Що важливо знати про алергію на шкірі

Сьогодні ми поговоримо з вами про таке поширене захворювання, як алергічний контактний дерматит.

Можливо, хтось скаже, та немає в мене нічого такого, але сувора медична статистика говорить про те, що рано чи пізно з цим захворюванням зіткнеться кожен десятий, а то і восьмий чоловік! Причому за спостереженнями лікарів кількість хворих зростає з кожним роком.

І дуже часто з алергічним контактним дерматитом стикаються саме жінки – адже ми постійно перебуваємо в контакті з речовинами-подразниками: миючими та миючими засобами, кремами і лаками, декоративною косметикою.

Найбільша неприємність, що повністю убезпечити себе від появи даного захворювання не можна. Причому, якщо ігнорувати перші симптоми алергічного контактного дерматиту, то хвороба може перетекти в дуже важку форму і викликати численні ускладнення. Тому я раджу вам обов’язково прочитати цю статтю і дізнатися все про даноий недуг.

Чому з’являється алергічний контактний дерматит?

Траплялася з вами така історія? Купили ви собі красиві сережки, наділи, а після настала розплата. Через кілька днів мочки вух почали свербіти або навіть хворіти, а шкіра, соприкасавшаяся з металом сережки, почервоніла і набрякла. Або, наприклад, після чергового миття посуду на другий-третій день шкіра стала червоною, почала лущитися, свербіти і мокнути, а може навіть покрилася пухирями. Якщо вам знайомі такі ситуації, значить, ви вже зіткнулися з напастю під назвою алергічний контактний дерматит.

Чому виникає це захворювання, лікарі розбираються досі. Але вже з’ясовано механізм розвитку такої алергічної запальної реакції. З якоїсь причини в роботі імунної системи виникає збій, і вона раптово починає розцінювати якась речовина, як вторгся чужинця.

Від непрошених гостей, як від мікробів і вірусів, імунна система покликана нас захищати. Ось вона і починає виробляти антитіла часом до зовсім невинному речовини, помилково прийнятого за ворога. Під час такої захисної атаки в організмі починають виділятися деякі біологічно активні речовини, наприклад, гістамін. Вони-то і викликають неприємні симптоми алергічного контактного дерматиту: свербіж, почервоніння, набряклість, біль та висипання.

Читайте також  В період менопаузи жінкам важливо вживати тофу

Хто може зіткнутися з алергічним контактним дерматитом?

Алергічний контактний дерматит може виникнути у кожної людини і абсолютно в будь-якому віці. Проте лікарі помітили певну закономірність – часто даними захворювання страждають люди, які за родом своєї професії постійно стикаються з одним і тим же подразнюючою речовиною.

У групі ризику перебувають:

  • будівельники, муляри й теслі, що знаходяться в постійному контакті з лакофарбовими матеріалами, синтетичними клеями, цементним пилом;
  • перукарі, які працюють з фарбами, засобами для укладання волосся;
  • майстри манікюру і педикюру, постійно контактують з лаками і розчинниками;
  • працівники медицини, які працюють у латексних рукавичках і знаходяться в частому контакті з лікарськими препаратами;
  • музиканти, що грають на струнних інструментах і часто стикаються з металом струн і каніфоллю;
  • домогосподарки, домробітниці і прибиральниці, які знаходяться в частому контакті з миючими та миючими засобами.

Підвищений ризик розвитку алергічного контактного дерматиту також мають люди, які страждають від інших алергічних захворювань, наприклад, від полінозу або харчової алергії.

Викликати алергічний контактний дерматит може величезну кількість речовин, починаючи від металів, лікарських препаратів і каучукових виробів до косметики, пральних порошків та дезодорантів. Лікарі також відзначають зростання кількості випадків так званого «синдрому джинсів» — прояви алергічного дерматиту розвиваються від контакту шкіри з застібками і гудзиками на джинсах.

Чим небезпечний алергічний контактний дерматит?

Навіть у звичайних проявах алергічного контактного дерматиту немає нічого приємного. Шкіра, при зіткненні з речовиною подразником, запалюється, червоніє і набрякає, на ній з’являються пухирці, заповнені прозорою рідиною, ерозії. Виникає сильний свербіж або печіння, з’являється лущення. Ділянки ерозій покриваються кірками, а після одужання на цих місцях можуть з’явитися пігментні плями.

Але якщо запустити захворювання, алергічний контактний дерматит перейде в хронічну форму. І вся життя хворого буде складатися з періодів загострень і відносного затишшя симптомів.

Читайте також  Ви черезмерно потієте? Тоді ця стаття для вас

Крім того, в місцях запалень може активізуватися бактеріальна інфекція, і розвинуться гнійні вогнища, абсцеси або навіть виразки.

Що робити, якщо з’явився алергічний контактний дерматит?

Звичайно, потрібно відразу звернутися до лікаря дерматолога-алерголога. Не намагайтеся впоратися з цим захворюванням самостійно. Вам проведуть серію шкірних тестів, щоб точно встановити речовина-подразник. Також візьмуть аналіз крові на загальний і специфічний IgE – цей показник покаже рівень алергічної запальної реакції в організмі.

Звичайно, важливо самому знати якомога більше про своєму захворюванні. Рекомендую подивитися відео-огляд. У ньому докладно про алергічному контактному дерматиті розповідає головний лікар Інституту імунології, доктор медичних наук Наталія Іванівна Ільїна – це один з провідних лікар алергологів-імунологів нашої країни.

У лікуванні алергічного контактного дерматиту застосовуються як системні антигістамінні препарати, тобто таблетки і краплі для постійного прийому, так і місцеві антигістамінні мазі, гелі та креми для нанесення на шкіру.

Важливо під час розвитку алергічної реакції приймати ентеросорбенти – лігнін, смектит, активоване вугілля. Вони допоможуть знизити токсичний вплив на організм і зменшать запалення.

У важких випадках також призначаються глюкокортикостероидные препарати – як у вигляді ін’єкцій, так і у вигляді коштів для нанесення на шкіру.

І ще одна важлива інформація! Лікування алергічного контактного дерматиту може стати досить дорого — середня вартість повного лікарського курсу становить близько 650-1300 грн.

Стаття підготовлена виключно в довідкових цілях. Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно! При перших ознаках захворювання звертайтеся до лікаря. Практично всі ліки мають протипоказання, необхідна консультація фахівця.

Джерело