліни — ампіцилін, бензатин-пеніцилін, феноксілметіл-пеніцилін. Їх раціонально застосовувати замість амоксициліну тільки у випадках, коли амоксицилін просто недоступний. Якщо у збудника хвороби є резистентність до пеніцилінів, або у хворого виявлена алергія, приймати ці препарати не має сенсу. Іноді найстаріший і відомий пеніцилін застосовують від ангіни у вигляді ін’єкцій, якщо потрібно ввести препарат у великій кількості людей в стислі терміни (в армії, в виправних установах). При цьому всі інші пеніциліни поступаються амоксициліну по біодоступності і безпеці, а той самий основний пеніцилін безглуздо приймати всередину — його тільки колють внутрішньом’язово;

При неможливості застосування антибіотиків пеніцилінового ряду хворому призначають цефалоспорини. Кращий антибіотик від ангіни серед них — цефадроксил (препарати Дурацеф, Біодроксіл, Цедрокс), при його відсутності призначають препарати на основі цефазоліну, цефалексину, Цефаклор;

Цефазоліну натрієва сіль

Якщо збудник ангіни стійкий до всіх β-лактамних антибіотиків — пеніциліну і цефалоспоринів — при ангіні краще призначати антибіотики-макроліди. Вони досить ефективні проти стафілокока і стрептокока, створюють високу концентрацію діючої речовини в тканинах. До того ж, саме макроліди зазвичай призначаються до прийому найкоротшим курсом — 7-8 днів — за рахунок високої ефективності. Особливо цим знаменитий азитроміцин. Головний недолік макролідів — часті розлади травлення при їх прийомі, що обмежує їх застосування, особливо у дітей. Найбільша активність по відношенню до кишкової мікрофлори еритроміцин, і тому сьогодні його призначають досить рідко. Інші хороші антибіотики цієї групи від ангіни — рокситромицин, мидекамицин, спіраміцин, кларитроміцин, джозаміцин. Всі вони досить дорогі.

Азитроміцин — антибіотик, що доставляється в осередок інфекції клітинами імунної системи — фагоцитами.

Хоч антибіотики групи лінкозамідов (кліндаміцин, лінкоміцин) і є досить ефективними при ангіні, самі збудники хвороби дуже швидко виробляють до них стійкість. Тому вибираючи хороший антибіотик при ангіні, на ці засоби звертають увагу в останню чергу.

Відгук

«Останній раз мені взагалі не пощастило, і лікувала ангіну еритроміцином (препарат Ерік). Були на польових роботах, жили у вагончиках, там крім нього ще пеніцилін в розчині для ін’єкцій був. Як антибіотик від ангіни він, звичайно, краще, але колотися я не захотіла, вирішила пити Ерік. Пронесло, звичайно, від нього, нудило постійно. Але свої 10 днів мужньо пропила, потім по степу ходила, як тінь. Через тиждень аспірантка одна ним же лікувалася, так у неї взагалі ніяких побічних ефектів не було.»

Читайте також  Прополіс та його властивості.Лікування прополісом

Еритроміцин є першим відкритим антибіотиком класу макролідів.

Кращі антибіотики від ангіни для дітей

Як і для дорослих, кращий антибіотик від ангіни для дітей — все той же амоксицилін, все з тих же причин: ефективність, безпека, доступність, простота застосування.

Всі інші антибіотики, якими при необхідності замінюють амоксицилін у дорослих, цілком можна застосувати і для лікування дитини. Ампіцилін, джозаміцин, азитроміцин можуть призначатися дітям практично будь-якого віку з урахуванням можливих побічних ефектів. А ось цефадроскіл або кларитроміцин призначаються тільки дітям старше 6 місяців.

Кларитроміцин — напівсинтетичний антибіотик-макролід, похідний еритроміцину.

У будь-якому випадку, вирішувати, який антибіотик кращий при ангіні для дітей, повинен тільки лікар на підставі стану і віку дитини, результатів бактеріологічного дослідження і наявності у пацієнта алергії на той чи інший засіб.

Відгук

«Я взагалі антибіотиків все життя боялася, як вогню. Все робила, щоб їх не пити. Нещодавно Машенька підчепила ангіну, причому зовсім їй було погано. Температура, їсти через горло не може, в жар її постійно кидає, плаче. Я почала шукати засоби, натрапила на відео Комаровського, де він розповідає, чому ангіна небезпечна, і так перелякалася, якщо чесно, що відразу вирішила відразу лікувати по-сучасному. Але я ж взагалі поняття не маю, який антибіотик кращий при ангіні у дітей. Ну і плюс знаю же що самі антибіотики теж небезпечні, їх потрібно знати, як застосовувати. Загалом, пішла до лікаря з Машею. Лікар нічого, спокійна, подивилася, послухала, призначила Амоксиклав. Я додому прийшла, і в першу чергу почала читати, що це за Амоксиклав. Нічого, всюди пишеться, що хороший антибіотик від ангіни у дитини, відгуки про нього хороші. Загалом, почали пити. І скажу вам, нічого страшного. Прості таблетки, по одній перед їжею приймаються, три рази в день, так — 12 днів. На третій день Маша вже майже здорова була, я думала припиняти лікування, зателефонувала лікаря, та мені так строго заборонила, сказала, що якщо припинити, все ще гірше буде, ніж якщо не пити взагалі. Допили, нічого страшного не сталося, так що в загальному я задоволена лікуванням.»

Антибіотики нового покоління від ангіни: наскільки вони хороші?

Антибіотики нового покоління від ангіни працюють так само, як і традиційні і найзнаменитіші засоби. Сучасні антибіотики при ангіні — тикарциллин, цефпиром, телітроміцин, рокситроміцин — діють на збудників ангіни аналогічно тим же ампіциліну або цефадроксилу, і вибирати їх тільки тому, що вони відносяться до нового покоління, безглуздо.

Єдині випадки, коли має сенс приймати антибіотики нового покоління при ангіні — наявність резистентності у бактерій до препаратів-попередників, але чутливість їх до засобів останніх поколінь, або наявність у хворого алергії до традиційних антибіотиків. В цьому випадку антибіотики останнього покоління при ангіні дійсно виявляться єдиними ефективними засобами.

Важливо розуміти, що антибіотики нових поколінь у всіх групах — це найдорожчі лікарські засоби.

Важливо!

Антибіотики нового покоління від ангіни іноді доводиться призначати в ситуаціях, коли хворий намагається лікувати ангіну за допомогою місцевого застосування стандартних антибіотиків, або перериває розпочатий курс лікування звичайним амоксициллином або еритроміцином. Саме в таких ситуаціях найбільш імовірна алергізація його організму або розвиток стійкості бактерій до простого, доступного і ефективного антибіотика. Після цього хвороба дає важкі ускладнення, але боротися з ними, використовуючи доступні ліки, вже неможливо. Це своєрідне підтвердження правила «скупий платить двічі»: краще один раз повноцінно пропити недорогий і ефективний антибіотик, ніж заощадити зараз, а потім розщедритися на дві-три тисячі при розвитку ускладнень.

Антибіотики останнього покоління не призначаються вагітним жінкам і годуючим матерям, оскільки лікарі не мають даних про те, як прийом цих щодо нових засобів впливає на розвиток плода і стан дитини.

Антибіотики для лікування катаральної ангіни

Феноксиметилпеніцилін. Природний антибіотик пеніцилінової групи, розроблений на основі діяльності мікроорганізмів. Використовується для лікування ангіни, яка протікає в легкій або середній формі. Володіє вузькоспрямованою дією, але може викликати побічні, вельми небажані, ефекти: нудоту, блювоту, шкірні висипання.

Читайте також  Нова методика лікування вагінозу

Оксацилін. Напівсинтетичний пеніцилін, що вбиває стафілококові інфекції, які не піддаються Феноксиметилпеніциліну. Може викликати алергічні реакції різного типу, особливо у надчутливих людей. Тому повинен призначатися тільки лікарем в строго підібраних дозах.

Ампіцилін. Як і всі попередні препарати належить до антибіотиків групи пеніциліну широкого спектра дії. Напівсинтетичний ампіцилін руйнує клітинні оболонки бактерій, що викликали інфікування. Не рекомендується при астмі, хворобах нирок. Всі зазначені антибіотики мають яскраво виражену антибактерицидну (вбиває бактерії) дію, малотоксичні, але вибірково впливають на різні види стафило- і стрептококів. Вони мало проникають в вогнища запалення. Завдання фахівцям — точно визначити штам, який викликав захворювання і підібрати максимально ефективні ліки.

На відміну від пеніциліну, цефалоспорини швидше і точніше потрапляють в вогнища запалення, тому сьогодні використовуються найбільш часто. Головний недолік цієї групи — наростаючі алергічні реакції при частому застосуванні.

При катаральній ангіні, що протікає у важкій формі, лікар може призначити: Цефалоридин, що впливає на грампозитивні та грамнегативні коки. Він погано всмоктується, тому найчастіше призначається не у вигляді таблеток, а ін’єкційно. Цефазолін. Він всмоктується дуже швидко, тому призначається фахівцями часто, зазвичай у формі таблеток.

Слід пам’ятати: прийом антибіотиків будь-якого виду слід дотримання суворого харчового режиму.

Антибіотики при лакунарній ангіні

Як і у випадку з катаральною ангіною, якщо захворювання викликане стафило- або стрептококами, хворому призначають антибіотики широкого профілю з групи цефалоспоринів або пеніцилінів. Крім (або замість) них лікар може призначити антибіотик з групи макролідів. Їх відмітною особливістю є бактеріостатична дія. Вони пригнічують білковий синтез, що відбувається в мікроорганізмах, позбавляють їх можливості розмножуватися.

Особливо часто сьогодні призначають: Кларитроміцин. Напівсинтетичний макролід-антибіотик порушує синтез білка в мікроорганізмах, що поселяються всередині клітин і на клітинних оболонках. Активний відносно більшості штамів стрепто- і стафілококів. Легко засвоюється, ефективно бореться з бактеріальними інфекціями. Протипоказаний при вагітності і хворобах нирок.

Кларбакт. Перешкоджає розмноженню бактерій. Серед побічних дій кларбакта — безсоння, нічні кошмари, запаморочення, неприємні відчуття в області стравоходу.

Аденовірус як причина лакунарної ангіни

Причиною лакунарної ангіни може стати аденовірус. Так називається ДНК-вірус, який може відноситися до різних серотипів. Найчастіше аденовіруси викликають захворювання, відоме, як ГРВІ, але іноді вони можуть стати збудником лакунарної ангіни. В цьому випадку хворим, так само, як і при стафілококової або стрептококової інфекції, призначають антибіотики широкої дії з групи цефалоспоринів. Макролідів або пеніцилінів.

  1. Антибіотики при фолікулярній ангіні
  2. Для лікування фолікулярної ангіни антибіотики призначаються в обов’язковому порядку. Їх мета:
  3. Зменшення і повне зняття симптомів ангіни.
  4. Знищення або зупинка розмноження збудників, що викликали хворобу.
  5. Профілактика можливих ускладнень.
  6. Скорочення терміну перебігу хвороби.

Для того щоб вибрати найбільш ефективний антибіотик, проводять дослідження мазків із зіву, а потім призначають потрібний препарат. Якщо стан у хворого важкий, то в ті 2-3 дня, поки готується аналіз, лікар може призначити до прийому антибіотик більш широкого спектру дії. Як і при інших видах вульгарних ангін, хворим призначають Ципрофлоксацин, Амоксиклав, Доксициклін або інші препарати з групи пеніцилінів, макролідів, цефалоспоринів.

Антибіотики при грибковій ангіні

Хвороба не приносить повного ослаблення організму. Ні температури, немає болю в горлі. Тільки на небі і мигдалинах збирається білий, схожий на сир, крихкий наліт. Після його видалення оголюється яскраво-червона, ніби лакована слизова. Збільшення лімфовузлів ледь помітно і безболісно. Так як гриби байдужі до антибіотиків, то при лікуванні грибкової ангіни їх не застосовують. Основне лікування полягає в усуненні причини хвороби (наприклад, відмови від куріння, антибіотиків тощо), нормалізації способу життя.

На перше місце в лікуванні виходять протигрибкові препарати, спреї, що знімають запалення: Ністатин, Гексорал і т.п.

Антибіотики при флегмонозній ангіні

Флегмонозна ангіна протікає в три етапи. Спочатку виникає набряк слизової оболонки порожнини рота, потім утворюється болючий, добре помітний інфільтрат (скупчення мертвих клітин, змішаних з кров’ю і лімфою). Пізніше розвивається абсцес. Якщо після обов’язкового лікування антибіотиками, полосканнями і т.п. абсцес без розкриття, показано хірургічне втручання. У будь-якому випадку на місці нариву залишається помітний свищ, але стан різко нормалізується. Однак іноді, після примусового розкриття, через злипання тканин стан хворого може знову погіршитися. У будь-якому випадку пацієнту необхідний курс антибіотиків. Разом з макролідами або цефалоспоринами лікарі часто призначають.

Протизапальні засоби:

  • Німесил;
  • ібупрофен і т.п.

Антиалергічні препарати: Лоратадин і т.п.

Всі форми ангіни виліковні, але тільки в тому випадку, якщо лікування підібрано правильно і розпочато своєчасно.